مرکل تظاهرات نژادپرستانه آلمانی ها را محکوم کرد

سیاسی

صدر اعظم آلمان تظاهرات آلمانی ها علیه پناهجویان خارجی را محکوم کرد و از خانواده های آلمانی خواست در مقابل چنین حوادثی سکوت نکنند.

به گزارش خبرگزای مهر به نقل از دیلی استار، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان حوادث چند روز اخیر مناطق شرقی آلمان را شورش های نژادپرستانه خواند و آن را محکوم کرد. وی تظاهرات علیه مهاجران خارجی را اقدامی نژادپرستانه و اقدام آلمانی هایی را که در مقابل این تظاهرات سکوت می کنند شرم آور دانست.

این در حالی است که طی درگیری های اخیر دهها نیروی پلیس برای حفاظت از محل نگهداری مهاجران در شهر هیدن در جنوب درسدن آلمان زخمی شده اند. مرکل تماشای صحنه های درگیری پلیس با تظاهرات کنندگان را شوک آور خواند. وی در گفتگو با خبرنگاران در برلین شورش علیه پلیس را محکوم کرد و گفت به هر حال هرگونه احساس خشم علیه مهاجران قانونی غیر قابل قبول است.

روز گذشته نیز صدها نفر از طرفداران احزاب دموکرات ملی آلمان در یک تظاهرات آرام شرکت کرده بودند که بعد از گذشت چند ساعت این تظاهرات به صحنه درگیری با پلیس تبدیل شد. مرکل خطاب به خانواده های آلمانی گفت: هرچند واکنش احزاب افراطی نسبت به ورود مهاجران معلوم است ولی چرا باید خانواده های آلمانی در کنار فرزندان خود چنین صحنه های نژادپرستانه ای را تماشا کنند و نسبت به آن اعتراض نکنند.

روز دوشنبه معاون مرکل در بازدید از شهر هیدن با مهاجران و ساکنان و مقامات محلی ملاقات کرد. بر اساس آمار رسمی در شش ماه اول سال ۲۰۱۵ حداقل ۲۰۲ بار چنین حوادثی در آلمان اتفاق افتاده است. دولت می گوید در سال جاری میلادی ۸۰۰ هزار پناهنده خارجی اقامت در کشور آلمان را درخواست کرده اند.