در واکنش به گزارش‌ ادعایی آسوشیتدپرس

سخنگوی کری: گزارش ادعایی درباره توافق ایران و آژانس، نسخه‌ای از یک پیش‌نویس است

ايران, آژانس بين‌المللي انرژي اتمي, توافق جامع هسته‌اي

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که توافقات میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافقی است که میان دو طرف انجام شده است و آمریکا در جایگاه صحبت درباره‌ جزئیات آن نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره‌ اظهارات اخیر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مبنی بر اینکه تهران عزم جدی برای ادامه کار روی توان موشکی خود دارد و هر جا لازم باشد تسلیحات می‌فروشد، گفت: این صحبت‌ها کمکی به کاهش تنش‌ها در منطقه نمی‌شود و موجب نمی‌شود ایران به عنوان کشوری با نقش سازنده‌تر و موثر‌تر در منطقه شناخته شود. این مواضع ایران در واقع تصمیم ما برای ادامه تحریم‌های تسلیحاتی و حضور نظامی پررنگ‌تر در منطقه را توجیه می‌کند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، جان کربی در پاسخ به این سوال که آیا فروش تسلیحات از سوی ایران نقض تحریم‌های سازمان ملل محسوب می‌شود یا نه، گفت: من کارشناس تمام تحریم‌هایی که اعمال می‌شوند نیستم. اما به شما یادآوری می‌کنم که این تحریم‌ها در جای خود قرار دارند و تا زمانیکه ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) ‌به تعهداتش عمل نکند لغو نخواهند شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره‌ی اجرای گامهای کلیدی از سوی ایران به ما اطمینان خواهد داد. از طرفی دیگر تحریم‌های آمریکا علیه تهران هنوز اجرا می‌شوند.

وی درباره‌ توافقات میان ایران و آژانس در خصوص دسترسی به تاسیسات هسته‌ای ایران گفت: آژانس با کشورهای دیگر هم توافقاتی دارد که من نمی‌توانم درباره‌ آنها حرفی بزنم. من شما را به این کشورها ارجاع می‌دهم چون ما نباید درباره‌ی جزییات آنها حرفی بزنیم. این یک توافق میان ایران و آژانس است. به طور قطع این ترتیبات قاطع و محکم هستند و ما درجایگاهی نیستیم که درباره‌ جزییات آن صحبت کنیم.

کربی در ادامه به پاسخ یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به برخی گزارشات درباره‌ی سند محرمانه توافق این سازمان با ایران اشاره کرد که گفته بود اظهارات مطرح شده مبنی بر این که آژانس مسئولیت بازرسی‌های هسته‌ای را به ایران محول کرده موجب ناخرسندی است. چنین اظهاراتی تصویری نادرست از روش‌ ما در انجام مسئولیت مهم راستی آزمایی ارائه می‌کند.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: بنابراین جزئیات مربوط به این راستی آزمایی مهم میان آمانو، یعنی آژانس و ایران است.

کربی درباره بازگشایی سفارت انگلیس در تهران و این که ممکن است ایران و آمریکا روابط بیشتری با یکدیگر برقرار کنند گفت: من درباره‌ی دیگر کشور‌ها صحبتی نمی‌کنم.تصمیم گیری برای بازگرداندن روابط دیپلماتیک چیزی است که دو کشور درباره‌ی آن تصمیم‌گیری کرده‌اند. انگلیس تصمیم گرفت که سفارت خود را بازگشایی کند اما ما چنین قصدی نداریم. آنچه ما در این مرحله انتظار داریم این است که شاهد اجرای تعهدات ایران باشیم و به طور همزمان نیز دیگر فعالیت‌های ایران در منطقه را زیر نظر خواهیم داشت.

وی ادامه داد: کشورها تصمیم به بازگرداندن روابط دیپلماتیک خود می‌گیرند همانگونه که ما دو هفته پیش سفارت خود کوبا را بازگشایی کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره ی گزارش ادعایی خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این یک نسخه فاش شده از یک پیش نویس توافق است. دیدگاه جان کری وزیر امور خارجه این است که توافقات ایران و آژانس محرمانه و جانبی نیست . بلکه یک توافق است که میان آنها انجام شده است. ما اطمینان داریم که این توافق دسترسی مورد نیاز آژانس برای تکمیل اقداماتش را فراهم می‌کند.

انتهای پیام
کد N933520