تداوم اعتراضات مردمی در لبنان/ نخست وزیر تهدید به استعفا کرد

سیاسی

ناتوانی شهرداری «بیروت» به جمع آوری زباله هایی که در سطح شهر رها شده، لبنان را با اعتراضات گسترده مردمی و خطر انحلال دولت مواجهه ساخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اعتراضات مردمی طی دو روز گذشته در «بیروت» پایتخت لبنان شدت گرفته تا آنجا که «تمام سلام» نخست وزیر در واکنش به حضور هزاران معترضی که به خیابان ها ریخته اند تهدید به کناره گیری از مقام خود کرد.

جالب آنکه آنچه مایه تزلزل دولت بیروت شده است عدم توانایی آن به حل معضل زباله هایی است که چهره شهری را که زمانی عروس خاورمیانه نامیده می شد آلوده کرده است.

سلام در پیامی تلویزیونی به مردم لبنان هشدار داد که ادامه اعتراض آنها به فروپاشی دولت خواهد انجامید. وی در ادامه سخنان خود «زباله های سیاسی» را معضلی به مراتب مشکل آفرین تر از بحران زباله های رها شده در سطح خیابان توصیف کرد.

سلام در ادامه ضمن اظهار تاسف از برخورد نامناسب پلیس با معترضین هشدار داد که ادامه اعتراض و خشونت به بحران اقتصادی منجر شده و لبنان را در زمره کشورهای شکست خورده قرار خواهد داد.

از سوی دیگر، مشکلات سیاسی لبنان همانگونه که سلام اشاره کرد به مراتب از بحران زباله ها فراتر رفته و کرسی ریاست جمهوری با گذشت بیش از یک سال (۴۵۰ روز) از پایان دوره «میشل سلیمان» رئیس جمهور اسبق، همچنان خالی مانده چرا که پارلمان به دلیل اختلافات سیاسی و فرقه ای قادر به اتفاق نظر بر سر جانشین وی نیست.

تمام سلام در ادامه اعلام کرد که از اعضای کابینه خواسته نشست فوری را در خصوص اوضاع فعلی تشکیل دهند و گفت: اگر این نشست که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود بی نتیجه باشد دیگر نیازی به کابینه نیست.