دولت آمریکا به دنبال کمرنگ کردن نقش بازرسی کل ویژه بازسازی افغانستان

بازرسی کل ویژه بازسازی افغانستان که به عنوان یک نهاد ناظر از سوی کنگره آمریکا در سال 2008 تشکیل شد تا تعیین کند دولت این کشور دقیقا با بودجه بیش از 100 میلیارد دلاری بازسازی افغانستان چه کارهایی انجام داده، بخشی از مسئولیت نظارتی خود بر عملیاتهای نظامی را به بازرس کل جدید ماموریت نظامی جدید آمریکا در افغانستان که تحت رهبری وزارت دفاع قرار دارد، می دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا گزارش داد، بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان دیگر بر پولهایی که دولت آمریکا در عملیاتهای نظامی آینده در افغانستان صرف خواهد کرد نظارتی نخواهد داشت و به جای آن یک بازرس کل جدید برای ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان تحت رهبری وزارت دفاع ایجاد شده است.

ارتش آمریکا اعلام کرد، این بازرس کل جدید به این دلیل معرفی شده چون پس از آن که سال گذشته میلادی عملیاتهای رزمی در افغانستان متوقف شد ماموریت در این کشور تبدیل به یک عملیات احتیاطی خارجی جداگانه و جدید شده است. با این حال بر اساس این گزارش دفتر "جان سوپکو،" بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان به نظارت خود بر بیش از 100 میلیارد دلاری که تا کنون برای بازسازی افغانستان صرف شده ادامه خواهد داد. رئیس شورای بازرسان کل آمریکا اعلام کرد این دو دفتر از نزدیک ماموریتهای نظارتی فعلی خود را هماهنگ خواهند کرد.

این در حالی است که برخی سناتورها و مقامهای آمریکا اظهار کردند که انتصاب این بازرس کل جدید را تلاشی برای جایگزینی سوپکو در افغانستان تلقی می کنند.

بر اساس تغییرات جدیدی که از سوی کنگره آمریکا ایجاد شده نظارت بر ماموریتها و عملیاتهای احتیاطی خارجی آینده از سوی بازرس کلی که تنها باید از سوی وزارت دفاع، وزارت امور خارجه یا آژانس توسعه بین المللی آمریکا باشد، رهبری می شود.

"کلر مک‌کاسکیل"، سناتور دموکرات آمریکایی اظهار کرد: متاسفانه اتلاف پول، کلاهبرداری و سواستفاده از بودجه نتیجه صرف میلیاردها دلاری که ما در افغانستان خرج کردیم بوده است. بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان برای تضمین این که نظارت مستقلی برای قراردادهای وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین المللی آمریکا وجود دارد لازم است تا بار دیگر گزارش نشود ما هواپیماهایی به افغانها دادیم که افغانها نمی توانند با آنها پرواز کنند و یا 336 میلیون دلار را خرج نیروگاه های برقی در افغانستان کردیم که چیزی بیش از ژنراتورهای موقتی نیستند.

این گزارش در حالی مطرح شده که بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان در طول مدت فعالیتهای نظارتی اش همواره با گزارشهای افشاگرانه در خصوص پولهای به هدر رفته در افغانستان از اغتشاش در توسعه افغانستان از سوی مقاطعه کاران خصوصی یا آژانسهای محلی پرده بر می داشت. آنچه که برآیند گزارشهای وی بود این بود که اسناد در افغانستان ناپدید می شدند، آژانسها پیشرفت دقیق کار خود را تخمین نمی زدند و فساد گسترده موجب غارت اعتبارات دولتی به ویژه درمناطق جنگی شده است.

هنگامی که بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان در ماه ژوئن تقاضای اطلاعاتی درباره کلینیکهای بهداشتی که از سوی آژانس توسعه بین المللی آمریکا در افغانستان تامین مالی می شدند، کرد این آژانس بانک داده ای مربوط به مکانهای بیش از 600 تاسیسات را به این بازرس کل داد. اما بازرسان سریعا متوجه مساله ای عجیب شدند و آن این که مختصات مکانی 13 عدد از این کلینیکها در داخل خاک افغانستان نبود و برخی از آنها چندین مایل با مختصاتشان فاصله مکانی داشتند.

این یافته ها جدیدترین موارد از بی شمار موارد گزارش و نامه بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان در یک سال و نیم گذشته بودند که حاکی از اتلاف گسترده بودجه، سواستفاده و کلاهبرداری در برنامه های پشتیبانی شده از سوی دولت آمریکا در افغانستان در ابعاد چشمگیر بوده اند.

انتهای پیام

کد N933467