تحلیل بین الملل؛

آزمایش موشک DF-41 توسط چین/ غرش اژدهای زرد تن اوباما را لرزاند

سیاسی

مقامات آمریکایی در شوک ناشی از آزمایش موشک قاره پیمای DF-41 توسط پکن هستند،موشکی که قادر خواهد بود همه نقاط ایالات متحده را مورد حمله قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مقامات کاخ سفید همچنان در بهبت و حیرت ناشی از آزمایش موشک قاره پیمای DF-41 توسط چینی ها هستند. این خبر درست در زمانی منتشر می شود که مداخله جویی های آمریکا در شبه جزیره کره، یعنی حیاط خلوت پکن در خاور دور به نقطه اوج خود رسیده است.

 اخیرا هفته نامه ژاپنی دیپلمات در گزارشی مستند اعلام کرده است که پکن در روز ششم آگوست سال 2015 میلادی ( 15 مرداد ماه امسال ) موشک قاره پیمای خود را با قابلیت هدف گیری همزمان چند منظوره و دسترسی به خاک آمریکا اشاره کرده است. این موشک برای چهارمین بار طی سه سال گذشته با موفقیت آزمایش شده و نتایج این آزمایش مورد رضایت کارشناسان دفاعی و نظامی چین قرار گرفته است. منابع نظامی اعلام کرده اند که این موشک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای بوده و برد آن 12 تا 15 هزار کیلومتر را شامل می شود.

نگاهی ساده بر دامنه برد این موشک نشان می دهد که از این پس کل ایالات و مناطق آمریکا در معرض شلیک این موشک قرار خواهد داشت. به عبارت بهتر، نتیجه تقابل نظامی مستقیم و احتمالی چین و ایالات متحده، بمباران کلیه نقاط ایالات متحده توسط موشک DF-41 خواهد بود.

مقامات چینی با آزمایش این موشک پیام گویا و مستقیمی را به مقامات آمریکایی مخابره کرده اند. این موشک درست در زمانی آزمایش می شود که تهدیدات امنیتی واشنگتن علیه پکن وارد فاز تازه ای گردیده و هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه از نگاه تهدید محور خود نسبت به چین و موقعیت آن در خاوردور پرده برداشته اند.

 مقامات پنتاگون معتقدند موشک DF-41 هوشمندترین موشک بالستیکی خواهد بود که تاکنون آزمایش شده است. مقامات نظامی و سیاسی رسمی آمریکا فعلا واکنشی نسبت به آزمایش موشک DF-41 نشان نداده اند اما به نظر می رسد در آینده ای نزدیک جدال بر سر این موضوع میان واشنگتن و پکن تشدید شود.