حمایت سناتور رید بخت جمهوریخواهان مخالف برجام را کاهش داده است

سیاسی

هری رید در کنار سناتورهای دموکرات آمریکایی از توافق هسته ای با ایران حمایت کرده که این امر باعث کاهش بخت مخالفان برجام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی استار، تحلیلگران معتقدند حمایت سناتور رید از اوباما بخت جمهوریخواهان مخالف رئیس جمهور در توافق هسته ای با ایران را کاهش داده است.

«هری رید» سناتور دموکرات با تاکید بر سخنان گذشته خود درباره توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی گفت توافق هسته ای باراک اوباما با ایران بهترین راه حل برای جلوگیری از اقدامات احتمالی اعضای کنگره است.

وی به عنوان بیست و هفتمین سناتور دموکرات و تاثیرگذارترین آنها از توافق هسته ای آمریکا با ایران حمایت کرد و گفت: من این فرصت را یک اتفاق تاریخی می دانم و هرکاری برای اجرای آن خواهم کرد.

وی افزود: توافق هسته ای با ایران بهترین راه حل برای جلوگیری از دستیابی احتمالی این کشور به سلاح هسته ای است.

البته سناتورهای دموکراتی مثل چاک شومر و رابرت منندز با توافق مخالفت کرده اند. در همین حال «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت سنا نیز به نمایندگی از اعضای حزب دموکرات حمایت خود را از اوباما اعلام کرده است. این در حالی است که احزاب مخالف جمهوریخواه همسو با رژیم صهیونیستی با توافق هسته ای مخالفت کرده اند و خواستار برقراری مجدد تحریم های اقتصادی علیه ایران هستند.

رید توافق هسته ای را بهترین فرصت برای طرفهای مذاکره اعلام کرد و گفت اول اینکه راه حل مسالمت آمیز هزینه های کمتری برای آمریکا دارد و به هیچ وجه در شرایط فعلی نمی تواند به گزینه نظامی فکر کرد. دوم اینکه اگر سنا این توافق را رد کند، جامعه جهانی به هیچ وجه با تحریم های جدید موافق نخواهد بود.

هری رید مثل سایر سناتورهای آمریکایی از امنیت اسرائیل در مقابل تهدیدهای ایران حمایت کرد ولی گفت اعتقاد دارد این توافق بهترین گزینه در مقابل سلاح هسته ای ایران خواهد بود.