ظریف: مخالفت‌ها با توافق هسته‌ای در آمریکا در حد شکستن وتوی اوباما نیست

محمدجواد ظريف,توافق جامع هسته‌اي

وزیر امور خارجه کشورمان دو اولویت اصلی وزارت امور خارجه در طی سال 94 و 95 را مراقبت از نهال توافق و همچنین گسترش روابط با کشورهای منطقه و همچنین دیگر کشورهای جهان عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره لبخند همیشگی‌اش، گفت: من امیدوارم روزی برسد که همه مردم با تلاش خدمت‌گزاران‌شان لبخند بر لب داشته باشند.

وی در این زمینه افزود: من وقتی با دوستانم هستم از عمق وجودم می خندم و در هنگام مواجهه با طرف‌های مذاکره کننده می‌خواهیم با این لبخند نشان دهیم که آماده گفت‌وگو و تفاهم هستیم و از گفت وگو نگرانی نداریم. البته در این فرآیند بر روی حرف خود نیز می‌ایستیم و از حقوق ملت نیز دفاع می‌کنیم.

ظریف ادامه داد: معتقدم با اعتماد به نفس و تکیه بر قدرت مردم می توان وارد اینگونه عرصه‌ها شد.

ظریف در پاسخ به این سوال که از چه زمانی مشق سیاست را آغاز کردید با اشاره به نقش تقدیر در سرنوشت انسان‌ها ادامه داد: در واقع نمی‌دانم کی مشق سیاست را آغاز کردم ولی آنچه که برای من اتفاق افتاد این بود که وارد شدن من در این عرصه با پیروزی انقلاب اسلامی ارتباط مستقیمی داشت. من در آن موقع در آمریکا مشغول به تحصیل بودم و این حضور همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی این شرایط را فراهم کرد که من بتوانم به کشور خدمت کنم.

ظریف ادامه داد: ولی بیش از همه این لطف خداوند بود که این امکان را برای من جهت خدمت به مردم عزیز ایران فراهم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان که در یک گفت‌وگوی رادیویی حضور داشت به موضوع مذاکرات و پیشبرد آن اشاره و اظهار کرد: بدون تعارف می‌گویم آنچه که باعث شد ما بتوانیم این مسئولیت را به پیش ببریم بیش از آنچه که کار ما باشد این نتیجه حضور مردم در انتخابات بود. حضور باشکوه مردم در انتخابات در سال 92 باعث شد که طرف مقابل به این درک برسد که تحریم‌ها دیگر موثر نیست.

ظریف با اشاره به اهداف وضع کنندگان این تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران، تصریح کرد: آنها با تحریم ها می‌خواستند مردم را از حاکمیت جدا کنند ولی وقتی بیش از 73 درصد از مردم پای صندوق رأی رفتند و نشان دادند که مردم و حاکمیت از هم جدا نمی‌شوند و این حاکمیت برخاسته از مردم است آنها نیز به این نتیجه رسیدند که تحریم‌ها به نتیجه نمی‌رسد.

وی افزود: ما همیشه پای میز مذاکره بودیم و آنها متوجه شدند که باید در پای میز مذاکره حضور پیدا کنند. ما 22 ماه مذاکره کردیم و تقریباً در طی این 22 ماه هر روز و هر ساعت این مذاکرات به شکلی ادامه داشت. یا در مذاکره بودیم یا اینکه در حال آماده شدن برای مذاکره بودیم و یا اینکه از طریق تماس‌های میلی و تلفنی زمینه این موضوع را فراهم می‌کردیم.

ظریف خاطرنشان کرد: کار دشواری بود ولی کار اصلی را مردم با حضور در پای صندوق‌های رأی انجام دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به گفته مجری این برنامه مبنی بر این‌که چندی پیش آقای حسام‌الدین آشنا با اشاره به دلاوری‌های شهیدانی مانند همت و باکری جهت دفاع از کشور ،‌اظهار کرد اکنون بحث دفاع از کشور از آستین دیپلماسی بیرون آمده است گفت: برای بنده بزرگترین افتخار است که کار ما با این بزرگان مقایسه شود ولی معتقدم کاری که ما کردیم ذره‌ای از آن دریای ایثار و شهادت این بزرگان نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما تلاش کردیم که با قدرت آنچه را که شهدا و ایثارگران ایجاد کردند و دستاوردهای آنها را حفظ کنیم و این افتخار بزرگی برای ما است، افزود: دوستانی که در این مذاکرات حضور داشتند در تمام مدت خود را موظف می‌دانستند که از عزت و سربلندی ایران و انقلاب اسلامی دفاع کنند و اجازه ندهند که به مردم ایران توهین، تهدید و یا تحمیل صورت بگیرد و این همان تفکر و نگرشی است که شهدای والامقام داشتند و باز هم تأکید می‌کنم کاری که ما کردیم ذره‌ای از آن دریای ایثار و شهادت نیست.

ظریف خاطرنشان کرد: من امیدوارم که همه در جمهوری اسلامی ایران با یکدلی و همزبانی از این فرصت استفاده کنیم و آن را تبدیل به تهدید نکنیم. البته باید با چشمانی باز با جامعه بین‌المللی برخورد کنیم. در طول 35 سال گذشته بعضاً برخوردهای خوبی با ما صورت نگرفته و ظلم و بی‌عدالتی‌های زیادی از سوی آنها علیه مردم ایران اعمال شده است. لذا باید با چشمانی باز در این عرصه حضور پیدا کنیم ولی در کنار آن شرایط کنونی را فرصت بدانیم. فرصتی که به برکت حضور باشکوه مردم در انتخابات هدایت و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری ایجاد شده است.

این عضو دولت با تأکید بر این‌که نباید فرصت ایجاد شده تبدیل به تهدید شود، ‌افزود: ما باید عزت و سربلندی مردم ایران را فریاد بزنیم نه این‌که از هر حرف و فرصتی برای ایجاد تحقیر استفاده کنیم.

ظریف در همین راستا ادامه داد: من احساس می‌کنم که جامعه جهانی یک فرصت ویژه‌ای به دست آورده و باید از این فرصت استفاده کند. البته گروه های کوچکی در منطقه ما و متأسفانه برخی از همسایگان و همچنین گروه‌هایی در ایالات متحده این وضعیت را تهدید می‌دانند. از دیگر سو گروه‌هایی نیز هستند که منافع خود را در جنگ تعریف کردند و طبیعی است که با این توافق مخالفت کنند که از جمله می‌توان به رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور با بیان این‌که در آمریکا حجم وسیعی از سرمایه‌گذاری‌های مالی، سیاسی و تبلیغاتی علیه توافق صورت گرفته است، ادامه داد: مثلاً در یک مورد آن 150 میلیون دلار قرارداد آگهی تبلیغاتی در این ارتباط به امضا رسیده است.

وی با اشاره به فشارها و هزینه‌هایی که در این ارتباط مخالفان توافق انجام ‌می‌دهند در بخشی از سخنان خود ادامه داد: اگر این توافق در مجلس و سنای آمریکا مورد مخالفت قرار بگیرد این مخالفت‌ها به حدی نیست که بتواند وتوی رئیس جمهور آمریکا را بشکند.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N933031