رئیس فراکسیون نجات تالاب هامون:

برای احیا هامون سه وزارتخانه باید کارگروه ویژه تشکیل دهند

سیاسی

رئیس فراکسیون نجات تالاب هامون در مجلس تشکیل کارگروهی ویژه از وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و وزارت کشور را برای حل مشکلات محیط زیستی این تالاب ضروری خواند و گفت: تالاب هامون برای احیا نیازمند 7 میلیارد متر مکعب آب است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه سیستان و بلوچستان، سیدباقر حسینی با انتقاد از سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چندی پیش حجم بسیارکمی از آب در حدود 10 میلیون متر مکعب از افغانستان وارد هامون شد، این درحالی است که تالاب هامون برای حیات دوباره نیازمند هفت میلیارد متر مکعب آب است و با این مقادیر جزیی نمی توان هامون را احیا کرد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر حتی یک قطره آب در تالاب هامون وجود ندارد، بیان کرد: همین مقدار کم نیز به دلیل گرما و افزایش طوفان شن و ماسه تبخیر شده است، متاسفانه طوفان شن طی روزهای اخیر درسیستان افزایش پیدا کرده و گاهی شعاع دید حتی به کمتر از 10 متر می رسد، بنابراین باید گفت که به دلیل خشکی هامون و افزایش باد؛ شن های روان طوفان های وحشتناکی دراین استان به وجود آورده است.

وی با تاکید براینکه در سفر استانی سال گذشته رئیس جمهور به سیستان تثبیت شن های روان به میزان یک هزار هکتار تصویب شد، تصریح کرد: متاسفانه هیچ اقدامی تاکنون در این جهت صورت نگرفته و مسئولان تاکنون تنها برای رفع طوفان شن و ریزگردها در سیستان به مطالعه اکتفا کرده‌اند، البته رفع بخشی از این مشکلات نیز به تعاملات و همکاری افغانستان با جمهوری اسلامی ایران بستگی دارد.

حسینی ادامه داد: وزارت امورخارجه، وزارت کشور و وزارت نیرو باید رفع مشکلات محیط زیستی در استان سیستان را با تشکیل کارگروهی پیگیری کنند، البته وزارت نیرو به طور ویژه و مخصوص باید حقابه موردنظر را از افغانستان مطالبه کند.

رئیس فراکسیون نجات تالاب هامون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انجام سیستم آبرسانی قطره ای به مزارع این استان، گفت: برای استفاده بهینه از آب موجود در این استان این روش بسیار کارآمد است، زیرا با اجرای این پروژه از هدررفت بخش عظیمی از منابع آبی جلوگیری شده و این امر افزایش ذخیره برای انتقال آب به هامون را به دنبال خواهد شد.

انتهای پیام

کد N933070