به منظور اجرایی شدن هرچه سریعتر اصلاحات در کشور؛

جریان «صدر» عراق طرفداران خود را به برگزاری تظاهرات فراخواند

سیاسی

جریان «صدر» عراق با صدور بیانیه ای از طرفداران خود خواست تا با برگزاری تظاهرات گسترده در بغداد در روز جمعه، خواستار اجرایی شدن هرچه سریعتر اصلاحات در این کشور شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه «النشره»، جریان صدر عراق امروز دوشنبه با صدور بیانیه ای طرفداران خود را به برگزاری تظاهرات گسترده در بغداد طی روز جمعه فراخواند.

بر اساس این گزارش، در بیانیه این جریان آمده است که شرکت کنندگان در این تظاهرات باید تسریع در روند اجرایی ساختن اصلاحات در کشور را از دولت خواستار شوند.

این در حالی است که طی هفته های اخیر بغداد و دیگر شهرهای عراق شاهد تظاهرات مردمی گسترده برای ایجاد اصلاحات در عراق بوده اند.

گفتنی است، حیدر العبادی نخست وزیر عراق اخیرا یک بسته اصلاحی ارائه داده است که مفاد آن به شرح ذیل است: 

-کاهش فراگیر و فوری تعداد محافظان همه مسئولان دولتی از جمله رؤسای قوای مجریه و مقننه و دستگاه قضایی، وزرا، نمایندگان، مدیران کل، استانداران، اعضای شوراهای استان و هم طرازهایشان و تحویل نیروهای مازاد به وزارت‌خانه‌های دفاع و کشور به منظور آموزش و آماده ‌سازی آنها برای انجام مأموریت‌های ملیشان در دفاع از کشور و محافظت از شهروندان.

ـ لغو امتیازات ویژه همه رؤسا، اداره‌‌ها، مؤسسات دولتی و بازنشستگان بر اساس بخشنامه‌هایی که نخست‌وزیر آن را صادر می‌کند و در این زمینه عدالت، تخصص و اصول حرفه‌ای معیار قرار می‌گیرد.

ـ  حذف همه سمت‌های عالی اعم از هیئت‌های مستقل، معاونان وزارتخانه‌ها، مشاوران و مدیران کل که بر اساس سهمیه بندی حزبی و طایفه ای شکل گرفته‌اند. یک کمیته حرفه‌ای از سوی نخست وزیر، نامزدها را بر اساس شایستگی، لیاقت و با توجه به تجارب ملی و بین المللی در این زمینه انتخاب می‌کند و کسانی که شرایط لازم را ندارند کنار گذاشته می‌شوند.

ـ محدود کردن وزارتخانه‌ها و هیئت‌ها به منظور شایسته سالاری در دولت و کاهش هزینه‌ها.

ـ حذف مناصب معاونان رئیس جمهور و نخست وزیر.

ـ پرونده‌های فساد سابق و کنونی تحت نظارت کمیسیون عالی مبارزه با فساد که از افراد متخصص تشکیل شده، باز می‌شود و دارایی‌های آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین دستگاه قضایی خواستار تکیه کردن بر حکم تعدادی از قضات متخصص و معروف به سلامت اخلاقی برای تحقیق در این رابطه و محاکمه افراد فاسد می‌شود.

شایان ذکر است که حیدر العبادی این بسته را پس از چراغ سبز مرجعیت رونمایی کرد.