حمایت یک سناتور آمریکایی دیگر از برجام

یک سناتور دموکرات دیگر نیز از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هیل وابسته به کنگره آمریکا، دبی استیب ناو، سناتور دموکرات آمریکایی روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای قویا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پشتیبانی کرد.

استیب ناو با تکیه بر ادعای بی‌اساس غرب و آمریکا درباره تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای گفت که این توافق تهدید دستیابی ایران به مواد کافی برای تولید سلاح را رفع می‌کند. بنابراین من از این توافق حمایت می‌کنم.

او ادامه داد: من از مقامات دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 که در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای کمک کردند شنیده‌ام که اگر کنگره آمریکا توافق را رد کند دیگر در مذاکرات جدید شرکت نخواهند کرد.

این سناتور دموکرات تصریح کرد: بنابراین آمریکا باید بین این دو یکی را انتخاب کند. یکی ائتلاف بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای و یا یک ایران هسته‌ای. پس از گذشت چند ماه استیب ناو بیست و هشتمین دموکرات در مجلس سنا است که به طور رسمی از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کرده است.

پیش از این نیز نانسی پلوسی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان و هری رید، رهبر اقلیت دموکرات سنا از برجام پشتیبانی کرده‌اند.

کنگره آمریکا آن گونه که خود تعیین کرده قرار است 17 سپتامبر پس از یک مهلت 60 روزه برای بررسی برجام، درباره‌ی آن رای گیری کند. با توجه به این که مجلس نمایندگان و سنا هم اکنون تحت کنترل جمهوری خواهان قرار دارد گمانه‌زنی‌ها درباره رد توافق افزایش یافته است. اما باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا تهدید کرده است که اگر کنگره توافق را رد کند آن را وتو خواهد کرد که در این صورت کنگره برای خنثی کردن وتوی رییس‌جمهور به دو سوم آراء نیاز خواهد داشت.

کاخ سفید اطمینان دارد که دموکرات‌ها رای کافی برای محفوظ نگهداشتن وتوی رییس‌جمهور را در اختیار دارند.

به گزارش ایسنا، غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در حالی مدعی انحراف در برنامه هسته‌ای ایران هستند که مقامات ایرانی همواره تاکید می‌کنند فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد.

انتهای پیام

کد N933414