داعش معبدی را در پالمیرا منفجر کرد

مقام‌های سوریه اعلام کردند، تروریست‌های داعش معبد بعل شمین در شهر باستانی پالمیرا را منفجر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری بی.بی.سی به نقل از سرپرست سازمان میراث باستانی سوریه گزارش داد که این معبد منفجر شده است. گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است؛ می گوید که این اقدام یک ماه پیش صورت گرفت.

کنترل پالمیرا در ماه مه به دست داعش افتاد و به نگرانی های گسترده در مورد احتمال تخریب بناهای ارزشمند باستانی آن که در فهرست سایت های میراث جهانی یونسکو قرار دارد دامن زد.

مامون عبدالکریم، رئیس سازمان میراث باستانی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: داعش امروز مقدار زیادی مواد منفجر را در معبد بعل شمین کار گذاشت و آن را منفجر کرد که باعث خسارات زیادی به معبد شد.

او گفت: درون‌خانه معبد از داخل تخریب شده و ستون های اطراف آن فروپاشیده است.

ساکنانی که از پالمیرا گریخته‌اند هم گفتند که داعش در این معبد مواد منفجر کار گذاشته بود، هرچند به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه این کار یک ماه قبل انجام شده بود.

ماه گذشته داعش تصاویری از اعضایش را در حال تخریب آثار باستانی غارت شده از پالمیرا منتشر کرد.

همچنین هفته پیش معلوم شد که یک باستان‌شناس ۸۱ ساله که برای ۴ دهه مسئول مراقبت از پالمیرا بود توسط داعش سر بریده شده است.

قدمت بعل شمین به قرن اول میلادی برمی‌گردد. شهر باستانی پالمیرا و شهر مدرن مجاور آن، تدمر، در یک ناحیه مهم استراتژیک نزدیک میادین گازی در مسیر جاده میان دمشق و شهر دیرالزور قرار دارند.

انتهای پیام

کد N931485