10 دلیل دو سناتور پیشین کنگره درباره لزوم حمایت از برجام

دو عضو پیشین کنگره آمریکا که هر عضو گروه پروژه ایران هستند که هدف از آن ارتقای سطح روابط ایران و آمریکا است از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرده‌اند و 10 دلیل برای لزوم حمایت از توافق برجام را عنوان کردند .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ نانسی کاسبائوم و جیم اسلیتری، دو عضو پیشین کنگره آمریکا حمایت خود از توافق هسته‌ای را اعلام کردند.

این دو سناتور پیشین کنگره ضمن حمایت از توافق 10 دلیل اصلی لزوم حمایت از برجام را اعلام کردند:

1- ایران موافقت کرده است که تعداد 19 هزار سانتریفیوژ کنونی خود را به 6104 سانتریفیوژ کاهش داده که تنها 5060 تای آن‌ قادر به غنی سازی اورانیوم ظرف 10 سال آینده خواهند بود.

2- ایران متعهد شده است که اورانیوم را بیش‌تر از 3.67 درصد غنی‌سازی نکند که این درصد اصلا به اورانیوم مناسب برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک نیست و ایران در حال حاضر می‌تواند اورانیوم را تا 20 درصد غنی‌سازی کند.

3- ایران موافقت کرده است که ذخایر 10 هزار کیلوگرمی اورانیوم غنی شده با درصد پایین را به 300 کیلوگرم در مدت 15 سال آینده کاهش دهد.

4- ایران موافقت کرده است که هیچ‌گونه نیروگاه غنی‌سازی اورانیوم را در طول 15 سال آینده نسازد.

5- ایران متعهد شده است که از سایت هسته‌ای فردو تنها برای مصراف صلح آمیز از طریق تبدیل آن به مرکزتحقیقات فیزیک،‌ فن‌آوری و تحقیقات هسته‌ای استفاده کند.

6- ایران موافقت کرده است که راکتور آب سنگین اراک را باز طراحی کند و این راکتور قادر نخواهد بود که پلوتونیوم مناسب برای ساخت سلاح هسته‌ای را تولید کند و از آن در ساخت رادیو ایزوتوپ‌ها استفاده کند.

7- ایران تنها می‌تواند در نیروگاه هسته‌ای نطنز و با استفاده از 5060 سانتریفیوژ نسل اول خود (IR-1) غنی‌سازی انجام دهد،‌ ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته خود، IR-2، IR-4، IR-6 و IR-8 برای غنی‌سازی اورانیوم حداقل تا 15 سال آینده استفاده نخواهد کرد.

8- آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی‌های گسترده‌ای به تمام سایت‌های هسته‌ای ایران خواهد داشت. ایران متعهد شده است که پروتکل الحاقی آژانس را انجام دهد که دسترس و اطلاعات وسیع‌تری را در اختیار آژانس قرار می‌دهد. هم‌چنین آژانس خواهد توانست با همکاری ایران به سایت‌های مشکوک تاسیسات ساخت سانتریفیوژ و تاسیسات تولید کیک زرد دسترسی داشته باشد.

9- زمان گریز هسته‌ای ایران (زمان لازم برای ساخت یک بمب هسته‌ای) که هم اکنون 2 تا 3 ماه است حداقل تا 10 سال آینده به یک سال افزایش می‌یابد.

10- تحریم‌ها تنها در صورتی برداشته می‌شود که ابتدا ایران در مسیر تعهداتش حرکت کند،‌ تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا تنها در صورتی برداشته می‌شوند که آژانس تایید کند که ایران همه اقدمات ضروری لازم برای انجام تعهداتش در برجام را انجام داده است.

این دو سناتور پیشین آمریکایی در پایان گفتند: واضح است که ایران با محدود کردن برنامه هسته‌ای خود موافقت کرده است،‌ مخالفان توافق هسته‌ای برجام از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل فراموش کرده‌اند که ایران دارای برنامه هسته‌ای گسترده‌ای است و اگر تصمیم بگیرد احتمالا خواهد توانست که ظرف چند ماه سلاح هسته‌ای بسازد. زمانی که سخت‌ترین تحریم‌ها نیز علیه ایران صادر شد، برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت چشم‌گیری داشته است. توافق هسته‌ای کنونی ممکن است پس از 35 سال بتواند شرایط از سرگیری روابط با ایران را فراهم کند. ما باید به جلو حرکت کنیم و بفهمیم که تا چه حد این امر ممکن است.

به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران همواره با تاکید بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود اتهامات آمریکا و غرب مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده است. گزارش‌های آژانس به‌عنوان دیدبان هسته‌ای سازمان ملل نیز همواره بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

انتهای پیام

کد N932457

خواندنی از سراسر وب