وزیر اطلاعات:

ابتدای کار دولت، خزانه خالی نبود؛ منفی بود

دولت,هفته دولت,وزير اطلاعات

وزیر اطلاعات گفت: زمانی که اول کار دولت گفتیم که خزانه دولت را خالی تحویل گرفته‌ایم عده‌ای به ما خرده گرفتند که چرا به مردم می‌گویید، اما نظر ما این بود که دانستن چنین شرایطی خواست مردم را نسبت به دولت کنترل می‌کند. حالا من بعد از دو سال می‌خواهم عرض کنم که نه تنها خزانه خالی بود، بلکه منفی هم بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» با تبریک دهه کرامت، میلاد امام رضا (ع) و گرامیداشت هفته دولت، اظهار کرد: هر دولتی ویژگی خاص خود را دارد. ویژگی دولت یازدهم این است که در عین تفاوت گرایش‌های سیاسی همه وزرا با یک همدلی و هم‌افزایی برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کنند. حضور یک رئیس‌جمهور دارای عقلانیت و محوری برای جمع عقلا از دیگر ویژگی این دولت است.

دولت یازدهم، دولت همه است

وی با بیان اینکه "رئیس‌جمهور وزرایی انتخاب کرد که خواستگاهشان یا سپاه پاسداران، یا اعضای مرکزی جهاد سازندگی یا از نهادهای انقلابی دیگر و فرهنگیان بود"، ادامه داد: اگر قرار است ارزیابی از فعالیت دولت شود، باید با توجه به شرایطی باشد که دولت، کشور را تحویل گرفته است. یک زمان بوده که کشورمان دو میلیون بشکه نفت روزانه می‌فروخته و تحریم‌های امروز وجود نداشته و میلیاردها دلار هم از زمان دولت قبل به دولت بعدی می‌رسد. اما دولت یازدهم در شرایطی بر سر کار آمد که میزان فروش نفت به 800 هزار بشکه در روز کاهش یافته بود که همین مبلغ را هم به دلیل شرایط تحریم‌های بانکی نمی‌توانست بدست آورد. البته که این تحریم‌ها مردم و نظام را متزلزل نکرده است و هر چقدر هم که طول می‌کشید و فشارش بیشتر می‌شد بر اراده مردم تاثیری نمی‌گذاشت اما به هر حال بر معیشت آنها اثرگذار بوده است. ما می‌خواهیم در چنین شرایطی فعالیت دولت را ارزیابی کنیم.

علوی با بیان اینکه "مشکلات دولت هم منشاء بیرونی و هم منشاء درونی داشت"، تصریح کرد: وقتی دولت در چنین شرایطی بر سر کار می‌آید انتظار دارد تا همه دست به دست هم دهند و به آن کمک کنند. مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند که همه باید به دولت کمک کنند اما از روز اول یک آتش رسانه‌ای علیه دولت شروع شد در حالیکه هیچ‌یک از دولت‌های گذشته از روز اول آغاز به کارش با این هجمه‌ها روبرو نشده بود.

وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: این دولت با هیچ‌کس دعوا نداشت، قصد به حاشیه راندن هیچ گروهی را هم نداشت و می‌خواست تا همه زیر پرچم مقام معظم رهبری جمع شوند و این پیام را هم در ترکیب وزرایش اعلام می‌کرد. از همه جناح‌ها در کابینه دولت حضور دارند و این با راهبرد جذب حداکثری و دفع حداقلی صورت گرفت. دولت علاقه‌مند است از همه ظرفیت‌ها و مدیریت‌های کشور استفاده کند. دولت، دولت همه است و هیچ‌کدام از جناح‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل را به حاشیه نمی‌راند.

هیچ فردی بخاطر جناح سیاسی‌اش برکنار نشد

وی افزود: هیچ فردی به علت جناح سیاسی‌اش از کار برکنار نشده است و اگر کسی به حاشیه رفته به دلیل توانمندی‌های افراد دیگر بوده است. ما از صمیم دل از رهبر روشن‌ضمیرمان برای نامگذاری سال «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» تشکر می‌کنیم. این شعار باعث شد تا دل‌ها به هم نزدیک شود. ما امیدواریم به برکت نامگذاری مقام معظم رهبری شاهد برطرف شدن این تفرقه‌ها باشیم و همه در مقابل دشمنان اسلام یک ید واحد باشیم.

علوی با اشاره به شرایطی که تحریم‌ها برای کشور ایجاد کرد، یادآور شد: تحریم بانکی، هواپیمایی، بیمه، نفتکش‌ها و ... و از طرفی هم نامهربانی برخی عزیزان داخلی برای دولت شرایط بدی را ایجاد کرد اما دولت به دلیل پختگی و سابقه کاری وزرایش سعی کرد با سرپنجه عقلانیت بر مشکلات فائق آید. از اینکه شعارهای پرطمطراق سر دهد اجتناب کرد اما از طرفی جلوی کاهش صدور نفت را هم گرفت و موفق شد بخشی از دارایی‌های کشور را هم که بلوکه شده بود بازپس گیرد. همچنین انبارهای استراتژیک کشور را هم که خالی شده بود تامین کرد و خیلی از کارخانجات را که یا تعطیل شده بودند یا به سمت تعطیلی حرکت می‌کردند، فعال کرد، در کشور امنیت سرمایه‌گذاری ایجاد کرد و آرامشی بوجود آورد که همه به آن اذعان می‌کنند. این آرامش و امنیت در حوزه فرهنگی، علمی و آموزشی نیز دیده می‌شد.

بدهی دولت قبل به اندازه درآمد یک سال دولت بود

وزیر اطلاعات ادامه داد: علاوه بر اینها، دولت با مشکلات دیگری هم روبرو بود. ما نمی‌خواهیم همه مشکلات را بگوییم اما دانستن بخشی از آنها برای مردم خوب است. زمانی که اول کار دولت گفتیم که خزانه دولت را خالی تحویل گرفته‌ایم عده‌ای به ما خرده گرفتند که چرا به مردم می‌گویید، اما نظر ما این بود که دانستن چنین شرایطی خواست مردم را نسبت به دولت کنترل می‌کند. حالا من بعد از دو سال می‌خواهم عرض کنم که نه تنها خزانه خالی بود، بلکه منفی هم بود.

وی همچنین گفت: بدهی حق‌التحریر فرهنگیان، هشت هزار میلیارد تومان بدهی که به خانواده شهدا وجود داشت، شش میلیارد بدهی به سازمان تامین اجتماعی و ... وجود داشت و اگر بخواهیم همه بدهی‌های دولت قبل را جمع بزنیم تقریبا به اندازه درآمد یک سال دولت می‌شود که الان با تدبیر، بخشی از آنها پرداخته شده است.

علوی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، گفت: شش ماه قبل از روی کار آمدن این دولت مذاکره با کشورها در ارتباط با مساله هسته‌ای آغاز شده بود. این دولت ادامه‌دهنده مذاکرات قبل بود. ما تردیدی نداریم که تفکرات رهبری از یک عمق و عقلانیت برخوردار است. ایشان از تیم مذاکره‌کننده حمایت کردند و در عین حال تاکید می‌کردند که به طرف مقابل اطمینان ندارند. به هر حال این طبیعی است که وقتی یک تیم از طرف کشوری مقابل تیم دیگری قرار می‌گیرد باید از داخل کشورش حمایت شود. مقام معظم رهبری بی‌اعتمادی به طرف مقابل را مطرح کردند و تیم مذاکره‌کننده ما در مقابل قدرت‌های جهانی توانستند بگویند شما باید اعتماد رهبرمان را جلب کنید و همین مساله باعث شد دستاوردهای مهمی از مذاکرات کسب کنیم.

ادامه دارد...

کد N932700