هند و پاکستان یکدیگر را برای لغو مذاکرات دوجانبه مقصر دانستند

پاكستان,هند

هند و پاکستان یکدیگر را برای لغو مذاکرات میان مشاوران امنیت ملی‌ دو کشور که قرار بود امروز (دوشنبه) برگزار شود، مقصر دانسته و در خصوص این برنامه مجادله کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، این نشست که قرار بود امروز در دهلی نو برگزار شد، مذاکرات میان این دو همسایه را یک سال پس از آنکه هند این مذاکرات را به خاطر رایزنی پاکستان به جدایی طلبان منطقه کشمیر لغو کرده بود، از سر می‌گرفت.

وزیر کشور هند به خبرنگاران گفت: لغو این مذاکرات در سطح مشاوران امنیت ملی مایه تاسف است اما پاکستان مقصر لغو این مذاکرات است نه هند. احتمال برگزاری هرگونه مذاکره‌ای در آینده نیز به پاکستان بستگی دارد.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز در بیانیه‌ای پیشنهاد هند را برای محدود کردن موضوعات این نشست به مسائل مربوط به تروریسم رد کرد. پاکستان تمایل دارد تا درباره مناقشه بر سر منطقه کشمیر و دیدار با رهبران جدایی طلب کشمیر مذاکره کند.

سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان طبق برنامه روز یکشنبه به دهلی نو سفر نکرد. قرار بود وی امروز با آجیت دووال، همتای هندی خود دیدار کند.

تردیدها درباره سفر سرتاج عزیز از روز جمعه شروع شد که هند گفت، برای مشاور امنیت ملی پاکستان وجه خوبی ندارد که با رهبران جدایی طلب کشمیر دیدار کند.

کمیسیونر عالی پاکستان در دهلی نو از رهبران کشمیر دعوت کرده بود تا با سرتاج عزیز دیدار کنند.

پاکستان در بیانیه‌ای گفت: در جریان 20 سال گذشته هرگاه رهبران پاکستان به هند سفر می‌کردند با رهبران جدایی طلب کشمیر نیز دیدار کرده بودند در واقع برای هند وجه خوبی ندارد که در حال حاضر شرایطی را برای تغییر موضع دیرینه‌اش اعمال کند.

هند، پاکستان را به آموزش و تجهیز شورشیانی که برای استقلال کشمیر از هند یا ادغامش با پاکستان می‌جنگند، متهم می‌کند؛ اتهامی که اسلام آباد آن را رد می‌کند. در این درگیری‌ها بیش از 6 هزار تن کشته شده‌اند. هند و پاکستان تاکنون دو بار برسر ادعاهایشان در خصوص کشمیر با یکدیگر جنگیده‌اند.

این در حالی است که وزیر امور خارجه هند گفت: اگر سرتاج قبول کند که مذاکراتش را تنها با مسائل پایان دادن به تروریسم و خشونت‌ها محدود کند، از وی استقبال خواهد شد. پس از آنکه مساله تروریسم حل شود هند درباره مناقشه کشمیر با پاکستان مذاکره خواهد کرد.

چند ساعت بعد وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌اش گفت: نتیجه حاصله این است که اگر مذاکرات براساس شرایط اعلام شده باشد، هیچ نتیجه و ثمری نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N931773