تحولات یمن؛

هشدار آمریکا نسبت به وخامت اوضاع انسانی/ بمباران مناطقی در صعده

سیاسی

هشدار آمریکا در مورد وخامت اوضاع انسانی به خاطر حملات عربستان، بمباران مناطقی در صعده و راهپیمایی مردمی علیه این حملات وحشیانه از جمله تحولات اخیر یمن است.

به گزار خبرگزاری مهر به نقل از منابع عربی، آمریکا نسبت به وخامت اوضاع در یمن در نتیجه بمباران بندر الحدیده توسط جنگنده های عربستان هشدار داده و بر ضرورت رساندن کمک های انسانی به مردم یمن تاکید کرد.

در این رابطه «الستر باسکی» سخنگوی کاخ سفید گفت: ما نسبت به حملات به زیر ساخت های حیاتی در بندر الحدیده که در ۱۸ آگوست انجام گرفت به شدت نگران هستیم چرا که این بندر شریان حیاتی رساندن دارو، غذا و سوخت به مردم یمن است.

از سوی دیگر یک مسئول سازمان ملل متحد حملات به بندر الحدیده را نقض آشکار قواین بین المللی دانست. خبر دیگر اینکه جنگنده های عربستان مناطق مختلفی در استان صعده را بمباران کردند. یک مقام محلی در استان صعده گفت: جنگنده های عربستان ۸ مورد حمله هوایی علیه شبکه ارتباطی منطقه مران و ۱۱ حمله علیه مناطق القمع و الملیل انجام دادند.

از سوی دیگر صنعا پایتخت یمن شاهد تظاهرات گسترده مردم یمن تحت عنوان «جنایت ها در تعز و عمران جنایت های جنگی است»، بود. شرکت کنندگان در تظاهرات با در دست داشتن نوشته هایی در مخالفت با حملات وحشیانه به ملت یمن، شعارهایی را علیه جنایات بی وقفه ائتلاف تحت رهبری عربستان به شهروندان سر دادند.

در جریان این راهپیمایی علامه «شمس الدین شرف الدین» رئیس انجمن علمای یمن، حمایت علمای یمن از ارتش و کمیته های مردمی و هر انسان آزاده و مخالف تجاوز عربستان را اعلام کرد.

وی افزود: علمای یمن تمام جوانب این تجاوز را سنجیده و به این نتیجه رسیده اند که دشمن ما هیچ حقی در اقدامات خود علیه ملت یمن ندارد. رئیس انجمن علمای یمن تاکید کرد: علمای یمن در کنار ملت ایستاده و مخالفت خود را با تجاوز عربستان که هیچ ارتباطی با انسانیت و اسلام ندارد، اعلام می کنند.