هاشمی رفسنجانی: همه مسؤولان باید برای رونق اشتغال جوانان برنامه‌ریزی کنند

سیاسی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نقش و جایگاه دانشگاه­‌ها را برای پیشرفت هر جامعه‌ای بسیار مهم خواند و گفت: هر کشوری که توانسته بر قله‌های افتخار باشد، از دانشگاه استفاده کرده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی، عصر یکشنبه در دیدار روسای دانشگاه‌های استان خراسان رضوی، که آیت‌الله معصومی، نماینده مجلس خبرگان رهبری نیز حضور داشت، با اشاره به سوابق فرهنگی و تاریخی استان خراسان، بر ظرفیت‌های علمی این خطه از کشور تأکید کرد و گفت: امیدواریم درسایه امام رضا(ع) شاهد پیشرفت‌های روزافزون این استان باشیم.

وی با ابراز خرسندی از گزارش استاندار خراسان رضوی، بر اهمیت روابط علمی حوزه‌های علمیه و دانشگاه­‌های کشور تأکید کرد و گفت: امیدواریم برکت کارهای علمی و برنامه همراهی دانشگاه‌­های استان به میمنت بارگاه امام هشتم به سراسر کشور تسرّی یابد.

وی با یادآوری شرایط دانشگاه‌های کشور در سال‌­های اول پیروزی انقلاب اسلامی و افسردگی جوانان و خانواده­‌ها به خاطر عدم موفقیت در گذر از سدّ کنکور، گفت: در جلسه سران بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که باید از اقیانوس مردم استفاده کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اهمیت علم برای انقلاب اسلامی، گفت: با تأکیدات فراوان قرآن بر علم و جایگاه علم در خلقت آدم، در انقلابی که بر پایه قرآن بود، برآن شدیم که به علم و دانش مردم و جوانان برسیم که انقلاب را پیروز کرده بودند و جوانان دانشجو سرمایه‌های کشور هستند که باید به آنها اعتماد کنیم.

آیت­­‌الله هاشمی رفسنجانی با نگاه تفسیری به آیات قرآن کریم که بر جایگاه رفیع علم تأکید دارند و حدیث نبوی که "اگر علم در ثریا باشد، کسانی از ایران، آن را پایین می­‌آورند"، گفت: استعداد ایرانی­‌ها در جوامع انسانی آن روز زبانزد بود، به گونه‌ای که دانشگاه جندی‌شاپور آن، مأمن دانشمندان ملیت‌های مختلف بود.

وی با بیان گوشه‌هایی از افتخارات تاریخی جغرافیای وسیع خراسان بزرگ، به قطعه­‌ای از تاریخ و سخنان حضرت علی(ع) در جلسه مشورتی برای فتح خراسان اشاره کرد و گفت: علم و دانش مردم خراسان با مقبره امام هشتم، جنبه دینی یافت و همه زمینه­‌ها برای توسعه علمی خراسان در کشور ما فراهم است که اسناد بالادستی آن به تصویب نظام رسیده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری سوابق برنامه‌ریزی در کشور و چگونگی تدوین سند چشم‌انداز و تصویب اصلاحات اصل 44، به عقب‌افتادگی‌های دهه اخیر اشاره کرد و گفت: اگر بر اساس برنامه‌های مصوب نظام حرکت می‌کردیم، امروز در میان 28 کشور منطقه، رتبه اول را داشتیم، اما کسانی آمده بودند که به برنامه‌نویسی اعتقادی نداشتند و می‌خواستند کارها را با روزمرگی بگذرانند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به شرایط فعلی کشور و نیاز جامعه به اشتغال، گفت: هر مسؤولی در هر سطحی باید برای رونق اشتغال جوانان برنامه‌ریزی کند که یکی از بهترین راه‌ها، توجه به راه‌های علمی و طرح‌های دانشگاهی است.

وی، دانش‌آموختگان کشور را سرمایه‌های جامعه دانست و با اشاره به طرح‌های ابتکاری دانشجویان کشور، گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌ریزی کردیم که از طرح‌های مهم حمایت کنیم.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح طرح این دانشگاه برای چگونگی حمایت از خلاقیت‌های مبتکرین و مخترعین، به برنامه‌ای اشاره کرد که طی آن 11 هزار آزمایشگاه و کارگاه در سراسر کشور در اختیار جوانان و دانشمندان است.

وی افزود: مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشگاه­‌های سراسر کشور در اختیار صاحبان طرح‌ها و اختراعات هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به توافق هسته‌ای و ظرفیت ایران برای جهش بزرگ علمی، گفت: اگر راه باز و همکاری‌های جهانی آغاز شود، دنیا می‌تواند از ظرفیت‌های ایران استفاده نماید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به رؤسای دانشگاه‌های استان خراسان رضوی، گفت: شما دانشگاهیان جایگاهی ویژه در این شرایط دارید و طرح شما برای هم‌افزایی دانشگاه‌های استان بسیار خوب است.

وی افزود: طرح خود را در جامعه مطرح کنید تا نکات مثبت و منفی آن گفته شود که خدمتی بزرگ برای کشور است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان امتیازات ایران هوا، زمین و دریاهای کشور برای رفت‌وآمدهای بین­‌المللی و خطوط انتقال انرژی و ارتباطات، گفت: شرط استفاده از این شرایط علاوه بر فضای سیاسی مبتنی بر همکاری و تعامل بین‌المللی، استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور است که حرف اول آن را دانشگاه‌ها و دانشجویان می‌زنند.

برپایه این گزارش، در آغاز این دیدار "رشیدیان"، از سخنرانان این مراسم، با ارائه گزارش آماری از کم و کیف دانشگاه در استان خراسان، گفت: دانشگاه های استان ظرفیت‌های قدیمی و خوبی دارند و همجواری ما با کشورهای فارسی زبان، امتیازی برای ماست که برنامه‌ریزی کردیم تا استفاده کنیم.

دکتر "کافی"، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد هم به نمایندگی از روسای همه دانشگاه‌های استان به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خیرمقدم گفت و افزود: با این ایده که خراسان مهد علم، فرهنگ و تمدن است، دانشگاه­‌های دولتی و آزاد استان باید از این سرمایه حفاظت کنند.

دکتر "شیخ‌الاسلامی"، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد نیز با تشریح اوضاع واحدهای استان، گزارشی از طرح تجمیع در مشهد ارائه کرد.

انتهای پیام

کد N931381