ناطق نوری در دیدار با اعضای شورای حزب ندای ایرانیان:

ریشه تمام مسائل تنگ‌نظری و تحمل‌نکردن همدیگر است/نمی‌شود کشور را با موج اداره کرد

انتخابات,علي‌اكبر ناطق نوري,انتخابات مجلس دهم

رییس پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معتقدم رؤسای جمهورمان با موج انتخاب شده‌اند تصریح کرد که نمی‌شود کشور را با موج اداره کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجوویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری در دیدار با اعضای حزب ندای ایرانیان به طرح دیدگاه‌های خود درخصوص نقش و جایگاه مردم در انقلاب اسلامی و حمایت آن‌ها از نظام پرداخت و گفت: بنده من البدو من الختم دوران امام را شاهد و ناظر بودم و می‌توانم روز قیامت شهادت بدهم که این ملت پای امام و پای انقلاب مردانه ایستادند و آن همه شهید دادند و آن همه ویرانی، اما یک گله از امام نداشتند و عاشقانه ایشان را بدرقه کردند.

ئوی ییادآور شد:آن صحنه بدرقه باشکوه امام (ره) هیچ‌گاه از خاطر من دور نمی‌شود، محو که هرگز، بلکه حتی دور هم نمی‌شود تصویر آن جوانان عاشقی که امام را بدرقه می‌کردند. خب در مقابل این مردم ما‌ها خیلی کاری نکرده‌ایم، هیچ کاری نکردیم، به‌هرحال اگر کاری هم شده است شما دعا کنید خداوند آن را قبول کند و برای رضای خودش بداند و ان‌شاءالله که برای رضای خدا بوده که در غیر‌این‌صورت جز رنج و تعب چیزی نبوده است.

ناطق نوری در ادامه با اشاره به الزامات برقراری دموکراسی در جامعه گفت: بحث من بحث نو و تازه‌ای نیست، یک بحث تکراری است و علت آن هم این است که چون محقق نمی‌شود، آدم مجبور است آن را تکرار کند و آن هم این چند نکته است که شاید هم ملال‌آور باشد، اما به‌هرحال بضاعت من همین است؛ اول اینکه همیشه من معتقد بودم اگر در جایی بخواهد دموکراسی بیاید، حتما باید ابزار آن هم به همراهش باشد تا محقق شود.

وی در ادامه با مرور تعریف دمکراسی آن را مراجعه به آرا و افکار مردم برشمرد و گفت: دموکراسی یعنی همین که مردم در سرنوشت خودشان مؤثر باشند و نقش‌آفرینی کنند .

ناطق نوری در ادامه با مرور وضعیت ایران اسلامی تصریح کرد: کشور ما تا پیروزی انقلاب و زحماتی که امام (ره) و انقلابیون و مردم کشیده‌اند تا انقلاب را به پیروزی رسانیدند، تاکنون به گونه‌ای‌ست که ما میانگین سالی یک انتخابات را داشته‌ایم و افتخار هم می‌کنیم که اگر ٣۶ سال از انقلاب گذشته، ٣٧ انتخابات داشته‌ایم؛ یعنی میانگین سالی یک انتخابات. هرچند به‌تازگی آمده‌ایم برای اینکه هر انتخابات یک تنشی در جامعه ایجاد می‌کند این را کمتر کنیم. یعنی با هم تلفیق کرده‌ایم مثلا انتخابات خبرگان با مجلس یا انتخابات ریاست‌جمهوری با شورا‌ها که دیگر تنش جدیدی ایجاد نشود، وگرنه ما سالی یک انتخابات داشته‌ایم؛ خب این دموکراسی است. اگر صحیح پیاده کنیم و انجام دهیم سالی یک‌ بار مراجعه به آرای مردم خیلی ارزشمند است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: این ابزار می‌خواهد و ما ابزارش را نداریم. ابزار دموکراسی حزب است و این موضوع خیلی ساده است و اصلا پیچیده نیست؛ وقتی می‌خواهیم یک خبره انتخاب کنیم، برای خبرگان رهبری و مردم می‌خواهند که رأی بدهند. بالاخره همه شهروندان و همه اقشار مختلف که کار‌شناس این کار نیستند به چه کسی می‌خواهند رأی بدهند؟ به عنوان خبره رهبری! و به عنوان کسی که می‌خواهد رهبر را انتخاب کند در زمانی که لازم است. همه مردم که کار‌شناس نیستند و همه مردم که متخصص نیستند. مثلا بیایند و به هرکسی که عمامه بزرگ‌تری داشت و یا محاسن بلندتری دارد به او بگویند آیت‌الله و به او رای بدهند و هرکسی که عمامه کوچک‌تری دارد و محاسنش هم خیلی بلند نبود، ولی در عوض عالم درجه یکی است به او رأی ندهند! عامه مردم چگونه باید بشناسند؟ یا چگونه می‌خواهند رئیس‌جمهور را انتخاب کنند؟

رئیس مجلس پنجم شورای اسلامی افزود: بی‌گمان معیارهایی که قانون اساسی بیان کرده است یا قانون انتخابات یا قانون ریاست‌جمهوری می‌گوید عامه مردم چگونه باید تشخیص بدهند؟ همه مردم نمی‌توانند بروند تحقیق کنند که چه کسی صلاحیت این کار را دارد؛ بنابراین چون حزب نداریم، انتخاب‌هایمان هم خیلی درست درنمی‌آید.

وی در ادامه یادآور شد: انتخابات ریاست‌جمهوری را مثال می‌زنم: رؤسای جمهورمان با موج انتخاب شده‌اند؛ یعنی‌ همان سال ٧۶ یک موج آمد، حالا موج حق یا ناحق آن بحث دیگری است. یک موج آمد و بعد جناب آقای خاتمی انتخاب شدند که شاید دو ماه قبل از آن هرگز به ذهنشان و به ذهن هیچ‌کس نمی‌رسید که این می‌شود یا آن می‌شود. بعد از آقای خاتمی باز هم یک موج آمد، ولی گاهی موج مثبت است و گاهی هم منفی. انتخاب جناب آقای دکتر روحانی هم باز یک موج است. من همیشه به دوستان گفتم نمی‌شود کشور را با موج اداره کرد. موجی‌حرکت‌کردن این نوسانات و مشکلات را هم دارد.

ناطق نوری با تاکید بر اینکه وجود حزب لازم است و من اعتقاد دارم که این ریشه قرآنی هم دارد، گفت: اینکه قرآن می‌فرماید: «تصَلو اهل الذکر من کنتم لاتعلَمون» یعنی اگر نمی‌دانید از اهل ذکر که می‌دانند سؤال کنید و این آیه در اصول، مبنای خیلی از بحث‌های اصولی است؛ در اصول فقه (تصَلو اهل الذکر) از اهل خبره سؤال کنید. از اهل ذکر سؤال کنید از کسی که می‌داند. این بدان معنی است که اگر ما می‌خواهیم یک رئیس‌جمهور انتخاب کنیم، عامه مردم که از همه‌چیز خبر ندارند و نمی‌دانند کی چه‌کاره است؟! و حزب اینجا معنی و مفهوم پیدا می‌کند. سه یا چهار یا چند حزب قدر و فراگیر مثل تمام دنیا، مثل کشورهای پیشرفته که دو یا سه حزب فراگیر وجود دارد و بعد اعضای احزاب که یا سمپات هستند یا عضو حزب‌اند و حزب یک رأس‌الحزب دارد که ورای شورای مرکزی حزب است و اعضا به شورای مرکزی اعتماد می‌کنند که این شورای مرکزی‌ همان اهل ذکر است که تحقیق کرده‌اند و اطلاع دارند و کار‌شناسی می‌کنند و اعضا و بدنه حزب از آنان پیروی می‌کند که این یعنی (تصَلو اهل الذکر من کنتم لا تعلَمون).

بنیان‌گذار و رئیس حوزه علمیه امام حسن مجتبی (ع) در ادامه یادآور شد: متأسفانه در کشور ما حزب شکل نگرفته است. قبل از انقلاب هم همین‌طور، البته این باید یک آسیب‌شناسی هم بشود که چرا در ایران در طول تاریخ احزاب شکل نگرفته‌اند. به اعتقاد من قبل از انقلاب و در تاریخ ایران یک حزب به معنی واقعی کلمه حزب بود و آن هم حزب توده بود. تنها حزبی که واقعا حزب بود و تشکیلاتی عمل می‌کرد و واقعا کار می‌کرد، حزب توده بود.

رئیس‌دفتر بازرسی مقام‌معظم‌رهبری در‌ ادامه به بیان خدمات حزب جمهوری اسلامی پرداخت و یادآور شد: قانون اساسی اگر درست شد از‌ همان حزب است؛ مجلس اول مان اگر شکل گرفت‌ همان حزب بود؛ خبرگانی اگر درست شد حزب بود و ما هنوز هم از جیب‌ همان حزب خرج می‌کنیم. تازه به‌ همان حزب هم ما اشکال داشتیم که با مدیریت مرحوم بهشتی که انصافا جای او را نتوانستیم پر کنیم و نخواهیم توانست... ولی این حزب هم با مشکلاتی روبرو شد و حزب تعطیل شد؛ منحل نشد اما تعطیل شد و الان هم منحل نیست بلکه تعطیل است. آقای خرازی هم در حزب جمهوری اسلامی بودند و باید این مسئله را آسیب‌شناسی کنید. البته سابقه آشنایی من با ایشان به قبل از انقلاب بر‌می‌گردد.

رئیس مجلس پنجم شورای اسلامی در ادامه به رعایت‌نکردن قاعده بازی سیاسی اشاره کرد و گفت:ما هم حزب را نداریم و هم قاعده بازی را بلد نیستیم. واقعا در ایران قاعده بازی را بلد نیستیم. در دنیا یک جناحی در انتخابات اکثریت را پیدا می‌کنند و رئیس‌جمهور از آن حزب انتخاب می‌شود. این رئیس‌جمهور حق دارد معاونان خودش را از حزب خودش انتخاب کند و حق دارد مشاورانش را از حزب خودش انتخاب کند و حق دارد وزرای کابینه‌اش را هم از حزب خودش انتخاب کند؛ در دنیا به این شکل است. در بعضی از جا‌ها قاعده و قانون است که به پایین‌تر از این دست نزنند و در بعضی کشور‌ها قانون نیست ولی فرهنگ حاکم است.

وزیر سابق کشور در سال‌های جنگ در ادامه یادآور شد: در همه‌جا این فرهنگ حاکم است که از وزیر و معاون و مشاور رئیس‌جمهور به پایین را دیگر دست نمی‌زنند. این را می‌گویند بدنه کار‌شناسی. اگر از حزب (آ) آمده باشد بر سر کار حزب (ب) دیگر کار‌شناس را عوض نمی‌کند. مدیر‌کل را عوض نمی‌کنند. این ٢٠ سال است دارد کار می‌کند و تجربه آموخته و کار‌شناس شده است و آن هم این فرهنگ را دارد که رئیس غیر‌حزبی خودش درست کار کند؛ هر دو این فرهنگ را دارند ولی متأسفانه ما در ایران، این را نداریم و قاعده بازی را بلد نیستیم. هر گروهی که بر سر کار می‌آید، آن گروه مقابل را به قصد کشت از میدان خارج می‌کند و از بالا تا فراش مدرسه فلان روستا را هم عوض می‌کنند که این از آن حزب بوده است.

ناطق‌نوری در ادامه با انتقاد از شرایط مدیریت اجرایی در کشور گفت: هنوز نیروهای مبتدی و ناشی و صفرکیلومتر می‌آوریم سر کار برای اینکه همه را بیرون کرده‌ایم. اتوبوسی بیرون می‌کنیم می‌نی‌بوسی می‌آوریم. این چپ می‌رود و راست را می‌زند راست می‌آید و چپ را می‌زند؛ فرق هم نمی‌کند هم اصلاحات این‌گونه عمل کرد هم غیر‌اصلاحات. هر دو جناح این‌گونه عمل کردند که از نظر من هر دو جناح محکوم هستند و به کشور خسارت زدند.

رئیس مجلس چهارم و پنجم گفت: در مجلس پنجم دو جناح اقلیت و اکثریت بودیم. اقلیت ما آن‌چنان قدرتمند بود (البته آن‌موقع نمی‌گفتند اصلاحات می‌گفتند خط امام) آن‌ها آن‌قدر مقتدر بودند و جمعیتشان اقلیت قدرتمندی بود که آقای عبدالله نوری وقتی کاندیدای ریاست شدند، من هم کاندیدای ریاست شدم، از جناح به‌اصطلاح امروز اصولگرا‌ها که آن‌موقع هم تعریف خودش را داشت. من ١١ تا رأی بیشتر از آقای نوری آوردم؛ یعنی صدو‌بیست‌و‌خورده‌ای رأی ایشان داشت در یک مجلسی که صدوبیست‌و‌خورده‌ای یا ١٣٠ نفر اقلیت مجلس هستند آن هم آدم‌های مقتدر. خب در آن مجلس انتخابات ریاست‌جمهوری هم انجام شد؛ اما در تاریخ شما نگاه کنید و بررسی کنید جزء بهترین مجلس‌هایی که نام می‌برند. همین الان جناب آقای خاتمی هر کجا که می‌نشیند نام و یادی به‌خیر از مجلس پنجم می‌آورند و علت آن هم این بود که من باز عمل می‌کردم و خسارتی هم ندیدم و بهترین مجلس هم بود و همه با هم صمیمی بودند.

ناطق نوری خاطر نشان کرد: من در مجلس پنجم با همین آقایان یک روز تنش نداشتم. دوستان و هم‌خط‌های من شوخی می‌کردند و می‌گفتند بالاخره ما نتوانستیم تو را بشناسیم پایین که هستی با مایی ولی بالا که می‌نشینی با اینهایی. بنده می‌گفتم شما توجه ندارید. اگر شما بخواهید تذکر آیین‌نامه‌ای بدهید و من جلوی این کار را بگیرم به آن تحلیل سیاسی نمی‌خورد؛ اما اگر آقای زید که دارد تذکر آیین‌نامه‌ای می‌دهد، من جلویش را بگیرم به این تحلیل سیاسی می‌خورد. این‌ را من باید نگه دارم و ضرر هم نکردیم؛ اما نگاه وسیع این‌چنینی در کشور نیست، چه اصلاح‌طلبان چه اصولگرایان. برادران و خواهران باید بگویم که این نگاه نمی‌تواند کشور را اداره کند حتما و حتما؛ کما اینکه نتوانسته اداره هم بکند.

ناطق‌نوری یادآور شد: گاهی من می‌بینم بعضی از آقایان در بعضی از تشکیلات، چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا درباره انتخابات آینده می‌پرسند! آنجا من گفتم که این آقایان چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا‌ها آرام‌آرام راه می‌روند. این تجربه‌ای است که من از انتخابات دارم. الان هیچ بو و نشانه‌ای از انتخابات از این دو جناح نمی‌آید: علت آن هم این است که وقت نمی‌گذارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: کار تشکیلاتی حوصله می‌خواهد و صبر می‌خواهد و دنده پهنی می‌خواهد و اخلاق می‌خواهد همه انسان‌ها یک‌جور نیستند همه به یک اندازه ظرفیت ندارند.

وزیر پیشین کشور گفت: من وزیر کشور سال 60 تا 64 بوده ام. من هنوز با استانداران زمان خودم ماهی یک دفعه جلسه دارم که دیروز یکی از جلساتمان بود در این جلسات چند نکته مهم وجود دارد اولاَ در این جلسات اقای حبیبی از موتلفه حضور دارند و اقای کرباسچی هم هستند و حمید جلایی پور هم دارد اقای کوه پایه هم هستند اقای میر سلیم هم هستند خلاصه من به انها هم میگویم که این جلسه هفت بیجار است که همه جور نیرو در ان هست و همدیگر را هم تحمل میکنند و مواضعشان را هم دارند و بحث هم میکنند اما به هم احترام میگذارند و بنده هم با تمام اینها کار میکردم اقای احمد پور نجاتی مدیر کل سیاسی ما بود اقای مسجد جامعی مدیر کل اجتماعی ما بود و همین ابراهیم نبوی که طنز نویس است در پیش ما به نام داورنبوی بود در وزارت کشور. همه اینها با هم بودند در ضمن که بنده عضو شورای مرکزی حزب هم بودم و معاون سیاسی قبل من اقای میرسلیم بود یک شخصیتی که در همان دوران بحث ریاست جمهوریشان هم بود و نخست وزیری هم .ایشان معاون سیاسی وزارت کشور بود و هر 2 نفر ما عضو شورا مرکزی حزب هم بودیم اما همین که من امدم و یک چند ماهی گذشت من گفتم که مهندس ما باهم خیلی نمیتوانیم کار کنیم. ادم متدین و مسلمان . اما من میخواستم یک تحولی ایجاد کنم ایشان را برداشتم و اقای عباس اخوندی که آن‌موقع یک دانشجوی سال دوم دانشگده علوم بود ایشان را آوردم و معاون سیاسی کردم که حزبی هم نبود اتفاقا خیلی روشن فکر بودند و مخالف حزب بودند اما من به ایشان میگفتم شما غیر حزبی و یا ضد حزبی و من هم حزبی تا دم در وزارت کشور اما وارد که میشویم همه ما کارمند وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران هستیم نه حزب جمهوری و نه چیز دیگر و انصافاَ موفق هم بودیم با این نگاه .

وی در ادامه یادآور شد: ریشه تمام این مسائل تنگ نظری و تحمل نکردن همدیگر است وگرنه جایگاه ما در دنیا نباید این باشد که هست. من خیلی خوشحال شدم و همانگونه که هدف و شعار شماست واقعاَ اعتدال به معنی واقعی کلمه. ما میتوانیم از همه نیروها استفاده کنیم . یک زمانی در شورای هماهنگی که من راه انداخته بودم گفتم که هر کسی که این چهار اصل را قبول دارد میتواند در این جمع قرار بگیرد . 1- اسلام 2- انقلاب 3- امام 4- رهبری و کم نیستند نیروهای داخل کشور که این چهار اصل را قبول دارند اگر اعلام کنیم که هر کسی که این چهار اصل را قبول دارد بیاید میدانید چه جمعیتی جمع میشود؟ تمام این افرادیکه روز قدس می آیند و یا در روز 22 بهمن می آیند همین هایی که ما گاهی با آنها برخورد حذفی میکنیم اما باز هرگاه که نیاز باشد می آیند و در صحنه حاضر هستند. همین ها که در تشیع پیکرهای شهدای غواص امده اند. ولی متاسفانه بهره برداری سیاسی شد و خراب اش کردند اما ملتی که حضور پیدا کرده بود میگفتند از همه اقشار مردم حضور داشتند.

ناطق نوری در ادامه در جمع اعضای ارشد و شورای مرکزی ندای ایرانیان گفت : با همین اهنگ اعتدال به سمت جلو حرکت کنید البته باید مواظب باشید که بعضی ها در میان تان بر نخورند بالاخره ممکن است بعضی از ما بهتران با ظاهری موجه در این میان بیایند و جاذبه هم داشته باشند اما در باطنشان چیز دیگری باشد و با گذشت زمان موجب شکاف بشوند ما در حزب جمهوری دچار دو دستگی شده ایم البته یکی از عوامل این بود حتماَ هم باید که وقت بگذارید تشکیلاتی کار کردن وقت و حوصله میخواهد اعصاب و دنده پهنی میخواهد معذرت میخواهم که اینطور میگویم ولی با ناز نازی بودن نمیشود کار تشکیلاتی انجام داد.

ناطق نوری یادآور شد: بخصوص که مواضع دارید شما الان یک جریانی هستید از درون اصلاحات و اعتراض تان به بعضی از دوستان و تند روی هایشان بوده است و طبیعتاَ این آمدن و یک حزبی را اعلام کردن به مزاج عده ای خوش نمی آید و فکر میکنند که رقیبی برایشان پیدا شده است و یا بگویند ما چون اینها را تحویل نگرفتیم رفتند و برای خودشان این حزب را درست کردند و در مقابل ما قرار گرفتند و بالاخره وقتی حزب یک مواضعی دارد عده ای به مزاجشان خوش نمی آیدآن هم در کشوری مثل ما که تحمل همدیگررا نداریم بنابراین زود خسته شدن و از پا در امدن و رنجیدن با حزب و تشکیلات نمی سازد.

وی در ادامه با اشاره به روحیه تعامل و مدارا گفت: فحش خورتان هم باید خوب باشد و طبق تجربه من این جواب خواهد داد. من الان کاره ای نیستم و کسی هم نیستم اما هرگاه جایی میروم مثلا با لباس ورزشی به کوه میروم در همان کوه میبینم که نگاه مردم فرق کرده و نگاه مردم توام است با یک محبت و لطف و احترام . وقتیکه ادم صبر بکند برای رضای خدا. خدا هم جواب میدهد .

رئیس مجلس پنجم شورای اسلامی در ادامه به انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت : الان برای انتخابات خیلی دیر است یعنی الان دیگر سلانه سلانه نباید بروید امیدواریم که شما بتوانید کارهای درست و حسابی بکنید و هماهنگ و در حد امکان با گروههای دیگر هم اگر دیدید مشترکاتی دارید با هم همکاری کنید و فقط روی اختلافات و فرقها تاکید نکنید اگر 2 نفر را هم بتوانیم با خودمان همراه و همدل کنیم غنیمت است یک جریانیکه نزدیک است یعنی در 50 تا مسئله در 30 تای ان مشترک هستید و روی 20 تا هم اختلاف دارید روی ان 30 تا با هم همدل شوید و ان شاء الله که کار را پیش ببرید .

انتهای پیام

کد N933320