روحانی: باید اقتصاد را در دوران پساتحریم به‌گونه‌ای بسازیم که غیرقابل تحریم باشد

حسن روحانی,سفرهای استانی دولت

رئیس‌جمهور با تاکید براینکه باید اقتصاد ایران را در دوران پساتحریم به‌گونه‌ای بسازیم که غیرقابل تحریم باشد، گفت: دوران تحریم نشان داد اقتصاد کشور را باید به‌گونه‌ای بسازیم که قابل تحریم نباشد، این خواست ملت ایران، کارآفرینان و مسئولان کشور است.

به گزارش  تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست توسعه سرمایه‌گذاری استان همدان در محل سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان به ایراد سخنرانی پرداخت.
رئیس‌جمهور در این نشست در بخش ابتدایی سخنانش با اشاره به اینکه در ایامی که هفته دولت و روز همدان است، وارد این استان شدیم، اظهار داشت: دولت مسئولیت خود را در زمینه‎های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد و حتی به‌دنبال این است که فعالیت‌های بخش فرهنگی و اجتماعی را به مردم و بخش‌های غیردولتی به صورت قدم به قدم واگذار کند.
وی افزود: بار سنگینی از ابتدای دولت بر دوش ما بوده و آن تحقق وعده‎ها از جمله در زمینه مذاکرات است. انجام مذاکرات کار سخت و پیچیده‎ای بود که امیدوارانه در این صحنه وارد شدیم و مردم نیز به صورت امیدوارانه به مذاکرات چشم دوخته و کمک کردند.
حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه هدف بزرگ ما در مذاکرات عزت ملی بود، تصریح کرد: این موضوع از رفع تحریم‌ها و لغو قطع‎نامه‎های شورای امنیت بوده و حرف اصلی ما در مذاکرات عزت ملی بود.
رئیس جمهوری ایران بیان کرد: ملت ما از گذشته دارای عزت و سربلندی بوده و و حتی در دوران دفاع مقدس در برابر کسانی که می‎خواستند خواسته‎های خود را به ما تحمیل کنند به عزت رسیدیم، کسی نمی‏تواند بگوید در هشت سال جنگ در برابر ایران توانستیم ایران را شکست دهیم.
وی با تاکید بر اینکه با افتخار و عزت جنگ هشت ساله را تمام کردیم، گفت: عزت مهمترین دستاورد جنگ هشت ساله بوده و این عزت ملی در مذاکرات نیز حفظ شد.
روحانی با اشاره به اینکه در زمینه اقتصادی 10 تا 12 سال کشور را تحریم سازمان ملل کردند و سوال این است که در این وضعیت چطور می‎توان به استقلال اقتصادی رسید، گفت: در ایام تحریم هیچ کشوری جرئت نمی‎کرد یک بشکه نفت بیشتر از یک میلیون بشکه مقرر شده از ایران خریداری کند.
وی بیان کرد: تحریمها به ما می‏‌گوید اقتصاد کشور را باید به گونه‎ای بسازیم که تحریم‎ها اثری در آن نداشته باشد و پیام تحریم و خواست فعالان اقتصادی و تجار نیز این است، باید به اقتصادی غیرقابل تحریم برسیم که رسیدن به آن نیز نیازمند بررسی است.
رئیس جمهوری ایران تاکید کرد: در حال حاضر با تیم اقتصادی دولت به دنبال یافتن راهی برای رسیدن به اقتصاد غیرقابل تحریم هستیم و مبنای حرکت ما باید به گونه‎ای باشد که در فاصله دو، سه و چهار ساله کاری کنیم که ایران غیرقابل تحریم شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از راه‎های رسیدن به اقتصاد غیرقابل تحریم، مشارکت با دنیا است، تصریح کرد: یکی از راهکارها در این زمینه این است که در ایران سرمایه‏‌گذاری مشترک با سرمایه‎گذاران خارجی ایجاد کرده و تولیداتی داشته باشیم که عمده آن به خارج از کشور صادر شود.
روحانی با بیان اینکه این وضعیت تحریم اقتصاد کشور سخت می‎شود، افزود: اگر کشور ترانزیتی شده و کشورهای دیگر به راه‎های ایران نیاز داشته باشند، تحریم کشور به شدت دشوار می‎شود، اگر بندرگاه‎ها و دهانه‎ اقیانوس هند که محل رفت و آمد کشتی‎های تجاری است در اختیار ایران باشد تحریم ایران سخت و دشوار می‎شود.
وی تاکید کرد: رسیدن به اقتصاد غیرقابل تحریم نیازمند این است که هر چه بیشتر اتصال ما با دنیا از نظر اقتصادی افزایش یافته و در این صورت انزوای کشور امکان ناپذیر و تحریم ایران نیز امکان ناپذیر و بسیار سخت می‎شود.
وی بیان کرد: اگر ایران صادرکننده انواع محصولات و تولیدات علاوه بر نفت، مواد معدنی خام و پتروشیمی باشد بسیاری از کشورهای دنیا به ایران متصل شده و تحریم ایران دشوار می‎شود، اما اگر تنها نفت خام فروخته و دلار بگیریم به طور تحریم کشور آسان می‎شود.
روحانی با بیان اینکه در سالهای گذشته هر بشکه نفت با قیمت 140 دلار به فروش می‌‏رفت، افزود: در طول چندین سال 702 تا 730 میلیارد دلار درآمد را به واردات تبدیل کردیم که این امر سبب شد تا راحت تحریم شویم.
رئیس جمهوری ایران اظهار داشت: ناخواسته علامت تحریم را به دنیا دادیم و ناخواسته به دنیا گفتیم که می‏تواند به ما فشار وارد کنید.
وی افزود: امروز وظیفه و رسالتی بر دوش تمامی ملت و مدیران ایران وجود دارد تا بتوان اقتصاد کشور را غیرقابل تحریم کرد، در این بین برخی رسالت و ظیفه سنگین‌‏تری دارند که باید توجه ویژه‎ای به آن شود.
روحانی با اشاره به اینکه بانکهای ما از خصوصی تا دولتی رسالت سنگینی برعهده دارند، گفت: متاسفانه بانکها رقیبی برای رقابت نداشته و در فضای انحصاری هستند که در دنیای انحصاری گرفتاری داریم و همین انحصار سبب شده تا بانک‌های داخلی فعالیت موردنظر را نداشته باشند.
وی بیان کرد: باید انحصار را برداشته و خصوصی‎سازی را به معنای واقعی اجرا کنیم، تنها اسم بنگاه‎ها را تغییر ندهیم و اگر اقتصاد در دست دولت مسلح یا غیرمسلح باشد، فایده‎ای ندارد.
روحانی با تاکید بر اینکه باید شاهد رقابت در کشور باشیم، بیان کرد: باید از نظر تکنولوژی و سرمایه به دنبا وصل شویم چراکه به تنهایی توان نداریم.
وی با اشاره به اینکه در چند روز گذشته وزیر نفت گزارشی درباره نیازمندیهای خود به سرمایه به من ارائه داد، گفت: براساس این گزارش وزارت نفت برای اجرا طرحهای خود نیازمند 218 میلیارد دلار است که 70 میلیارد دلار آن در بخش پتروشیمی است.
رئیس جمهوری ایران عنوان کرد: در کشور 400 تا 500 میلیارد دلار باید سرمایه جذب کنیم تا کشور به توسعه برسد، کشور با شعار به توسعه نمی‏رسد، مهمترین مسئله این است که بخش کارآفرینی به دولت اعتماد کرده و اگر مشکلی در اعتمادسازی وجود دارد باید این مشکلات را مطرح کرده و برطرف کنیم.
روحانی با بیان اینکه باید به مدیران کشور نیز اعتماد کنیم، تصریح کرد: همه جا باید اعتماد وجود داشته تا با در کنار هم قرار گرفتن به نقطع مطلوب برسیم.
وی با تاکید بر اینکه هدف نهایی ما در بخش تولید و اقتصاد عزت است، بیان کرد: اگر بخشهای مختلف به درستی به وظایف خود عمل کنند به طور قطع به نقطه مطلوب دست پیدا می‎کنیم.
رئیس جمهوری ایران تصریح کرد: همدان با این همه ظرفیت، استعداد و جاذبه گردشگری نباید مشکل بیکاری داشته و در این زمینه دولت و بخش کارآفرینان مسئولیت خود را دارند.
وی بیان کرد: هدف نهایی ما ایجاد اشتغال برای جوانان بوده که عزت را به دنبال دارد، باید رونق اقتصادی در کشور ایجاد کرده و در بخشهای مختلف به توسعه دست پیدا کنیم که این امر با تعامل کارآفرینان و دولت اتفاق می‎افتد که هرکدام وظایفی را دارند.

2929

کد N933997