دولت سریلانکا باید دوستی‌اش با چین را حفظ کند

به دنبال شکست رئیس جمهوری سابق سریلانکا در انتخابات پارلمانی اخیر، رسانه‌های دولتی چین گفتند، از آنجایی که هند قادر به تامین سرمایه ها و وام‌های بزرگ نیست، سریلانکا باید دوستی‌اش با چین را حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری پی تی آی، همزمان با اینکه دولت جدید سریلانکا به دنبال تغییر سیاست حامی چین ماهیندا راجاپاکسه، رئیس جمهوری سابق این کشور است، یکی از اندیشکده‌های دولتی چین در مقاله‌ای نوشت، راجاپاکسه تنها کمی پس از آنکه از سوی هند و غرب به خاطر نقض حقوق بشر در جنگ با تامیلی‌ها تحت فشار قرار گرفت، به فردی طرفدار چین تبدیل شد و سیاست‌های حامی چین را دنبال کرد.

راجاپاکسه 69 ساله برای دومین بار از نظر سیاسی از ائتلاف تحت رهبری دانیل ویکراماینسک، نخست وزیر سریلانکا که از سوی مایتریپالا سیریسنا حمایت می‌شود، شکست خورد.

تحلیل‌گران می‌گویند، شکست راجاپاکسه در انتخابات پارلمانی 17 اوت سال جاری میلادی قدرت سیریسنا بر دولت، حزب اپوزیسیون "ائتلاف آزادی بخش" مردم متحد و حزب "آزادی سریلانکا" را تحکیم بخشیده است.

در این مقاله آمده است: امید سیریسنا برای دریافت کمک و سرمایه‌ از هند غیر واقعی است. هند برای بهبود تاسیسات زیربنایی خود نیازمند سرمایه‌های هنگفتی است علی رغم جاه طلبی نارندرا مودی، نخست وزیر هند، دولت دهلی نو قادر به تامین سرمایه و وام‌های کلان نیست.

در ادامه این مقاله آمده است: به علاوه شرکت‌های هندی به ویژه در بخش‌های زیربنایی و ساخت و ساز نمی‌توانند با همتاهای چینی خود چه از نظر سرمایه و چه از نظر تکنولوژی رقابت کنند و به سختی می‌توانند جایگزین شرکت‌های چینی در سریلانکا شوند. این بدان معنا نیست که راجاپاکسه خواستار روابط نزدیک با هند نبود اما هنگامی که در زمان ساخت بندر "هامبنتوتا" از هند درخواست کمک کرد، دهلی نو از کمک امتناع کرده و راجاپاکسه هیچ انتخابی جز رو انداختن به چین نداشت.

روزنامه گلوبال تایمز در این مقاله نوشت: هند می‌خواهد شاهد کاهش وابستگی سیریسنا به چین باشد. چین علی رغم خصومت با ژاپن خواستار سرمایه‌گذاری‌های بیشتر ژاپن در سریلانکا است چرا که این دو کشور منافع مشترکی در حفظ آزادی دریانوردی در اقیانوس هند دارند. چین خواستار کمک ژاپن به سریلانکا است. در همین حال هند مخالف حضور ژاپن در اقیانوس هند نیست.

این روزنامه افزود: افزایش اهمیت اقیانوس هند سریلانکا را به جاذبه بزرگتری برای قدرت‌های بزرگ تبدیل کرده که فرصت‌های سرمایه‌گذاری بزرگی را برای این کشور به ارمغان می‌آورند. سیریسنا باید روابط خویش با چین را حفظ کرده ودر همین حال با غرب، هند و ژاپن نیز روابطش را بهبود بخشد.

انتهای پیام

کد N933994