درگیری‌های بیروت به مقر نخست وزیری لبنان کشیده شد

تسنیم نوشت:

شهر بیروت برای دومین روز متوالی صحنه درگیری بین معترضان به تداوم بحران زباله ها در این شهر و نیروهای امنیتی بود که در جریان آن بیش از ۷۰ نفر زخمی شدند.

به گزارش مطبوعات لبنان، اعتراضات در اعتراض به تداوم عدم جمع آوری زباله ها از روز شنبه در مرکز شهر بیروت آغاز و سپس به درگیری و زخمی شدن شماری از دوطرف منجر شد.

در درگیری های دومین روز بیش از 70 نفر زخمی شدند. این درگیری ها بر فشار بر دولت تمام سلام نخست وزیر لبنان افزوده است که نمی تواند در سایه شکاف و چند دستگی سیاسی در این کشور هرگونه تصمیمی اتخاذ کند.

دومین روز تحصن معترضان به بحران زباله ها عصر روز یکشنبه در میدان "ریاض الصلح" در مرکز شهر بیروت در پاسخ به فراخوان "طلعت ریحتکم" به طور مسالمت آمیز آغاز شد.

شهر بیروت و منطقه جبل لبنان از بیش از یک ماه است که با ناتوانی دولت در ایجاد یک راه حل برای بحران زباله های خانگی روبرو است که خیابانها را پُر کرده است.

معترضان عصر یکشنبه در دومین روز تحصن خود برای تاکید بر ماهیت مسالمت آمیز تحرکات خود در میدان ریاض الصلح شعار "مسالمت آمیز، مسالمت آمیز" سرمی دادند. این میدان در نزدیک مقر نخست وزیری و مقر پارلمان لبنان قرار دارد.

در همین حال، گروهی از افراد که برخی از آنها صورت خود را پوشانده بودند، به سمت نیروهای امنیتی و نیروهای ضد شورش بطری های آب مخلوط با شن و سنگ و چوب پرتاب کردند و تصمیم گرفتند که سیم های خاردار را که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از پیشروی معترضان به سمت مقر نخست وزیری گذاشته بودند، برچینند. این افراد همچنین یک دستگاه موتورسیکلت را جلوی چشم نیروهای امنیتی به آتش کشیدند.

در پی اقدامات این گروه، برگزارکنندگان مراسم از تحصن کنندگان خواستند تا به سمت میدان الشهداء در مجاورت میدان ریاض الصلح حرکت کنند و این گروه اخلالگر را به حال خود بگذارند.

جوی ایوب از برگزار کنندگان تحصن به خبرگزاری فرانسه گفت: ما با این گروه خرابکار که با نیروهای امنیتی درگیر شدند، ارتباطی نداریم. ما از میدان ریاض الصلح که درگیری روی داد، خارج شدیم و به سمت میدان الشهداء حرکت کردیم تا ثابت کنیم که رابطه ای با این خشونت نداریم و بر مسالمت آمیز بودن تحصن خود تاکید کنیم.

نیروهای امنیتی بعد از تلاش برای عقب راندن تحصن کنندگان با ماشین های آبپاش، گاز اشک آور به سمت آنها شلیک کردند.

جورج کتانه دبیرکل کمیته صلیب سرخ لبنان گفت: دستکم 43 نفر از معترضان بعد از اینکه دچار حالت خفگی شدند، به پنج بیمارستان منتقل شدند و حدود 200 نفر دیگر نیز کمک های اولیه دریافت کرده و سرپایی بدون نیاز به انتقال به بیمارستان مداوا شدند.

یک منبع امنیتی لبنان نیز گفت که در جریان این درگیری ها 30 نفر از نیروهای امنیتی زخمی شدند که حال یکی از آنها وخیم است.

این درحالی است که به گفته کمیته صلیب سرخ لبنان، در درگیری های روز شنبه نیز دستکم 16 نفر زخمی شدند. نیروهای امنیتی لبنان نیز در این روز از زخمی شدن بیش از 35 نیروی خود خبر داد.

در پی این تحولات، راههای منتهی از میدان ریاض الصلح به میدان شهداء در مجاورت آن عصر و شب یکشنبه شاهد عملیات جدال و گریز بین معترضان و نیروهای امنیتی بود که به سمت مسجد محمد امین حرکت کردند و برای تلاش جهت متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند.

هزاران نفر از لبنانی ها اعم از زن و کودک از مناطق و رده های سنی مختلف عصر یکشنبه برای تحصن یاد شده در برابر مقر نخست وزیری به میدان ریاض الصلح آمده بودند.

تحصن کنندگان با در دست داشتن پرچم های لبنان و پلاکاردهایی عملکرد دولت و نیروهای سیاسی را محکوم کرده و شعار "مردم خواهان سرنگونی نظام هستند" و "آزادی آزادی" و "انقلاب انقلاب" سرمی دادند.

در همین راستا، روزنامه السفیر امروز دوشنبه در گزارش خود نوشت: طبیعتا وجود این گروه کوچک از هرج و مرج طلبان و اخلالگران، استفاده بیش از اندازه نیروهای امنیتی از زور در برخود با معترضان را به طور کلی توجیه نمی کند که کار به جایی رسید که به طور گسترده از گلوله خصوصا در روز اول تحصن، استفاده کردند. این تعدی آشکاری است که باید مسئولان آن بازخواست شوند.

این روزنامه افزود: با وجود برخی مشکلات و اختلال هایی که در تحصن بروز کرد، اما اصل و اساس این است که یک انتفاضه مردمی واقعی علیه یک طبقه سیاسی فاسد و مفسد وجود دارد که همه فرصت ها را برای اصلاح و درست کردن امور داشته است اما همه را به هدر داده است.

در همین حال، تمام سلام نخست وزیر لبنان  برای فرو نشاندن خشم مردمی و تبرئه دولتمردان از فساد روز یکشنبه گفت که تظاهرات مسالمت آمیز حق قانونی مردم است و از آن حمایت و محافظت می کند.

او در کنفرانس مطبوعاتی خود افزود: کسی نمی تواند از مسئولیت کاری که شده است، خصوصا در زمینه استفاده بیش از اندازه از زور با نهادهای جامعه مدنی، شانه خالی کند.

تمام سلام در عین حال به نبود راه حل های سحر آمیز در سایه کشمکش های سیاسی موجود در لبنان اذعان کرد.

وی افزود گفت که اگر صبر مردم تمام شود، در زمان مناسب موضعگیری خواهد کرد.

تمام سلام هشدار داد که تداوم اقدام نیروهای سیاسی در به تعطیلی کشاندن امورد باعث فروپاشی کامل کشور خواهد شد.

برگزار کنندگان فراخوان "طلعت ریحتکن" نیز در بیانیه ای خواستار بازخواست مسئولان تعرض به معترضان و استعفای دولت شدند.

این فراخوان دیدار با هر یک از مسئولان را - پیش از تحویل کسانی که به معترضان تیراندازی کردند به دادگاه، رد کرد.

این درحالی است که تحقیقات درباره آنچه بین معترضان و نیروهای امنیتی در مرکز شهر بیروت روی داد، به دستور قضای سمیر حمود دادستان کل دادگاه استیناف آغاز شده است و قاضی دانی الزعنی کمیسر دولت در دادگاه نظامی بر تحقیقات به طور مستقیم نظارت دارد.

52261

کد N931742