رئیس جمهور سودان جنوبی فردا توافق صلح را امضا می‌کند

سخنگوی رئیس جمهور سودان جنوبی اعلام کرد، وی سرانجام با امضای یک توافق صلح و اشتراک قدرت برای پایان دادن به 20 ماه جنگ داخلی در این کشور موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آتنی وک آتنی، سخنگوی سالوا کر، رئیس جمهور سودان جنوبی اعلام کرد، روسای جمهور کنیا، اوگاندا و سودان و همچنین نخست وزیر اتیوپی، فردا (چهارشنبه)‌ به شهر جوبا خواهند آمد تا در یک اجلاس یک روزه شرکت کنند و در جریان این اجلاس رئیس جمهور سودان جنوبی نیز توافق صلح را امضا خواهد کرد.

با این حال این سخنگو تاکید کرد، دولت سودان جنوبی هنوز از توافق صلح و اشتراک قدرتی که از سوی بلوک منطقه‌ای IGAD تهیه شده راضی نیست.

آتنی تاکید کرد: دولت سودان جنوبی حتی اگر رئیس جمهور ما توافق را امضا کند ملاحظاتی را برای خودش در نظر می گیرد.

این در حالی است که ریک مچار، رهبر شورشیان مخالف دولت سودان جنوبی که سابق بر این معاون سالوا کر بود، توافق صلح را روز دوشنبه گذشته امضا کرد.

اما سالوا کر تنها بخشی از متن این توافق را امضا کرد و دولت وی آن را به عنوان "سند خیانت" محکوم و تاکید کرد به زمان بیشتر به منظور انجام رایزنی احتیاج دارد.

از جمله مسائل اصلی مورد اختلاف، جزئیات مربوط به پیشنهاد اشتراک قدرت میان دولت سودان جنوبی و شورشیان است که بر اساس آن مچار می تواند بار دیگر معاون رئیس جمهور شود.

آتنی همچنین تصریح کرد، دولت سودان جنوبی با تقاضاهای عاری ساختن جوبا از تجهیزات نظامی، واگذاری اختیارات بیشتر به شورشیان در منطقه نفت‌خیز "نیل علیا" و حضور داشتن خارجی ها در کمیسیون نظارت و ارزیابی مختص به نظارت بر اجرای توافق صلح راضی نیست.

جنگ داخلی سودان جنوبی در دسامبر 2013 هنگامی که سالوا کر معاون سابق خود، مچار را متهم به طراحی کودتا علیه دولتش کرد به راه افتاد که در جریان آن موجی از کشتارهای تلافی جویانه صورت گرفت.

در جریان جنگ داخلی سودان جنوبی عمدتا تجاوزها و کشتارهای قومی رخ داد و دو طرف مرتکب جنایت‌های گسترده‌ای شدند.

تا کنون دست کم هفت آتش‌بس برای این جنگ داخلی مورد توافق قرار گرفته اما هر بار پس از چند روز از بین رفته است.

توافق صلح پیشنهادی اخیر در سودان جنوبی از سوی بلوک منطقه‌ای IGAD، سازمان ملل، اتحادیه آفریقا، چین و گروه سه‌گانه انگلیس، نروژ و آمریکا مطرح شده است.

انتهای پیام

کد N933979