ترکیه و آمریکا عملیات مشترک علیه داعش انجام می دهند

سیاسی

وزیر خارجه ترکیه گفت آنکارا و واشنگتن به زودی عملیات هوایی گسترده ای را به منظور بیرون راندن عناصر گروهک داعش از شمال سوریه شروع خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه گفت آنکارا و واشنگتن به زودی عملیات هوایی گسترده ای را علیه تروریست های داعش در شمال سوریه انجام می دهند.

 چاوش اوغلو در گفتگو با خبرگزاری رویترز با بیان اینکه مذاکرات فنی در این زمینه روز یکشنبه به اتمام رسیده است و به زودی عملیات مشترک علیه داعش شروع خواهد شد، مدعی شد: این عملیات در عین حال پیامی است به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه مبنی بر اینکه با گفتگو و تلاش برای حل و فصل سیاسی بحران در این کشور موافقت کند.

پیشتر منابع آگاه فاش کرده بودند که آمریکا و همپیمانش ترکیه طبق طرح از پیش تعیین شده به دنبال ایجاد پوشش هوایی برای شورشیان به اصلاح معتدل سوری به منظور بیرون راندن گروهک داعش از نوار مرزی ترکیه با سوریه هستند.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه این گفتگو درباره فرایند بهبود روابط غرب با ایران پس از توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران گفت: ما از عادی سازی روابط غرب با ایران خوشحالیم. وی با اشاره به بازگشایی متقابل سفارت های انگلیس و ایران در تهران و لندن تصریح کرد: ایران گفتگوهای خوبی با کشورهای غربی داشته و ترکیه از آن حمایت می کند.