نشست امروز اولاند، مرکل و پوروشنکو در برلین درباره بحران اوکراین

رهبران فرانسه، آلمان و اوکراین امروز (دوشنبه) در برلین با یکدیگر دیدار می‌کنند تا به بحث درباره درگیری‌های نظامی در منطقه دونباس در شرق اوکراین بپردازند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این دیدار در حالی قرار است انجام شود که به رغم چند دور مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیر در اوکراین و توافق آتش‌بس ماه فوریه در شهر مینسک میان نیروهای کی‌یف و شبه نظامیان جدایی طلب، درگیری‌های شرق این کشور همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند،‌ رئیس جمهور فرانسه به دنبال آن هستند تا در مذاکرات امروز پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین را تحت فشار قرار دهند تا به تعهداتش بر اساس توافق مینسک عمل کند.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفت: عملیات نظامی (در شرق اوکراین) باید متوقف شود و سلاح‌ها از جبهه جنگ خارج شوند. دوم اینکه ما نیازمند شرایط درست برای برگزاری انتخابات در دونباس هستیم.

وی ادامه داد: من امیدوارم نشست روز دوشنبه به ما اجازه دهد در زمینه هر دو مورد پیشرفت داشته باشیم. ما امیدواریم دست کم تا ماه دسامبر به راه حلی برای وضعیت اوکراین دست پیدا کنیم.

در این میان کی‌یف اظهار کرد، این نشست با ابتکار عمل آن درخواست شده و مساله اصلی که در صدر دستور کار است، هماهنگی تلاش‌ها برای مقابله با تجاوز روسیه به شرق اوکراین از جمله از طریق خارج کردن سلاح‌ها و تجهیزات نظامی سنگین از خط تماس است.

همچنین انتظار می‌رود مساله امنیت هیات ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا در دونباس و همچنین تحویل کمک‌های انسان دوستانه به مناطق جنگ زده در این مذاکرات مورد بحث قرار گیرند.

به گفته کریستیان ویرتز، سخنگوی دولت آلمان ممکن است پس از این نشست سه جانبه رهبران فرانسه، آلمان و اوکراین یک نشست چهارجانبه نورماندی نیز برگزار شود.

کمیته چهارجانبه نورماندی شامل آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین تلاش می‌کند تا برای درگیری‌های شرق اوکراین راه حلی صلح آمیز پیدا کند.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، رهبران فرانسه و آلمان قرار است در نشست امروز خود در برلین درباره تلاش‌های اروپا به منظور مقابله با بزرگترین بحران ورود مهاجران به این قاره در 50 سال اخیر نیز بحث کنند.

یک منبع خبری در دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه گفت: آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند تلاش خواهند کرد تا حمایت تازه‌ای از پاسخ اروپا به وضعیت رو به وخامتی که به وجود آمده، به عمل آورند.

این منبع اظهار کرد: باید عزم جدیدی برای اجرای آنچه که تا کنون تصمیم گیری شده به وجود آید و دورنماهای جدیدی نیز به وجود آمده است. این وضعیت خود به خود حل نمی‌شود و تصمیم‌هایی که اتحادیه اروپا اتخاذ کرده کافی و از سرعت کافی برخوردار نبوده و متناسب با هدف نیستند.

وی همچنین تاکید کرد: اولاند و مرکل به بحث درباره تمایل کشورهایشان برای تقویت هر چه بیشتر هماهنگی راهبردی در زمینه چندین جنبه شامل سیاست‌های پناهندگی و همچنین تلاش برای اتخاذ یک سیاست کاملا اروپایی بپردازند.

انتهای پیام

کد N931944