روحانی در جمع مردم همدان:

نهادی بالاتر از قانون نیست/ سایه شوم جنگ را از سر مردم برداشتیم

سیاسی

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما امروز نیاز به وحدت داریم، گفت: هیچکس از این کلام که همه باید به قانون عمل کنند، دلخور نشود. هیچ نهادی در ایران بالاتر از قانون وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در بیست و دومین سفر استانی خود در جمع مردم همدان با تبریک هفته دولت، روز پزشک و روز میلاد امام رضا (ع)، گفت: هر چه داریم از لطف و مرقد پاک این  امام داریم و چه کسی است که عاشق خاندان رسالت باشد و عاشق زیارت آن امام رئوف در ارض خراسان نباشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به آشنایی‌اش با همدان، گفت: من اولین سخنرانی‌ام را ۵۰ سال پیش در شهر تویسرکان همدان و در خرداد ۱۳۴۴ در مسجد جامع همدان ایراد کردم و از همان زمان شاهد انقلابی بودن این مردم بودم.

وی همچنین با اشاره به اقدامات دولت در دو سال گذشته، گفت: امروز بعد از دو سال از شروع افتخارآمیز کار دولت تدبیر و امید که با رای ارزشمند شما مردم در ۲۴ خرداد ۹۲ آغاز شد، گام‌های مهمی را برای دستیابی به اهدافمان با همت شما مردم برداشته‌ایم.

روحانی افزود: امروز همه می‌دانند ملت بزرگ و مقاوم و دلاوری در ایران زندگی می‌کنند و امروز به همت شما مردم و تلاش دولتمردان، چهره واقعی ایران به جهانیان معرفی شد.

رئیس‌جمهور گفت: امروز پس از تلاش ۲۳ ماه مذاکره پیگیر توسط دیپلمات‌های قهرمان، توانستیم به نقطه‌ای برسیم که سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم و امنیت واقعی را به کشور بازگردانیم.

وی با اشاره به لغو قطعنامه‌های ظالمانه سازمان ملل برعلیه ایران، گفت: قطعنامه‌های غلط ظالمانه را از همان مرکزی که صادر شده بود در همان مرکز یعنی شورای امنیت سازمان ملل لغو کردیم و این افتخار بزرگ از ایستادگی ملت ایران در طول ۱۲ سال، هدایت‌های رهبری و همچنین ایثار و فداکاری‌های همه دست‌اندکاران و مذاکره‌کنندگان بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: تا دیروز از دیدگاه آنها، غنی‌سازی در این کشور برخلاف قوانین بین‌المللی بود، اما امروز طبق مصوبه آنان، ایران نه تنها حق غنی‌سازی دارد بلکه همه کشورها نیز موظف شدند تا ایران را در دستیابی به فناوری هسته‌ای کمک کنند.

روحانی گفت: ملت ایران نه فقط از طریق شعار و تریبون، بلکه از طریق قطعنامه سازمان ملل توانست حق خود را تثبیت کند.

وی با بیان اینکه به حول و قوه الهی زنجیرهای تحریم را یکی پس از دیگری برخواهیم داشت، گفت: امروز پس از دو سال در شرایطی که هنوز تحریم باقی است، دولت در زمینه پایان دادن به رکود، کاهش تورم، بهبود شرایط کسب و کار و اجرای طرح سلامت توانست اقدامات موثری را انجام دهد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت تورم بالای ۴۰ درصد را به تورم ۱۳.۸ رساند، گفت: این به معنای ایستادگی شما مردم و حمایتان از دولت خدمتگزار است.

روحانی افزود: ما به مردم وعده دادیم که آنان را زیر پوشش بیمه قرار خواهیم داد و امروز ۱۰ میلیون دفترچه بیمه درمانی برای تحت پوشش قرار دادن همه ایرانیان صادر شده است.

وی با بیان اینکه این دولت هزینه درمان را برای مردم کاهش داده است، گفت: در زمینه سلامت و بهداشت، بار هزینه درمان را روز به روز کاهش دادیم و هزینه ۳۷ درصدی را به زیر ۵ درصد رساندیم و طرح تحول سلامت نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز می‌توانیم بیش از گذشته به کشاورزان ایرانی افتخار کنیم، گفت: من دست پینه‌بسته کشاورزان را می‌بوسم؛ چرا که گندمی که از آنان خریداری کرده‌ایم به مرز ۸ میلیون تن رسید و تنها نیازمند خرید یک میلیون تنی گندم خواهیم بود و این به معنای رشد کشاورزی در همه زمینه‌ها از جمله گندم است.

روحانی با اشاره به توطئه‌ها برای کاهش قیمت نفت، گفت: علی‌رغم کاهش قیمت نفت، دولت به وعده‌های خود متعهد و راه توسعه را ادامه خواهد داد و برای حقوق مردم در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تلاش خواهد کرد.

وی با اشاره به سفر هیات‌های خارجی به ایران، گفت: شما امروز می‌بینید که هیات‌های مختلف از سراسر جهان به سمت ایران سرازیر شده‌اند و در ماه‌های آینده بعد از برداشتن تحریم، شاهد حرکت جدیدی در سراسر کشور خواهیم بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما امروز نیاز به وحدت و اتحاد داریم، گفت: هیچکس از این کلام که همه باید به قانون عمل کنند، دلخور نشود. هیچ نهادی در ایران بالاتر از قانون وجود ندارد و افتخار همه ما این است که به قانون متعهد باشیم.

روحانی با بیان اینکه طبق قانون ما باید خودمان را برای انتخابات پایان سال آماده کنیم، گفت: همه نهادهای کشور از دولت و شورای نگهبان گرفته تا قوه قضائیه و نیروهای مسلح، همه و همه دست به دست هم خواهیم داد تا شاهد یک انتخابات شکوهمند در ایران باشیم.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت برای استان همدان، گفت: اعتبار ۲۷۱ میلیارد تومانی برای اتمام زیرساخت راه‌آهن تهران- همدان در نظر گرفته شده است که این راه‌آهن در سال آینده به اتمام می‌رسد.

رئیس‌جمهور همچنین بهره‌برداری از سدهای کلان و شبکه آبیاری زه‌کشی را از دیگر برنامه‌های دولت برای این استان نام برد و گفت: ۴۵ میلیارد تومان برای شبکه‌های آبیاری زه‌کشی در این استان در نظر گرفته شده است که تا سال آینده تخصیص داده خواهد شد.

روحانی آب‌رسانی به روستاهای اولویت‌دار را از دیگر برنامه‌های دولت برای این استان نام برد و گفت: مبلغ ۶۰ میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شده است که تا پایان سال ۹۵ اجرایی می‌شود.

وی گفت: همچنین توسعه آبیاری تحت فشار برای ۵ هزار و ۸۲۷ هکتار اراضی کشاورزی با مبلغ ۴۱ میلیارد تومان برای این استان در نظر گرفته شده است که ظرف امسال به اتمام می‌رسد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بحران آب در همدان تا سال آینده مرتفع خواهد شد، گفت: آبرسانی به ملایر، تویسرکان، اسدآباد و صالح‌آباد از دیگر برنامه‌های دولت برای این استان است که مبلغ ۳۸ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است.