پورمحمدی: تلاش داریم که دولت منظم و قانون‌مدار شود

سیاسی

وزیر دادگستری گفت که تلاش می‌کنیم که دولت منظم و قانون‌مدار شود و آن را از خود شروع کرده‌ایم و سعی داریم که از حقوق مردم دفاع کنیم زیرا مهم‌ترین موضوع شهروندان، حقوق‌شان است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی عصر دوشنبه با حضور در برنامه نگاه دو در شبکه دو سیما با ارائه عملکرد دو ساله وزارت دادگستری در دولت جدید پرداخت و با اشاره به موضوع آزادی بیان و آیین دادرسی، گفت: اگر از جامعه، آزادی بیان را بگیرند هویت و شخصیت انسانی را از آن گرفته‌اند. اسلام به بحث بیان و آزادی بیان اهتمام ویژه‌ای دارد و در قانون اساسی نیز به آن تاکید فراوانی شده است. ما خوشحالیم که در جمهوری اسلامی فضای گسترده‌ای برای گفت‌وگو وجود دارد.

او افزود: در حال حاضر هزاران سایت، وبلاگ‌ و بیش از 47 خبرگزاری و صدها مجله داریم. در واقع رسانه‌های مختلفی داریم که همه آن‌ها نقد می‌کنند چرا که کسی را نمی‌توانیم بیاییم که نقد نشود. حتی هیچ مسوولی از نقد خارج نیست.

وزیر دادگستری با یادآوری این که ما در کشور قانون و آیین‌نامه زیاد داریم، ادامه داد: این قوانین نشان می‌دهد که در جامعه ما به حقوق انسان‌ها توجه شده ولی صرف قانون کافی نیست و باید حق را گرفت.

پورمحمدی با تاکید بر این که ما اکنون حرف‌مان این است که فضایی در جامعه فراهم شود که حق مردم ضایع نشود، ادامه داد: جایگاه من در وزارت دادگستری کمک می‌کند که دولت حقوق شهروندی را رعایت کند. خوشبختانه رییس‌جمهور کشورمان حقوقدان است و توجه لازم را به این موضوع دارد.

وی با اشاره به این که بحث حقوق شهروندی، بحث گسترده‌ای است که در فصول اول تا سوم قانون اساسی آمده است، گفت: رییس‌جمهور کشور نیز مدنظر دارد که منشور حقوق شهروندی را ارائه دهیم.

وزیر دادگستری تصریح کرد: یکی از مسائل اساسی این است که اگر می‌خواهیم حقوق مردم رعایت شود و مردم به حق‌شان برسند، باید هماهنگی بین قوا وجود داشته باشد. بر همین اساس وزارت دادگستری و وزیر دادگستری نیز برای هماهنگی بین قوا مشخص شده‌ است.

پورمحمدی با بیان این که بسیاری از پرونده‌ها در قوه قضاییه به دلیل رعایت نکردن قانون است، ادامه داد: اگر این موضوع در دولت مطرح شود اولا حق مردم ضایع نمی‌شود، ثانیا کارها شفاف‌تر شده و قوه قضاییه تحت فشار قرار نمی‌گیرد و زندان‌ها نیز شلوغ نمی‌شود.

او یادآور شد: ما در سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه هشدارهای لازم را می‌دادیم ولی اکنون در حوزه اجرا هم دخالت می‌کنیم. اگر دولت قانون‌مدار باشد کشور را به قانون‌مدار شدن سوق می‌دهد. بر همین اساس بنده به عنوان عضو دولت و رابط بین قوای سه‌گانه منافع قوه قضاییه را در نظر می‌گیرم تا پرونده‌ها کم‌تر باشد زیرا ما به نفع مردم کار می‌کنیم.

وزیر دادگستری با تاکید بر این که تلاش داریم دولت منظم و قانون‌مدار شود و آن را از خود شروع کرده‌ایم، ادامه داد: جامعه قانون‌مدار، جامعه‌ای است که به حقوق همدیگر احترام می‌گذارد و در این جامعه می‌توان از حقوق مردم دفاع کرد چرا که مهم‌ترین موضوع شهروندان، حقوق‌شان است.

پورمحمدی درباره افزایش اختیارات وزارت دادگستری گفت: قوه قضاییه و محاکم مستقلند و زیر نظر مجلس نیستند به همین دلیل من فقط در حوزه اختیارات خودم پاسخگو هستم و روابط قوه قضاییه و قوای دیگر را به مجلس گزارش می‌دهم.

وی تاکید کرد: به دنبال افزایش اختیارات نیستم چرا که به نظرم حل مشکلات مردم مهم است.

وزیر دادگستری با اشاره به سازمان تعزیرات که نقش مهمی برای کنترل محیط کسب و کار دارد، گفت: این سازمان در داخل وزارت دادگستری است و از زمانی که من در وزارت دادگستری فعالیتم را آغاز کرده‌ام سعی کرده‌ام که بازنگری در این سازمان ایجاد کنم. خوشبختانه 26 درصد پرونده‌های ما در سال 93 کاهش یافته است.

این خبر در حال تکمیل شدن است...

کد N932637