ظریف: اختلاف نظرها از راه گفت و گو قابل حل است/ هاموند: ایران کشوری مهم در منطقه بی ثبات خاورمیانه

محمدجواد ظریف,ایران و انگلیس,انگلیس

در پی سفر فیلیپ هاموند به تهران برای بازگشای سفارت انگلستان، وزاری خارجه ایران و انگلیس ساعتی پیش کنفرانس مشترک خبری برگزار کردند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا، محمدجوادظریف عصر یکشنبه در نشست خبری مشترک با فیلیپ هاموند با اشاره به بازگشایی سفارتخانه های انگلیس و ایران، گفت: این یک شروع مجدد برای روابط بین ایران و انگلیس خواهد بود.
ظریف با بیان اینکه روابط دو کشور با فراز و نشیب هایی در طول سالیان گذشته مواجه بوده است، گفت: امروز هم ما وارد مرحله جدیدی از روابط بر اساس احترام متقابل و سیاست تعامل سازنده و گفت وگو شده ایم.
وی ادامه داد: گفت و گوهایی که در طی 2 سال گذشته هم در مذاکرات هسته ای و هم حاشیه های اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در سطح وزاری خارجه، معاونان و در سطح رییس جمهوری و نخست وزیر بریتانیا جریان داشته حائز اهمیت بوده است.
ظریف تصریح کرد: البته اشتراک نظر هم وجود دارد و اشتراکاتی همچون اجرای موفق برجام نیز یکی از نکات مشترک است؛ پس از اینکه برجام مراحل داخلی خود را در کشورهایی که نیازمند طی مراحل داخلی هستند طی کند، این موضوع مورد اهتمام قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: همینطور اشتراک نظر درباره ضرورت مبازه با افراط، فرقه گرایی و قاچاق مواد مخدر وجود دارد و نیز در مورد استفاده از امکانی که برجام برای گسترش روابط اقتصادی و زمینه های مشترک ایجاد کرده نیز اشتراکاتی وجود دارد.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: در خصوص موارد مشترک همکاری هایی خواهیم داشت و در مورد اختلاف نظرها نیز گفت و گو می کنیم؛ درباره برخی مسایل منطقه ای نیاز به گفت و گوی بیشتری داریم تا اینکه موضوعات مختلف و مورد توافق و موضوعات مورد اختلاف را بتوانیم با جدیت، دقت و احترام مورد بررسی قرار دهیم.
ظریف ادامه داد: همینطور در مورد مسایل دیگر اختلاف نظرها نیز نیاز به گفت و گو داریم؛ همواره آمادگی داشته ایم درمسایلی همچون حقوق بشر و یا سایر موارد که اختلاف نظر داریم با طرف های دیگر کار کنیم.
وی اضافه کرد: روابط ایران و اتحادیه اروپا مهم است و انگلیس از اعضای مهم اتحادیه اروپا محسوب می شود؛ البته درهمین چارجوب گسترش روابط ما با اتحادیه اروپا شامل روابط گسترده تر با انگلیس است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد:امیدواریم ارتباطاتی که در 2 سال گذشته هم در سطح شخصی و ملی برقرار شد به فهم دو کشور و همکاری های گسترده تر مردم کمک کند.
ظریف ادامه داد: امیدواریم این ارتباطات به اتخاذ سیاست های جدی تر در منطقه کمک کند چرا که نیاز به همکاری و هماهنگی به همراه تعامل در سطح بین المللی برای برخورد با معضلاتی همچون داعش، تروریسم و فرقه گرایی وجود دارد.

 

در این کنفرانس خبری وزیر خارجه انگلیس نیز گفت:  ایران یک کشور مهم در منطقه بی ثبات خاورمیانه است بنابراین گفت و گو با ایران برای ما بسیار مهم است و سفارت ها در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، هاموند عصر یکشنبه در نشست خبری مشترک با وزیرخارجه کشورمان افزود: خوشحالم که اولین وزیرخارجه انگلستان هستم که پس از سال 2003 به ایران سفر کرده ام و خوشحال هستم که به طور همزمان سفارت ایران را در لندن و انگلستان در تهران بازگشایی کردیم.

4949

کد N931307