هاموند: لغو تحریم‌ها احتمالا از بهار 2016 آغاز می‌شود

هاموند, تحریم ایران

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: انتظار می‌رود لغو تحریم‌های ایران از بهار سال 2016 آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس که از روز یک‌شنبه تاکنون به ایران سفر کرده است در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز به موضوع روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، توافقی که اواسط ماه ژوییه میان ایران و گروه 1+5 در وین حاصل شد به علاوه لغو تحریم‌ها پرداخت و گفت‌ که رفع تحریم‌ها احتمالا از بهار سال آینده 2016 میلادی آغاز می‌شود.

رییس دستگاه دیپلماسی انگلیس افزود: پیش از رفع تحریم‌ها باید کار مقدماتی انجام شود تا به محض برداشته شدن این تحریم‌ها سرمایه‌گذاری در ایران بتواند شروع شود.

او هم‌چنین گفت: کنگره آمریکا و ایران می‌توانند در اواسط ماه نوامبر توافق هسته‌ای را تصویب کنند.

به گزارش رویترز، فیلیپ هاموند که اولین وزیر امور خارجه‌ای است که پس از سال 2003، تاکنون به ایران سفر می‌کند روز یک‌شنبه در مراسمی سفارتخانه‌ لندن در تهران را بازگشایی کرد. این سفارتخانه در سال 2011 در پی ورود جمعی از دانشجویان ایران به آن تعطیل شد و دو طرف از آن زمان تاکنون روابط دیپلماتیک بسیار محدودی با یکدیگر داشته‌اند.

هم‌زمان با سفارت انگلیس، سفارتخانه تهران در لندن نیز با حضور دیپلمات‌های ایرانی بازگشایی شد.

وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی نیز بر لزوم تقویت روابط میان دو کشور تاکید کرد و گفت که این کار باید با دقت و احتیاط انجام شود.

وی در این مصاحبه ایران را یک قدرت منطقه‌یی خواند که قابل کنار گذاشته شدن نیست از این رو دو طرف باید برای مقابله با داعش با یکدیگر همکاری کنند.

انتهای پیام
کد N932492