شینزو آبه در مراسم سالروز پایان جنگ جهانی دوم در چین شرکت نمی‌کند

ژاپن,چین

سخنگوی دولت ژاپن امروز (دوشنبه) گفت، در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به جاه طلبی‌های نظامی چین، نخست وزیر ژاپن در مراسم هفتادمین سالروز پایان جنگ جهانی دوم که در چند روز آتی در چین برگزار می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، بیش از 10 هزار نیرو از چین، روسیه، مغولستان و چند کشور دیگر سوم سپتامبر (12 شهریور) سال جاری میلادی در مرکز پکن رژه‌ای برگزار خواهند کرد که مهمترین بخش از مراسم هفتادومین سالروز پایان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

شینزوآبه ، نخست وزیر ژاپن تلاش کرده تا روابط با چین را بهبود بخشد اما این روند به خاطر ناکامی توکیو در جبران اقدامات تهاجمی زمان جنگ‌اش و افزایش حالت تهاجمی چین در مناقشات قلمرویی در دریاهای چین شرقی و چین جنوبی بسیار آهسته و کند بوده است.

در همین حال یوشیهید سوگا، دبیر کابینه ژاپن به خبرنگاران گفت: شینزو آبه به خاطر برنامه‌اش در پارلمان تصمیم گرفته تا در این مراسم شرکت نکند. او کمی قبل یا بعد از سوم سپتامبر به چین سفر نخواهد کرد ما به تلا‌ش‌هایمان برای پیدا کردن راه‌هایی برای برقراری ارتباط میان دو کشور ادامه خواهیم داد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه چین هنوز در این باره اظهارنظری نکرده است. شبکه ان اچ کی ژاپن نیز اوایل امروز در گزارشی اعلام کرد: شینزو آبه به خاطر تمرکز بر طرح لایه‌های دفاع شخصی جمعی که در حال حاضر در پارلمان به بحث گذاشته شده، از شرکت در این مراسم در چین صرف نظر می‌کند.

روزنامه سانکی نیز اوایل امروز در گزارشی نوشت: شینزو آبه همچنین تصمیم گرفته تا از رهبران غربی که به خاطر نگرانی‌ها نسبت به توسعه نظامی چین در این منطقه در این مانور نظامی در پکن شرکت نمی‌کند، حمایت کند.

مقامات اروپایی و آمریکایی ابراز نگرانی کرده‌اند که نمایش قدرت نظامی می‌تواند پیام غلطی در بحبوحه تنش‌های منطقه‌ای باشد.

در جریان مانور تمرینی که در چند روز گذشته برگزار شد، تانک‌ها در سراسر پکن حرکت کرده و جت‌های جنگنده برفراز آسمان پکن به پرواز درآمدند.

انتهای پیام

کد N931642