در نشست خبری به مناسبت هفته دولت

پاک آیین: توسعه روابط با آذربایجان، یک نمونه از تعامل مثبت با همسایگان است

سیاسی

سفیر ایران در باکو تقویت روابط کشورمان با همسایگانش را سیاست اصولی نظام خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن پاک‌آیین در گفت‌وگوی رسانه‌یی به مناسبت هفته دولت، با گرامیداشت یاد شهیدان رجائی و باهنر خاطرنشان کرد: با اولویت دادن به سیاست‌های تعاملی، شاهد موفقیت دیپلماسی برد - برد در رابطه با اغلب همسایگان هستیم.

او توسعه روابط با جمهوری آذربایجان را یک نمونه از تعامل مثبت با همسایگان دانست و افزود: دستگاه دیپلماسی موفق شد، برخی مسائل که می‌توانست فضای روانی نامناسبی در روند مثبت روابط با باکو ایجاد کند را مدیریت کرده و با ایجاد فضای آرامش و اعتماد و در سایه تداوم دیپلماسی برد - برد، ایران و جمهوری آذربایجان با توجه به اشتراکات می‌توانند از فرصت‌های موجود برای همکاری استفاده کنند.

وی ادامه داد: روابط مثبت با کشورهای همسایه جزو اولویت‌های سیاست خارجی هر کشوری و از جمله ایران است، در این میان حوزه قفقاز از نظر سوق الجیشی و استراتژیک موقعیت ویژه‌ای دارد و رابطه بسیار نزدیک با جمهوری آذربایجان به عنوان مهم‌ترین کشور قفقاز از دستاوردهای سیاست خارجی دولت یازدهم محسوب می‌شود.

سفیر ایران در باکو تصریح کرد: با وجود این که تمرکز دستگاه سیاست خارجی کشورمان بیش‌تر بر موضوع هسته‌ای بود، افزود: با این حال زمینه تعامل و همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با همسایگان از جمله جمهوری آذربایجان نیز فراهم شد.

پاک‌آیین با اشاره به حضور الهام علی‌اف، رییس‌جمهور آذربایجان در فروردین ماه 1393 در ایران نیز گفت: به دنبال این سفر، سفر مقامات دو کشور به تهران و باکو را شاهد بودیم. هم‌چنین برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در مردادماه و امضای یادداشت تفاهم همکاری با کم‌ترین اختلاف نظر نشانه دیگری بر اراده قوی دو طرف برای دستیابی به حداکثر توافق است.

او با تاکید بر این که در دو سال گذشته، اولویت دادن به مباحث اقتصادی باعث شد تا در حوزه تجارت غیرنفتی در مقایسه با زمان مشابه پیشین، رشد مناسبی را شاهد باشیم، تاکید کرد: ادامه سوآپ نفت و سرمایه‌گذاری در حوزه گازی شاه دنیز، تسهیل در صدور ویزا و به‌خصوص صدور ویزا در مبادی ورودی به نخجوان برای اتباع ایرانی، بهبود تدریجی کاهش عوارض، ساماندهی امور گمرکی به‌خصوص با افتتاح پایانه مسافری بیله‌سوار، برطرف کردن پاره‌ای از مشکلات در مرزهای دو کشور و بازگشایی پل استراتژیک جلفا، امضای توافق میان شرکت‌های راه‌آهن ایران، روسیه و آذربایجان برای تکمیل خط آهن قزوین-آستارا، رفع پاره‌ای از مشکلات بانکی، تقویت ارتباطات بخش‌های خصوصی و حضور تجار در نمایشگاه‌های بازرگانی دو کشور، صدور خودروهای ایران به آذربایجان، خرید و تبادل برق، تداوم سفر گردشگران آذربایجانی به ایران از جمله دستاوردهای دو کشور در حوزه اقتصادی بود.

پاک آیین با اشاره به این که فضای مثبت حاکم بر روابط تهران و باکو، مقدمات سفر رییس‌جمهور کشورمان به باکو را فراهم کرد، گفت: با این سفر فصل جدیدی در روند توسعه روابط دو کشور آغاز و ارتباط سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی دو کشور که در سفر رییس‌جمهور به باکو نیز دنبال شد، نشان داد که اراده دولت بر تقویت فعالیت موثر بخش‌های خصوصی دو کشور استوار است.

سفیر ایران در باکو ادامه داد: سفر دکتر ظریف وزیر امور خارجه، سردار دهقان وزیر دفاع و دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به باکو و سفر اخیر وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان به ایران، نشان داد که توسعه مناسبات، علاوه بر تامین منافع ملی و امنیت منطقه‌یی می‌تواند دو کشور را به دو متحد راهبردی تبدیل کند.

پاک آیین در پایان خاطرنشان کرد: کاهش فضای ایران هراسی در منطقه، توافق برای مبارزه با افراط‌گرایی و مقابله با عناصر ثالث که قصد تخریب روابط ایران و کشورهای همسایه دارند، تفاهم برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تبادل زندانیان، افزایش همکاری‌های دفاعی، تقویت همکاری‌های دانشگاهی، توسعه ارتباطات فرهنگی و افزایش توجه ایران به حل صلح‌آمیز مناقشه قره باغ را از نتایج حضور فعال دستگاه دیپلماسی در منطقه است. هم‌چنین با تداوم این روند، ایران و جمهوری آذربایجان نه تنها می‌توانند شریکان تجاری خوبی برای یکدیگر بوده بلکه با شناخت تهدیدهای منطقه‌یی و برنامه‌ریزی و عملیاتی کردن تفاهم‌ها، می‌توانند استقرار صلح و ثبات در منطقه را ممکن کنند.

انتهای پیام

کد N932173