در پیامی به جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

آیت‌الله صافی گلپایگانی: مروّج معارف والای رضوی باشیم

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پیامی به آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، تاکید کرد: جهات عظمت وجود مقدّس امام رضا علیه‌السلام، همه مایه برکت، سعادت و افتخار است؛ باید به ولایت آن حضرت افتخار نماییم و خود را در هر نقطه‌ی دنیا که هستیم مروّج و مبلّغ آموزه‌ها و تعالیم نورانی مکتب اهل‌البیت علیهم‌السلام خصوصا معارف بلند و والای رضوی بدانیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:

«بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی علیّ بن موسَی الرِّضا المُرتَضی الاِمامِ التَّقیِّ النَّقیِّ وَ حُجَّتِکَ عَلی مَن فَوقَ الاَرضِ و مَن تَحت الثَّری الصِّدّیقِ الشَّهیدِ صَلوةً کَثیرَةً تامَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً متَواتِرَةً مُتَرادِفَة.

با اهدا سلام و تبریک صمیمانه و خالصانه خدمت حضّار محترم،‌ ارادتمندان و چاکران آستان فرشته‌پاسبان و ملکوتی حضرت ثامن الحجج علیّ بن موسی الرضا علیهم‌ا‌لسّلام که در جشنواره باشکوهی - که در بیش از هفتاد کشور دنیا برگزار می‌شود- به شَرَف حضور نائل شده و خود را در معرض نسایم برکات و رحمت‌های الهی قرار داده‌اند، مراتب سپاس و تشکّر خود را از برگزارکنندگان این محافل با عظمت ابراز می‌دارم؛ به امّید آن که به حکم «الرّاضی بفِعل قَومٍ کالدَّاخِلِ فیهِ مَعَهُم» از برکات کثیره و رحمت‌های واسعه الهیّه که انشاء‌الله تعالی بر این جلسات و امثال آن نازل خواهد شد بهره‌مند و در شمار آن سعادتمندان محسوب شوم.

در طول سال، اگرچه دل‌های شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام مخصوصاً حضرت علی بن موسی الرّضا علیهم‌السّلام به یاد آن حضرت و حضور در آستان عرشی آن بزرگوار می‌تَپَد، ولی همگان منتظر ایّام با برکت ذی‌القعده و میلاد عالم آل محمد حضرت رضا علیهم‌السلام هستند که عهد خود را با آن حضرت تجدید و ایمان و شعور دینی خود را تازه و نو نمایند.

اگر انسان در سخن از فضائل و مناقب آن امام هُمام، همه زبان‎های گویا را در دهان داشته باشد و با هر کدام از آنها جاودانه، مدح و ثنا بگوید، از حرف نخستین مدح او، بیشتر نخواهد گفت و زبان حالش این شعر خواهد بود:

این شرح بی‎نهایت کز وصف یار گفتند * حرفی است از هزاران کاندر عبارت آمد

امّا به جهت «فَمَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ»، با آن‌که در میدان و جهان وسیعی که سخن از عظمت‌های حضرت علی بن موسی الرضا علیهم‌السلام ذرّه و کمتر از ذرّه هم در حساب نمی‌آیم، جسارت نموده و چند کلمه‌ای را عرضه می‌دارم:

ابعاد متعدّد عظمت‌های حضرت رضا علیه آلاف التّحیّة‌ و الثّناء، آن تجسّم بندگی و عبودیت خالص خدا، و بخش‌های گوناگون و بلکه متضادّ مناقب، فضایل و مواقف آن حضرت، همه در کتاب‌ها مضبوط و محفوظ مانده است.

خبار از مُغَیَّبات، گذشته و آینده زمان، علم به عوالم غیب، علم به شرایع و احکام اسلام، زهد و پارسایی و پرهیزگاری، عبادت، خوف از خدا و شب‎زنده‎داری، فروتنی و بردباری، خدمت و نصرت دین خدا و بیشتر و بسیارتر از اینها، همه ابعاد عظمت وجود آن حجّت خدا است. در شرایط و اوضاع بعد از زندانی‌شدن حضرت موسی بن جعفر علیهم‌السلام و نیز شهادت آن بزرگوار، موضع و موقعیت شیعه که ضعیف شده بود؛ با وجود حضرت ثامن الحجج امام رضا علیه‌السلام رو به قوّت گرایید و مذهب دوباره تقویت شد.

به واسطه وجود مبارک آن حضرت، تشیّع و ولایت اهل‌البیت علیهم‌السلام، بلکه اسلام تجدید حیات پیدا کرد و حتّی در سطح دنیا، آن حضرت را مجدّد مذهب می‌دانند.

مطالب و علوم صادره از آن بزرگوار در خداشناسی و توحید و مبانی دین، همگان را دوباره متوجّه این کرد که اگر کسی علم و معرفت صحیح می‌خواهد غیر از محضر اهل البیت پیامبر علیهم‌السلام، در جای دیگری به آن دست نخواهد یافت. شما مباحثات علمی آن حضرت با سران ادیان و مذاهب دیگر را ملاحظه و مطالعه نمایید.

آن‌قدر ظهور علمی امام رضا علیه‌السلام فوق‌العاده بود که بدین سبب ایشان را - با آن‌که همه ائمه نور واحدند- "عالم آل محمدّ" نامیدند.

به هر حال، جهات عظمت وجود مقدّس امام رضا علیه‌السلام، همه مایه برکت، سعادت و افتخار است؛ باید به ولایت آن حضرت افتخار نماییم و خود را در هر نقطه‌ی دنیا که هستیم مروّج و مبلّغ آموزه‌ها و تعالیم نورانی مکتب اهل‌البیت علیهم‌السلام خصوصاً معارف بلند و والای رضوی بدانیم.

در پایان با عرض خاکساری و عجز و ناتوانی از اظهار وجود، در عرصه‌ای که عرض وجود در آن، شأن انبیاء، اولیاء، بزرگان و اعاظم اصحاب است پوزش می‌طلبم. امّید است هدیه این کمترین در بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الائمة علیهم‌السّلام به شرف قبول نایل شود؛ «إنَّ الهَدایَا عَلی مِقْدارِ مُهْدِیها».

بر اساس این گزارش، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) امشب و در شب میلاد با سعادت حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) با تجلیل از خادمان رضوی در کنار مضجع شریف ثامن‌الحجج به کار خود پایان می‌دهد.

انتهای پیام

کد N934069