افزایش حمایت سناتورهای کنگره آمریکا از توافق وین

ایرنا نوشت:

خبرگزاری چین روز سه شنبه گزارش کرد که حمایت سناتورهای آمریکایی در کنگره از توافق صورت گرفته میان ایران و 1 +5 در حال افزایش است.

«شین هوا» در گزارش خود آورده است: به رغم مانع تراشی های رژیم صهیونیستی و گروه های بدخواه، 15 سناتور دیگر کنگره گفته اند از این توافق حمایت می کنند.
براساس این گزارش، اعضای کنگره آمریکا عمدتا به این نتیجه رسیده اند که پس از توافق وین چشم اندازهای روشنی از بهبود شرایط دیده می شود که باید به آنها اهمیت داد.

رسانه رسمی چین می افزاید که توافق وین یک دستاورد تاریخی است و اعضای کنگره در صورت رد این توافق بسیاری از استانداردها و نرم های بین المللی را نادیده می گیرند، با این حال به نظر می رسد که آنها بتدریج به اجماع نظر در تصویب آن و همراهی با دولت باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نزدیک شده اند.

شین هوا نوشت که توافق وین این حق را به ایران می دهد که برنامه صلح آمیز هسته ای خود را دنبال کرده و لغو تحریم ها نیز عملی شود.
در این گزارش آمده است، دولت اوباما در حال تجربه افزایش حمایت ها از توافق وین است، توافقی که طبیعتا به ایران هم قدرت بیشتری می دهد.

این رسانه با بیان اینکه دوستان غربی و متحدان آمریکا پس از توافق وین به سوی ایران رفته اند، بازگشایی سفارت انگلیس در ایران را یکی از بزرگترین نمادهای این دستاورد تاریخی عنوان کرد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ماه گذشته هشدار داد چنانچه کنگره در مسیر رد توافق مذاکره شده با تهران حرکت کند، بهترین فرصت برای حل و فصل مسئله هسته ای این کشور از راه های مسالمت آمیز ، از دست خواهد رفت.

52261

کد N933605