مقام سابق آژانس در گفتگو با مهر بررسی کرد؛

دلیل اصرار کنگره برای رویت توافق محرمانه ایران و آژانس انرژی اتمی

سیاسی

رییس سابق بخش راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی هدف کنگره آمریکا از اصرار بر مطلع شدن از جزئیات توافق ایران و آژانس را اطمینان از ادعاهای دولت آمریکا در این خصوص خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در هفته های گذشته یکی از کشمکش های کاخ سفید و سناتورهای کنگره آمریکا درباره توافق هسته ای ایران مسئله توافق جداگانه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است.

نمایندگان کنگره با وجود محرمانه بودن ماهیت توافقات بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورها خواستار مطلع شدن از جزئیات توافق بین ایران و آژانس بودند. دولت آمریکا در واکنش به این درخواست سناتورها با رد درخواست کنگره در این خصوص اعلام کرد باوجود اینکه از محتویات توافق آژانس و ایران مطلع است اما به علت محرمانه بودن این نوع توافقات از اعلام جزئیات آن معذور است.

در پی این کشمکش ها بین کنگره و دولت آمریکا روز چهار شنبه ۲۸ مرداد رسانه آمریکایی آسوشیتد پرس با انتشار یک سند در گزارشی ادعا کرده بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی وظیفه انجام بازرسی ها در سایت نظامی پارچین را به ایران محول کرده است. در پی این انتشار این ادعا از سوی این خبرگزاری آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه هایی ادعاهای آسوشیتد پرس را رد کردند.

« طارق رئوف» رییس سابق بخش هماهنگی سیاست امنیتی و راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در حال حاضر مدیر برنامه خلع سلاح و عدم اشاعه بنیاد تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (SIPIR) است روز پنج شنبه ۲۹ مرداد در گفتگویی با رسانه آمریکایی هافینگتون پست اصالت سند منتشر شده توسط آسوشیتد پرس را زیر سوال برد.

وی در این خصوص اعلام داشته است که  سند منتشر شده حاوی کلمات فنی غلط و علائم دیگری است که نشان می دهند این سند احتمالا جعلی است.

طارق رئوف در خصوص هدف از انتشار این سند اعلام داشت که احتمالا تلاشی که ناشی از بی تجربگی است برای ایجاد مانع بر سر راه برنامه جامع اقدام مشترک«برجام» صورت می گیرد.

«طارق رئوف» در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که چرا با وجود محرمانه بودن توافقات بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورها، سناتورهای کنگره آمریکا اصرار بر دیدن توافق بین ایران و این آزانس دارند، گفت: براساس قانون اساسی آمریکا کنگره این کشور این قدرت و الزام را دارد تا توافقات و معاهدات امضا شده توسط دولت آمریکا را بررسی و درباره آنها توصیه های ارائه دهد و یا در خصوص آنها ابرازرضایت کند.

وی افزود: از آنجائیکه نقشه راه ایران - آژانس و توافقات جداگانه مرتبط با آن موجب نگرانی هایی درباره اجرایی شدن توافق هسته ای (برجام) شده است به همین دلیل نمایندگان کنگره آمریکا علاقمند هستند تا از جزئیات توافق مطلع شوند تا مطمئن شوند که برنامه هسته ای ایران آنگونه که دولت آمریکا ادعا می کند تحت نظارت های سفت و سخت آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود.

 طارق رئوف همچنین در پاسخ به این سوال که تبعات رد احتمالی توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ توسط کنگره این کشور برای آمریکا چه خواهد بود، تصریح کرد: همیشه در جامعه جهانی این نگرانی وجود داشته است که آیا توافقات و معاهدات بین المللی امضا شده توسط دولت آمریکا که با حسن نیت امضا شده اند مورد حمایت کنگره این کشور قرار خواهند گرفت یا خیر. چونکه تایید توافق یا معاهده امضا شده توسط کنگره از الزامات حقوقی بر اساس قانون اساسی آمریکا است.

وی در ادامه افزود: کنگره در بسیاری از موارد تمایل دارد تا بیانیه های تفسیری یا شروط و معیارهای را به «توصیه ها و ابراز رضایت» خودش اضافه کند که اغلب خوشایند طرف های دیگر معاهدات و توافقات حقوقی نیست.

مدیر برنامه خلع سلاح و عدم اشاعه بنیاد تحقیقات صلح استکهلم در پاسخ به این سوال که چرا برخی رسانه ها مثل «آسوشیتد پرس» همانطوریکه شما در مصاحبه خود با هافینگتون پست به آن اشاره کردید سعی در انتشار اسناد جعلی دارند، گفت: از خود آسوشیتد پرس بپرسید.

گفتگو : پیمان یزدانی