اجمالی/نشست خبری وزیر کشور:

در ۹ کلان شهر انتخابات ۱۰۰ درصد الکترونیکی برگزار می شود

سیاسی

وزیر کشور با بیان اینکه در تایید صلاحیت ها اصل بر برائت است مگر اینکه خلافش ثابت شود، گفت: در ۹ کلان شهر انتخابات ۱۰۰ درصد الکترونیکی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز و در نخستین روز از هفته دولت در نشستی خبری حاضر شد و به سوال خبرنگاران پاسخ داد.

رحمانی فضلی در این نشست خبری در مورد تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات گفت: در تایید صلاحیت ها اصل بر برائت است مگر اینکه خلافش ثابت شود.

وی افزود: ما پیگیر حقوق همه طرف های سیاسی شرکت کننده در انتخابات هستیم.

وزیر کشور با بیان اینکه دستورالعمل انتخاباتی جدیدی برای چگونگی برگزاری انتخابات به وزارت کشور ابلاغ نشده است، عنوان کرد: فرمایشات رئیس جمهور در حکم دستورالعمل است.

رحمانی فضلی همچنین خاطرنشان کرد: تحقیقات در امر بررسی صلاحیت ها فقط از چهار مرجع قانونی یعنی ثبت احوال، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و قوه قضائیه معتبر است.

وی در خصوص برحورد نیروی انتطامی با تجمعات صورت گرفته مقابل سفارت انگلیس گفت: ما هیچ درخواست تجمعی در مقابل سفارت انگلیس نداشتیم، لذا وظیفه نیروی انتظامی نیز برخورد با شکل گیری هر نوع تجمع بدون مجوز است.

وزیر کشور با بیان اینکه در ۹ کلانشهر انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می شود، اظهار کرد: در این شهرها انتخابات صددرصد ماشینی برگزار خواهد شد.

رحمانی فضلی اضافه کرد: همچنین در انتخابات پیش رو برای هر استان تعرفه ای خاص، با رنگ خاص و مدل خاص در نظر گرفته می شود.

وزیر کشور با رد بازداشت برخی از شهروندان در تشییع جنازه شهدا توضیح داد: در تشییع جنازه شهدا اولا برخوردی با شعار «مرگ بر آمریکا» صورت نگرفته است، بلکه تعداد انگشت شمار از افرادی که محرک رفتارها و شعارهای افراطی علیه مسئولین و تصمیمات مورد توافق در نظام بودند، مدیریت شدند و ثانیا بازداشتی نبوده است بلکه دو یا سه نفر یاد شده، چند ساعتی در کنترل دستگاه ضابط قرار گرفتند.