بازداشت زنجیره‌ای شهرداران مناطق کردنشین ترکیه

دادگاه‌های ترکیه پنج تن از شهرداران استان‌های کردنشین جنوب شرق این کشور را به اتهام اقدام علیه وحدت ملی با حمایت از خودمختاری منطقه‌ای، بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بازداشت‌ها در حالی صورت گرفت که این روزها ترکیه بزرگترین عملیات خود علیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را در دست اقدام دارد؛ حزبی که در واکنش به حملات دولت آتش سال 2013 را نقض و حمله علیه نیروهای امنیتی این کشور را آغاز کرد.

در همین حال دادگاهی در شهر دیاربکر دو شهردار منطقه سور را بازداشت کرد. این در حالی است که این دادگاه پیش از این یک تن دیگر از شهرداران مناطق جنوب شرقی ترکیه را به همراه دو تن از مقامات شهرداری بازداشت کرده بود.

در همین حال دادگاه دیگری در شهر هکاری در نزدیکی مرز با عراق و ایران، شهرداران این منطقه را بازداشت کرد.

به گزارش رسانه‌های محلی اتهام تمامی این شهرداران اقدام علیه اتحاد ملی و همبستگی کشور بوده است. هنوز تاریخ دادرسی به پرونده این شهرداران مشخص نیست.

تمامی این افراد از اعضای حزب مناطق دموکراتیک هستند که روابط نزدیکی با حزب دموکراتیک خلق حامی کردها دارد. با این حال حتی گفته می‌شود "اسماعیل سیهات کایا"، رئیس منطقه‌ای حزب دموکراتیک خلق در هکاری نیز بازداشت شده است.

رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش می‌دهند، بازداشت‌های روزهای گذشته بخشی از تحقیقات درباره اقدامات اخیر کردها در حمایت از خودمختاری است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شورای شهرهای مناطق "سیلوپی" و "جزیره" اعلام خودمختاری کرده و نهادهای دولت مرکزی را دیگر به رسمیت نمی‌شناسند.

همزمان با آغاز حملات هوایی دولت ترکیه علیه پ.ک.ک تنش‌ها در این کشور به شدت رو به افزایش است. براساس آمارها تاکنون 812 تن از نیروهای پ.ک.ک در کمپین حملات آنکارا جان باخته‌اند در حالی که تنها 56 تن از نیروهای دولتی در این حملات کشته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N931653