جروزالم پست: تلاشهای باراک اوباما نتیجه داد/ توافق هسته‌ای در آستانه نجات از دست جمهوریخواهان

انتخاب نوشت:

جروزالم پست نوشت: حمایت عمومی از توافق هسته ای ایران کاهش یافته است اما قانونگذاران دموکرات آمریکا به جمع حامیان این توافق می پیوندند.

به گزارش «انتخاب»، دولت اوباما به دستیابی به اکثریت لازم در کنگره برای حفظ معامله هسته ای خود با ایران، نزدیک می شود.

سناتور هری رید دموکرات نوادا و رهبر اقلیت سنا که به زودی مسئولیتش در این سمت پایان می یابد، ساعات پایانی روز یکشنبه حمایت خود را از توافق هسته ای ایران اعلام کرد و گفت برای جمع کردن رای همکاران مردد خود مصمم است. یکی از این افراد سناتور دبی اتبنو(دموکرات میشیگان) بود که تصمیم خود را برای حمایت از این معامله روز دوشنبه اعلام کرد.

وی گفت: «بدون این توافق ایران ظرف سه ماه به مواد کافی برای ساخت سلاح هسته ای دست می یابد. با این توافق و ائتلاف بین المللی که به آن متعهد است، ما فرصت داریم ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای قطعا برای 25 سال بازداریم.»

اتبنو بیست و هشتمین سناتوری است که اعلام کرد علیه اقدام مخالفان توافق ایران رای خواهد داد. برای جلوگیری از بی اعتبار شدن وتوی رئیس جمهور، اوباما باید حمایت 34 سناتور یا یک سوم اعضای مجلس نمایندگان را کسب کند. نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، می گوید رای لازم برای حفظ وتو را در صورتی که اوباما نیاز به استفاده از آن داشته باشد، در اختیار دارد.

در این میان 98 عضو مجلس نمایندگان هنوز علنا تصمیم خود را برای حمایت یا رد توافق ایران اعلام نکرده اند. در بین این افراد استنی هویر دموکرات مریلند و دبی وسرمن شولتز دموکرات فلوریدا هستند. شولتز ریاست کمیته ملی دموکراتیک را نیز بر عهده دارد. وی از اعضای یهودی برجسته کنگره است که با شرایط سختی در حوزه انتخاباتی خود رو به رو است. بر اساس نظرسنجی تازه کویینی پیاک که روز دوشنبه منتشر شد، فقط 25 درصد ساکنان فلوریدا از توافق هسته ای حمایت می کنند و دو سوم آن را رد می کنند.

این نظرسنجی از تایید نشدن این توافق هسته ای تاریخی که رسما از آن با عنوان طرح اقدام مشترک جامع یاد می شود، در ایالت هایی چون فلوریدا، اوهایو و پنسیلوانیا حکایت دارد که همگی ایالت های تعیین کننده در انتخابات ریاست جمهوری به شمار می روند. هر یک از این ایالت ها یک سناتور جمهوریخواه و یک سناتور دموکرات در کنگره دارند و هر سه دموکرات این ایالت ها، حمایت خود را از این توافق اعلام کرده اند.

5252

کد N933483