آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تولید انرژی هسته‌ای به آفریقایی‌ها کمک می‌کند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، این نهاد برای توسعه منابع هسته‌ای جهت تولید برق با کشورهای آفریقایی همکاری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، آند استارز، مشاور ارشد سیاسی و استراتژیک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نایروبی در این باره گفت، تعدادی از کشورهای آفریقایی نسبت به تولید و توسعه انرژی هسته‌ای در کشورهای خود ابراز تمایل کرده‌اند.

استارز ادامه داد: ما به این کشورهای آفریقایی علاوه بر همکاری‌های تکنیکی، کمک‌های تسهیلاتی و آموزشی دو جانبه نیز ارائه خواهیم داد.

طی این همکاری‌ها گروهی از 11 کارشناس انرژی هسته‌ای برای بررسی روند رشد کنیا به ویژه در بحث تبدیل انرژی هسته‌ای به سایر انرژی‌ها تشکیل شده است.

این هیات از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برنامه هسته‌ای کنیا را طی یک هفته بررسی کرده و انتظار می‌رود تا طی سه ماه پس از آن گزارش خود را ارائه دهد.

استارز در ادامه سخنانش اظهار کرد، انرژی هسته‌ای مساله‌ای مهم برای آن دسته از کشورهای آفریقایی است که به دنبال توسعه منابع تجدیدپذیر انرژی هستند تا بتوانند رشد اقتصاد خود را تامین کنند.

آفریقای جنوبی تنها کشور آفریقایی است که در حال حاضر تاسیسات فعال اتمی دارد. در میان سایر کشورهای آفریقایی، مراکش نسبت به استفاده از این انرژی ابراز تمایل کرده است در حالی که نیجریه و مصر تاکنون درباره استفاده و بهره‌برداری از این انرژی تصمیماتی اتخاذ کرده‌اند.

براساس اطلاعات آژانس، حدود 620 میلیون تن از مردم کشورهای جنوب آفریقا به برق دسترسی ندارند در حالی که سایر کشورهایی که برق دارند هم از منابع تجدیدناپذیر تولید آن استفاده می‌کنند.

انتهای پیام

کد N933013