روحانی:اگر کسی امید نداشته باشد پای صندوق آرا نمی رود

حسن روحانی,سفرهای استانی دولت

رییس جمهوری گفت: شرکت در انتخابات 24 خرداد، اعلام خیلی مهمی به دنیا بود؛ ملت خواست بگوید به نظام، رهبری و راهمان وفادار و به آینده امیدواریم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در جمع علما، ایثارگران و برگزیدگان استان همدان افزود: اگر کسی امید نداشته باشد که پای صندوق آرا نمی رود؛ فردی پای صندوق رای می رود که امید داشته باشد که مشکلاتش با رای دادن او و معرفی فرد منتخب برطرف شود.
وی گفت: دو سال پیش که شما پای صندوق آرا آمدید و حماسه سیاسی را به تعبیر رهبر معظم انقلاب آفریدید، واقعا حماسه بزرگی بود؛ در شرایطی که دشمن فکر می کرد ملت را نسبت به نظام مایوس کرده، 73 درصد واجدین شرایط پای صندوق آرا آمدند.
رییس جمهوری افزود: بسیار خوشحالم که در هفته دولت خداوند این توفیق را داد که میهمان مردمان بسیار فهیم و با سابقه تمدنی کهن، همدان عزیز باشیم.
روحانی افزود: کم و بیش با این استان، با پایگاه هوایی، با تیپ زرهی، با سپاهیان عزیز، بسیجیان قهرمان این استان آشنا هستم؛ یادم نمی رود که روزهای اولیه بعد از پیروزی انقلاب من به همدان آمدم؛ در آن زمان شرایط ناامنی شروع شده بود و در منطقه غرب کشور، کردستان مشکلاتی آغاز شده بود؛ در پادگان بزرگ تیپ زرهی همدان آن زمان سیزده نفر بودند که این پادگان را حفاظت می کردند.
رییس جمهوری تصریح کرد: برای حفظ این پادگان، با آن وسعتی که پادگان داشت، شش نفر می توانست بیدار بماند و بقیه استراحت کنند؛ به من گفتند که ما هفته ها نمی توانیم به خاطر حراست از آنجا که تانک و نفربر و وسایل بود به خانه مان سر بزنیم و اگر حفاظت نمی شد به دست افرادی که با انقلاب میانه ای نداشتند و یا ضد انقلاب بودند، می افتاد.
وی ادامه داد: حضور و بروز وحدتی که در این استان وجود دارد بسیار خوشحال کننده است که در یک استان مردم با هم و کنار هم باشند، همدل و همکار و یار یکدیگر باشند، که این بسیار ارزشمند است.
روحانی یاد شهید مدنی را گرامی داشت و گفت: این شهر عالمان بزرگی به خود دیده است؛ در قم دوستان زیادی از همدان داشتیم؛ شهر و دیاری که استعداد در پیشرفت علم، هنر دارد و هر روز جاذبه اش برای گردشگری بیشتر می شود؛ شهری که دارای صنایع دستی و هنر فراوان است.
رییس جمهوری تصریح کرد: استان همدان قریب به 8 هزار شهید، 17 هزار جانبار و نزدیک به هزار نفر آزاده دارد و یک استان کاملا ویژه و دارای ویژگیهای خاص خود است.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: امشب شب میلاد باسعادت علی ابن موسی الرضا است و تنها مرقد امام هشتم نیست که فخر ما است؛ خود زندگی امام هشتم (ع) و راهی که آن امام برگزیدند یک درس بسیار بزرگ برای ما است.
وی ادامه داد: ما از شهامت ها و شجاعت های امام حسین (ع) و یاران باوفایش زیاد می گوییم و می شنویم و هر چه بگوییم کم است اما بقیه ائمه (ع) را کمتر بحث می کنیم و فکر می کنیم شهامت فقط در میدان جنگ است؛ ائمه ما بالاخره شهید شدند اما زندگی آنها همه اش شهامت و شجاعت و درس بود.
وی گفت: امام هشتم (ع) را به خراسان آن زمان دعوت کردند، چه کسی دعوت کرد؟ خلیقه ای که حاکمی عادل نبود؛ امام هشتم (ع) نمی خواست این دعوت را بپذیرد و با اصرار و فشار و تهدید این را پذیرفت؛ سوال پیش می آید که چرا در همان مدینه نماندند؟ ایشان که به صراحت گفت بر خلاف میل به این سفر وادار کردند، چرا همانجا در مدینه استقامت نکردند؟ چرا امام این راه را برگزیدند؟ بخاطر مصلحت جهان اسلام.
روحانی افزود: گرچه برای امام (ع) این راه بسیار سخت بود؛ اما در مجموع چون محاسبه می کند پایان این هم شهادت است؛ امام این راه را برگزید و شد عالم آل محمد.
وی افزود: با این تصمیم چقدر اسلام ترویج و تبلیغ شد و عالمان غیرمسلمانی اسلام را قبول کردند و پذیرفتند؛ شاید اگر یک نفر بخواهد افراطی فکر کند، بگوید با فشار مامون، خوب بود امام در مدینه استقامت می کردند و به شهادت میرسیدند اما امام (ع) بین دو شهادت، این شهادت را قبول کرد که به مصلحت دنیای اسلام بود.
وی ادامه داد: خیلی جاها پیش روی ما چند راهی ها وجود دارد و چند طریق وجود دارد و گاهی ممکن است هیچ کدام از این طریقها بهترین نباشد اما باید بین خوب و آنکه بهتر است راهی را برگزینیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: آغاز کار ما شروع بسیار سختی بود، قدم هایی می خواستیم برداریم که بعضی از دوستان بسیار خوب من که سالها با آنها در زندگی سیاسی کار کردم و با هم بودیم، به من می گفتند هیچ کدام این اهدافی که ترسیم می کنید دست یافتنی نیست.
روحانی اظهار کرد: در بخش اقتصادی، تورم نقطه به نقطه ما در خراداد 92 بیش از 45 درصد بود؛ تورم 12 ماهه ما بیش از 40 درصد بود؛ من می گفتم باید تورم را به 35 درصد تا پایان سال برسانیم که می گفتند شدنی نیست.
وی افزود: در بخش سیاست خارجی می گفتیم ما می خواهیم مساله هسته ای را به سامان برسانیم؛ نمی خواهم اسم ببرم یک آقایی که در این کار سررشته بسیار زیادی دارد و یکی از چهره هایی است که در زمینه هسته ای خیلی کار کرده، می گفت تو اگر می خواهی قطعنامه ها از بین برود باید آخرین سانتریفیوژ از بین برود؛ آن شعاری که برای انتخابات دادی و گفتی هم سانتریفیوژ بچرخد هم چرخ زندگی این دو امکان ندارد.

* استان همدان 10هزار میلیارد ریال برای توسعه نیاز دارد
رییس جمهوری در ادامه گفت: استان همدان 10 هزار میلیارد ریال برای توسعه و سرمایه گذاری نیاز دارد.
روحانی افزود: 42 پروژه ای که در شورای اداری تشریح خواهد شد با هشت هزار و 470 میلیارد ریال اعتبار انجام می گیرد.
وی با بیان اینکه حمایت مردم در همه بخشها تاثیر گذار بود افزود: اگر مردم کمک و حضور پیدا نمی کردند و اگر از بحث هسته ای حمایت نداشتند، نمی توانستیم موفق شویم.
وی تصریح کرد: همچنین اگر در بحث اقتصاد نیز مردم حمایت و کمک نمی کردند نمی توانستیم موفق شویم.
وی ادامه داد: در بخش مقابله با تورم در سال 92 ، تورم نقطه به نقطه با خرداد 91 بیش از 45 درصد بود و امروز تورم نقطه به نقطه ما 11.5 درصد شده است.
وی تصریح کرد: اگر روند 45 درصدی تورم ادامه پیدا می کرد چقدر زندگی برای مردم سخت می شد و آرامش امروز بازار را مدیون حمایت تلاش مردم هستیم.
رییس جمهوری ادامه داد: در بخش اقتصادی وقتی تورم مهار شد، سووال بود که با رکود چکار می کنید؟ چرا که با مهار تورم رکود بوجود خواهد آمد.
وی افزود: رشد اقتصادی در سال 91 منفی 6.8 دهم تا نزدیک منفی 7 درصد بود که در سال 92 هرچند این رشد مثبت نشد اما به منفی 1.9 رسید و توانستیم رشد اقتصادی را در سال 93 به مثبت سه برسانیم.
روحانی ادامه داد: نمی گویم این رشد اقتصادی خوب بوده است اما از منفی هفت به سه رسیدن حرکت عظیمی بود چرا که در شرایط خاصی که تحریمها ادامه داشت و قیمت نفت نیز در پایین ترین حد بود رشد مثبتی بوده است.
وی ادامه داد: ما هنوز در دوران تحریم، اقتصاد کشور را پیش می بریم و تحریم ها برداشته نشده است.
وی گفت: چطور ندانیم که با حمایت امام زمان (عج)، رهبر معظم انقلاب و مشارکت مردم به این نقطه رسیدیم و راه پیشرفت ها همین است.
روحانی تصریح کرد: البته که همه مشکلات را دولت نمی تواند حل کند ولی حتما بخشی از مشکلات را دولت می تواند حل کند و باید حل کند.
وی گفت: ما در استانها قولهایی می دهیم اما اگر در دولت یازدهم نمی توانیم به آن برسیم نباید هم قول بدهیم، باید چیزی باشد که شدنی باشد و قادر به انجام آن باشیم.
وی با تاکید بر اینکه کار را باید به مردم واگذار کرد افزود: نه تنها کار اقتصادی بلکه کار اجتماعی از جمله بهزیستی را باید به مردم سپرد.
رییس جمهوری اضافه کرد: هر جا بهزیستی کار را به مردم و سازمانهای مردم نهاد داد، هم ارزانتر و هم بهتر انجام شده است.
روحانی افزود: در بخش کشاورزی مردم کارها را در دست داشته اند و موفق بودند، هر چند در سالهای اخیر خشکسالی ممتد ادامه داشت اما اگر در دست دولت بود این مقداری که امروزه ما در مواد غذایی بداخل متکی هستیم هم باید بخش بزرگی را از خارج وارد می کردیم.
وی با بیان اینکه در سال 92 هشت میلیارد دلار واردات در بخش کشاورزی داشتیم افزود: کاری که در سال 93 شد این مبلغ به 2.6 میلیارد به 5.4 میلیارد دلار رسید.
وی ادامه داد: بخش کشاورزی دولت با حضور مردم و امید مردم کار بزرگی شده خشکسالی ممتد کار را سخت کرد باید با مشکلات طبیعت مصالحه کرد.
وی افزود: نباید با طبیعت جنگ کرد، دریاچه ها را خشک کرد و محیط را آلوده کرد.
روحانی بیان کرد: باید با طبیعت تعامل کنیم و با طبیعت بسازیم؛ در زمینه آب با مشکل مواجه هستیم اما باید کشاورزی را از حالت سابق خارج کنیم و برای تامین آب کشاورزی از طریق غرق آبی باید فاصله گرفت.
وی افزود: 90 درصد منابع آبی در بخش کشاورزی است البته اگر درست از آب استفاده کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: برای توسعه این استان که استعداد فراوانی در کشاورزی، صنعت و علم و دانش وجود دارد، راه آن حضور بیشتر مردم، انجمن های مردمی و سازمان های مردمی است.
روحانی اظهار کرد: برای این کار باید آستین ها را بالا بزنیم، دانشمندان، علما، تحصیلکردگان برای توسعه هر استانی برنامه ریزی کنند و دولت نیز در حد توان در خدمت مردم است.

2929

کد N933999