نوبخت:

تا دو سال آینده ایران را به نقطه مطلوبی خواهیم رساند

سخنگوي دولت, محمدباقر نوبخت

معاون رئیس جمهور گفت: ما در راستای برنامه ششم توسعه برای دو سال آینده اقدامات ثمربخشی را در نظر داریم و امیدواریم جایگاه ایران را تا پایان عمر دولت یازدهم به نقطه مطلوبی برسانیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر نوبخت عصر امروز ضمن بازدید از نمایشگاه "دولت در ایران به روایت اسناد" طی سخنانی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به آغاز نیمه دوم دوره خدمت دولت یازدهم، گفت: امروز نیمه نخست عمر دولت یازدهم با تمام فراز و فرودهایش تقریباً به پایان رسید و اگر وضعیت امروز را با دو سال گذشته و روزی که دولت استقرار یافت مقایسه کنیم می‌توانیم تفاوت‌های بسیاری را ببینیم و نسبت به آن داوری کنیم.

وی با بیان این‌که در نیمه نخست عمر دولت یازدهم پدیده خاصی پیش آمده بود که شاید هر دولتی با آن روبرو نبوده است، گفت: در نیمه نخست عمر دولت یازدهم ما در وضعیتی قرار داشتیم که می‌بایست با شش قدرت بزرگ جهان هماوردی دیپلماتیک می‌کردیم و دولت نیز برای این‌که از منظر یک دولت قدرتمند و نه دولتی متزلزل، ‌ضعیف، زبون و ورشکسته به پای میز مذاکره برود همه تلاش خود را کرد تا روند رشد منفی اقتصاد و نرخ رو به تزاید تورم و نیز بی‌ثباتی بازار ارز را کاهش دهد و بعد به مذاکره با قدرت‌های جهانی بنشیند.

نوبخت ادامه داد: برای اینکه طرف مقابل ما احساس نکند که تحریم‌های دو ساله 90 تا 92 که منجر به رشد اقتصادی منفی 6.8 درصدی و نرخ تورم فزاینده بالای 40 درصد رسید به نتیجه نشسته است ما تمام تدبیر خود را به کار گرفتیم و در نهایت اعتراف خزانه آمریکا را شنیدیم که اعلام کرد تحریم‌ها بر ایران اثری نداشته است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به این‌که نرخ تورم ماهانه در حال حاضر 13.8 درصد اعلام شده است،‌ افزود: امروز نرخ تورم کشور را از بالای 40 درصد به 13.8 درصد طبق اعلام مرکز آمار رسانده‌ایم که البته درست است که قیمت‌ها همچنان هم 13 درصد در حال افزایش است اما توان ما این بود که حداقل جلوی رشد 40 درصدی قیمت‌ها را بگیریم و رشد منفی اقتصادی را مثبت کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تأکید بر این‌که قیمت نفت در طول این دو سال از 108 دلار به نصف آن کاهش یافت،‌ خاطرنشان کرد: ما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم و با وجود کاهش قیمت نفت به نصف و کمبود بودجه دولت بتوانیم برای بیش از 700 هزار نفر نیروی کار ایجاد اشتغال کنیم. هر چند هنوز تعداد بیکاران کشور قابل توجه است.

وی همچنین با اشاره به افزایش عزت ملی در دو سال گذشته، ‌اظهار کرد: هیأت‌های خارجی امروز پس از توافق در بالاترین سطوح وارد کشور می‌شوند و نمونه‌اش حضور وزیر امور خارجه بریتانیا و فرانسه و نیز تیم بزرگی از مسئولان ژاپنی در ملاقات با سران دولت است.

نوبخت با بیان این‌که هیأت‌های خارجی که به ایران سفر کرده‌اند برای جبران گذشته اعلام آمادگی می‌کنند، گفت: ما باید بتوانیم همان‌طور که در مذاکرات در برابر خواسته‌های غرب مقاومت کردیم امروز هم در عرصه اقتصادی در برابر اهداف سودجویانه دولت‌ها در تسخیر بازار ایران مقاومت کنیم و خواسته‌های خودمان را از این دولت‌ها پیگیری کنیم.

معاون رئیس جمهور با بیان این‌که ما بایستی خواسته‌های خودمان را از کشورهای خارجی پیگیری کنیم، گفت: ما درصدد هستیم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در کنار وارد کردن تکنولوژی و دانش فنی روز در کشور و نیز با عنایت به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توجه ما به ظرفیت‌های درونی‌مان سهمی را از بازارهای جهانی که در اختیار قدرت‌های خارجی است به دست آوریم.

نوبخت با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه به دولت از سوی مقام معظم رهبری، عنوان کرد: برای دو سال آینده و در راستای برنامه ششم توسعه اقدامات زیادی را در دست اجرا داریم و بر سر عهد و پیمانی که با مردم بسته‌ایم استوار خواهیم ماند و امیدواریم جایگاه ایران را تا دو سال آینده به نقطه‌ای مطلوب برسانیم.

نوبخت به برنامه‌های فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی اشاره کرد و گفت: در ارتباط با برنامه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دولت با وجود کسری بودجه کوشیده است تا به طور صددرصد بودجه این سازمان را پرداخت کند.

سخنگوی دولت با تاکید بر ضرورت پیگیری برنامه‌های فرهنگی این سازمان، افزود: حتی اگر منابع 236 هزار میلیارد تومانی بودجه تحقق پیدا نکند من از هر منبعی که به خزانه واریز شود بر اساس برنامه‌ریزی‌ها بودجه این سازمان را در سال آینده از هم‌اکنون صددرصد تحقق یافته اعلام می‌کنم.

وی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید شعار عدالت‌خواهی می‌دهد و نسبت به حقوق و مزایای کارمندان خود احساس مسئولیت می‌کند، گفت: در جلسه امروز با کارمندان سازمان اسناد و کتابخانه ملی خبری شنیدم که حکایت از پایین بودن نرخ متوسط حقوق کارمندان این سازمان به نسبت به متوسط حقوق کارمندان دولت بود. اگر چنین گفته‌ای صحت داشته باشد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی دولت فردا به سازمان خواهد آمد و همه اجزای حقوقی همکاران را در این سازمان تجزیه و تحلیل خواهد کرد که اگر حقی پرداخت نشده است بر خود فرض می‌دانیم تا پایان شهریور ماه آن را واریز کنیم.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه رییس سازمان کتابخانه ملی نیز طی سخنانی با تبریک آغاز هفته دولت، اظهار امیدواری کرد که دولت اعتدال و تدبیر و امید نیز ادامه‌دهنده راه شهید رجایی و باهنر باشد.

همچنین در پایان این مراسم از کارمندان نمونه سازمان اسناد و کتابخانه ملی تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام
کد N932479