در نشست خبری مشترک با ظریف

وزیر خارجه غنا ارتقای روابط با ایران را خواستار شد

سیاسی

وزیر خارجه غنا گسترش روابط با ایران را برای کشورش مهم خواند و اظهار امیدواری کرد که سفرش به تهران زمینه‌ای برای ارتقای هر چه بیش‌تر روابط دو کشور در آینده باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هانا سرواتته، وزیر خارجه کشور آفریقایی غنا صبح سه‌شنبه در نشست مطبوعاتی مشترک خود با همتای ایرانی‌اش به همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: دو کشور ایران و غنا می‌توانند برای مبارزه با چالش‌ها و بی‌ثباتی‌های موجود و مقابله با معضل تروریست تعامل سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشند و روابط خود را در این زمینه بیش از گذشته گسترش دهند.

او با تاکید بر این که ما از همکاری با ایران در مورد مسائل گوناگون استقبال می‌کنیم به توافق ایران و گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: این یک دستاورد تاریخی است و ما از این دستاورد استقبال می‌کنیم و زمینه را برای گسترش تعاملات و به پیش بردن آن‌ها فراهم می‌کنیم.

این دیپلمات عالی‌رتبه‌ی کشور غنا در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به همکاری‌های مشترک دو کشور گفت: پروژه‌های فراوانی در غنا با حمایت ایران در حال انجام است. ایران برای دسترسی مردم به بهداشت کلینیکی را در غنا به وجود آورده و دانشکده‌ای توسط ایرانی‌ها در آن‌جا راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در زمینه بهداشت و آموزش گفت:‌ من به فعالیت کمیسیون مشترک بین دو کشور خوشبین هستم و ما در این‌جا حضور پیدا کرده‌ایم که روابط موجود را ارتقاء دهیم.

سفر وزیر خارجه غنا به تهران که عصر روز گذشته وارد تهران شده است، چهار روزه است.

این اولین سفر یک وزیر خارجه آفریقایی بعد از توافق وین به تهران است و قرار سرواتته در طول این سفر علاوه بر دیدار با وزیر خارجه با رییس جمهور و رییس مجلس دیدار کند.

وزیر خارجه غنا در راس یک هیات سیاسی به تهران آمده است اما قرار است در نشست اتاق بازرگانی ایران شرکت کند.

این سفر در قالب سفرهای دوجانبه است و یکی از اهداف این سفر فراهم کردن مقدمات سفر رییس‌جمهور این کشور به تهران قبل از پایان سال جاری است.

غنا یکی از بنیان‌گذاران جنبش غیرمتعهدهاست.

انتهای پیام

کد N933485

خواندنی از سراسر وب