رهبر شیعیان نیجریه: قدس، موضوعی جهانی است

رهبر شیعیان نیجریه اظهار کرد: موضوع قدس موضوع یک منطقه یا فقط جهان عرب نیست بلکه یک موضوع اسلامی و جهانی است و ان‌شاءالله شاهد روزی باشیم که در فلسطین نماز برگزار کنیم و قطعا پیروزی همراه ما خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم الزکزاکی در مجلس بزرگداشت سه فرزند شهیدش که سال گذشته در راهپیمایی روز جهانی قدس در نیجریه به شهادت رسیدند، به سابقه اسلام و تشیع در نیجریه اشاره کرد و گفت: وقتی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در ایران به پیروزی رسید، بیشترین دریافت مفهوم انقلاب را در نیجریه شاهد بودیم.

وی در این مراسم که با حضور تعدادی از تشکل‌های حامی فلسطین در تهران برگزار شد، اظهار کرد: زمانی که امام (ره) در نوفل‌لوشاتو بودند، من دانشجو بودم. در آن مقطع در دانشگاه‌ها کمونیسم رواج داشت و حتی کمونیست‌ها نیز نسبت به شخصیت امام حالت تکریم داشتند. از همان زمان شیفته امام شدم و در این راستا جنبش اسلامی دانشجویان را در دانشگاه ایجاد کردیم و به نوعی با امام بیعت کردیم و خود را پیرو امام می‌دانستیم.

معاون اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی حامی فلسطین در ادامه با بیان اینکه "در سال 1980 در اولین گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان دانشجو به ایران آمدم و امام را دیدم"، افزود: وقتی به نیجریه برگشتم افراد زیادی به دیدار من آمدند؛ چراکه من کسی بودم که امام خمینی (ره) را دیده بودم. در واقع این را گفتم که عشق و علاقه مردم نیجریه را به امام بیان کنم و اینکه شخصیت ایشان بر روی آنها چقدر تاثیر گذاشته است.

الزکزاکی با بیان اینکه "در نیجریه در ابتدا تعداد پیروان امام (ره) انگشت‌شمار بود ولی اکنون تعداد آنها به ده‌ها هزار نفر رسیده است"، تصریح کرد: اولین مراسم گرامیداشت روز قدس در نیجریه در سال 1984 در قالب یک نشست برگزار شد ولی به مرور تبدیل به راهپیمایی در شهرهای مختلف شد و اکنون حداقل در 25 شهر نیجریه به صورت همزمان راهپیمایی روز قدس برگزار می‌شود.

معاون اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی حامی فلسطین، به حوادث راهپیمایی روز قدس سال گذشته در نیجریه و شهادت تعدادی از راهپیمایان در این مراسم از جمله سه فرزند خود، اشاره کرد و گفت: اگر شما دقت کرده باشید، نوع حملاتی که آنها به راهپیمایان انجام دادند، شبیه حملات اسرائیلی‌ها به صفوف فلسطین است. فقط رنگ پوست‌ها فرق می‌کند.

وی با اشاره به توافق امنیتی منعقد شده بین نیجریه و اسرائیل، افزود: حکومت نیجریه متعهد شده که با اقداماتی که خلاف منافع اسرائیل است در نیجریه برخورد شود و در این کشتار سلاح‌هایی که علیه راهپیمایان به کار گرفته شد، ساخت اسرائیل بود.

رهبر شیعیان نیجریه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه "روش آنها برای پیشبرد اهدافشان، سلاح است ولی ما از ابزار منطق، استدلال و علم استفاده می‌کنیم"، گفت: شیوه ما متکی بر عقلانیت، خردورزی و دانش است و این خود باعث شده که طرفداران زیادی را جذب کنیم و میزان نفرت به کسانی که از زور استفاده می‌کنند، افزایش پیدا کند.

انتهای پیام

کد N932659