علی اکبر صالحی:

سال آینده شاهد حرکت شتابان کشور خواهیم بود

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر توافقات هسته ای خوب پیش رود سال آینده شاهد حرکت شتابان مملکت خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی در جشنواره جابربن حیان ویژه دانش آموزان مقطع ابتدایی که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد اظهار کرد: شرایط هسته ای کشور از لحاظ فناوری یکی از افتخارات است.

وی افزود: ملت با خوداتکایی توانستند به این فناوری دست یابند و این ملت در این عرصه، عرضه خود را نشان دادند و با توان خود توانستند به حق هسته ای برسند.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: چالش اصلی آنان سیاسی بود اما بهانه فناوری را مطرح می کردند و همین مسئله باعث شد تا ما فناوری را پیشرفته تر کنیم.

صالحی ادامه داد: سال ۸۸ اعلام شد راکتور اراک احتیاج به سوخت دارد و ما نامه ای به آژانس بین المللی هسته ای ارسال کردیم و گفتیم نیاز به خریداری سوخت ۲۰ درصدی داریم و آقای البرادعی به بنده گفتند این تقاضای شما با جواب هایی از سوی آمریکا و روسیه مواجه شده است که این دو کشور بیش از ۵ شرط گذاشته بودند و این شروط همه حاکمیت را زیر سئوال می برد.

وی افزود: خدمت آقای احمدی نژاد رسیدم و گفتم آنان به ما سوخت ۲۰ درصدی نخواهند داد بنابراین شما منابع مالی را تامین کنید تا خود بدنبال ساخت سوخت  ۲۰ درصدی بروید.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: آژانس بین المللی هسته ای گفته بود اگر این شروط را بپذیرید پس از ۲.۵ سال سوخت ۲۰ درصدی را خواهیم داشت اما ما خود، شروع به ساخت سوخت با کمک شهید شهریاری کردیم.

صالحی بیان کرد: به دلیل اینکه ساخت سوخت را برای اولین بار انجام می دادیم محاسبات راکتور می توانست برای ما خطرآفرین باشد اما دکتر شهریاری تاکید کردند که می توانند این کار را انجام دهند و ایشان محاسبات دقیق انجام دادند که خطری هم بوجود نیاورد.

وی یادآور شد: اقدامات ساخت سوخت را آغاز کردیم و کمتر از ۲ سال توانستیم یک کارخانه ساخت سوخت ایجاد کنیم در حالی که خیلی از غربی ها می گفتند ایران دروغ می گوید اما ما گفتیم گزارش را از آژانس دریافت کنید.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: مدتی از محاسبات دکتر شهریاری گذشت و خبر شهادت ایشان بدست ما رسید که فقدان این دانشمند تاسف برانگیز بود و با خود گفتم چه کسی محاسبات را ادامه خواهد داد که متوجه شدم شهید شهریاری از روزی که محاسبات را آغاز کرده دوره های آموزشی را برای بیش از ۱۰ نفر برگزار کرده بود و ما توانستیم این راه را ادامه دهیم.

صالحی بیان کرد: در این چالش سنگین مذاکرات هسته ای، جمهوری اسلامی ایران به لطف الهی اتکا و حمایت ملت و اقتدار مذاکره کنندگان که از اقتدار مردم برآمده بود موجب شد تا در سکوی پرتاب قرار بگیریم.

وی تاکید کرد: اگر توافقات هسته ای خوب پیش برود از سال دیگر شاهد حرکت شتابان کشور خواهیم بود به شرط اینکه همدلی و همزبانی داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: اگر در مسیر درست قرار گرفته ایم و راه درست را پیش می رویم به برکت انقلاب اسلامی است که بر پایه حق و حق طلبی بنا شده است.

وی تصریح کرد: اسلام بدنبال حق است و دینی است که می گوید در حق طلبی، وحدانیت، علم و حیات طیبه نهفته شده است.

صالحی یادآور شد: ۳۶ سال پیش با فریاد الله اکبر اعلام کردیم می توانیم به جامعه و فلسفه بشری نوعی دیگر نگاه کنیم در حالی که استکبار همواره ما را وارد چالش سنگین سیاسی می کند و صدها سال است که استکبار نُرم مدیریت جهانی را بر دنیا تحمیل کرده اما ایران نرم دنیا را به هم زد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: جشنواره جابربن حیان امید بنده را به آینده بیشتر کرد و دانش آموزان باید به جای مدرک گرایی بدنبال علم باشند.