سرگئی لاوروف:

سفر «پوتین» به پکن انگیزه جدیدی برای همکاری‌های استراتژیک است

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه معتقد است سفر آتی رئیس جمهور این کشور به پکن جان تازه ای به همکاری‌های استراتژیک مسکو- پکن خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، چین در تاریخ ۳ سپتامبر سال میلادی جاری رژه نظامی عظیمی را به مناسبت ۷۰ امین سال پایان جنگ جهانی دوم برگزار خواهد کرد و قرار است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز در کنار دستکم ۱۰ نفر از رهبران جهان در این مراسم حضور داشته باشد.

در همین رابطه، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با انتشار مقاله ای در دو روزنامه «روسیسکایا گازتا» روسیه و «پیپلز دیلی» چین اظهار داشت: اطمینان دارم که سفر آتی رئیس جمهوری روسیه به چین می‌تواند نیروی محرکه قدرتمندی برای همکاری‌های استراتژیک چند جانبه باشد و توسعه را سرعت ببخشد.

وی در این مقاله که عنوان آن «درس هایی از تاریخ و نقاط عطف جدید» است به تعامل دو کشور روسیه و چین برای ایجاد شکل جدیدی از همکاری در قرن ۲۱ اشاره می کند.

مقاله لاوروف در خصوص تحکیم روابط مسکو – پکن در حالی منتشر شد که دو کشور به تازگی رزمایش مشترکی را در دریای ژاپن با حضور ۲۲ ناو، ۴۰ خودرو زرهی، ۲۰ هواپیما و ۵۰۰ تفنگدار دریایی آغاز کرده اند.

این نخستین باری است که چین در مانور نظامی دریای ژاپن شرکت می کند و همین موضوع می تواند دستاویزی باشد برای آشفته  شدن روابط  پکن – توکیو که در حال حاضر نیز بر سر تسهیم منابع دریای چین شرقی با هم مشکل دارند حال آنکه توکیو اخیرا برای محکم کردن جای پای خود در عرصه نظام بین الملل به دنبال نفوذ به حوزه دریای چین جنوبی و منازعات ارضی آن منطقه است.

ناگفته نماند که چهار کشور در حریم آبی دریای ژاپن سهیم هستند که عبارتند از روسیه، کره جنوبی، کره شمالی و ژاپن و چین می گوید که حضورش در مانور اخیر تهدیدی برای هیچ یک از کشورهای این حوزه محسوب نمی شود.

 خبرگزاری «ایتار تاس» روسیه نیز به نقل از لاوروف نوشت: روسیه و چین در برخورد با مشکلات اساسی و جدید رویکردی نزدیک به یکدیگر دارند و با اتکا به قوانین بین الملل از ایجاد یک نظم جهانی چند قطبی حمایت می کنند. مسکو و پکن به شدت با تحمیل خواسته های یک قدرت مشخص بر دیگر کشورها به ویژه با توسل به استانداردهای دوگانه، ابزارهای نظامی و تحریم مخالف هستند.