پوروشکو خواهان اتحاد نیروهای سیاسی اوکراین شد

رئیس جمهوری اوکراین امروز (یکشنبه) از همه نیروهای سیاسی کشورش خواست تا از طرح وی برای تغییر قانون اساسی با هدف پایان دادن به درگیری با جدایی طلبان در شرق و همچنین شکست دادن آن چه که وی تجاوز روسی خواند، حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین امروز (یکشنبه) در مراسم برافراشتن پرچم به مناسبت روز استقلال این کشور از همپیمانان ائتلافی خود خواست تا در تردیدهایشان در تغییر قانون اساسی غلبه کرده و به نفع اصلاح این قانون که وضعیت ویژه به بخش‌های جدایی طلب شرق اوکراین اعطا خواهد کرد، رای مثبت دهند.

این تغییرات پیشنهادی که قرار است روز 31 اوت در پارلمان اوکراین برای نخستین بار به رای گذاشته شود اختلافاتی را در میان ائتلاف غرب گرای حاکم بر اوکراین به وجود آورده و هنوز مشخص نیست که آیا دولت اوکراین بتواند 226 رای لازم برای به تصویب رساندن این تغییرات را به دست آورد یا خیر.

برخی از همپیمانان ائتلافی دولت اوکراین از سوی برخی گروه‌های شبه نظامی تحت فشار قرار گرفتند تا با هرگونه دادن امتیاز به جدایی طلبان مورد حمایت روسیه که بخش‌هایی از شرق اوکراین را تصرف کرده‌اند مخالفت کنند.

پوروشنکو خشونت‌های شرق اوکراین را به "متجاوزان روس" نسبت داد و گفت: تقاضای مستقیم من از همه نیروهای سیاسی و در درجه اول از کسانی که در ائتلاف پارلمانی کنار یکدیگر هستند این است که اکنون به نفع اوکراین اختلافاتشان را کنار بگذارند.

بخشی از تعهدات اوکراین براساس مذاکرات صلح ماه فوریه در شهر مینسک این بوده که اجازه تمرکززدایی به منظور اعطای اختیارات به مناطق این کشور به منظور اداره امور خودشان را داد. قرار است پترو پوروشنکو فردا (دوشنبه) با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در برلین دیدار کند و انتظار می‌رود که در این دیدار به تشریح تلاش‌های خود برای اجرای توافق مینسک که شامل برگزاری انتخابات محلی در شرق اوکراین می‌شود بپردازد.

مقام‌های اوکراین به منظور برگزاری مراسم روز استقلال در روز دوشنبه که قرار است در جریان آن یک رژه سربازان خدمت کرده در خط مقدم در شهر کی‌یف به اجرا درآید بخش زیادی از سربازان پلیس و وزارت کشور را بسیج کردند تا تدابیر امنیتی را تقویت کنند.

انتهای پیام

کد N931291