اختلاف رهبران سیاسی یونان بر سر برگزاری انتخابات زودهنگام

در حالی که یونان احتمالا در 20 سپتامبر انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند، یک جنگ لفظی بی‌سابقه میان مقام‌های این کشور بر سر برگزاری این انتخابات بالا گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان، زوئه کنستانتوپولو، رییس پارلمان این کشور را متهم به در پیش گرفتن رفتار دیکتاتورها کرده است. این اتفاق بعد از آن افتاد که کنستانتوپولو، فرآیند برگزاری انتخابات زودهنگام را غیر دموکراتیک و برخلاف قانون اساسی خواند.

پروکوپیس پاولوپولوس، رئیس‌جمهوری یونان اوایل روز جمعه حکمی را برای تشکیل دولت جدید به وانگلیس میماراکیس، رهبر اپوزیسیون یونان و رهبر حزب راست میانه «دموکراسی جدید» اعطا کرد.

کنستانتوپولو، رئیس پارلمان یونان گفت: پاولوپولوس از دستورش به میماراکیس به من اطلاعی نداده و باعث ایجاد تردیدهایی درباره مشروعیت این اقدام شده است.

براساس قانون اساسی یونان میماراکیس سه روز فرصت دارد تا مشخص کند که آیا حزبش می‌تواند پیش از روی کار آمدن یک دولت موقت، دولت قابل قبول و کارآمدی را ایجاد کند یا خیر.

براساس گزارش رسانه‌ها، اگر میماراکیس در تشکیل دولت ناکام شود، یونان انتخابات پارلمانی زودهنگام را 20 سپتامبر (29 شهریور) سال جاری میلادی برگزار می‌کند.

آلکسیس سیپراس روز پنجشنبه، از نخست وزیری یونان استعفا کرد و در عین حال اقدام به دفاع از شرایط دشواری که در بسته نجات مالی جدید 86 میلیارد یورویی پذیرفت، کرد. پس از آن‌که دولت سیپراس این بسته را پذیرفت موجی از مخالفت‌ها در حزب چپ افراطی سیریزا متعلق به وی به وجود آمد. این مخالفت‌های شدید موجب شد که سیپراس اکثریت پارلمانی خود را از دست بدهد و چند روز پیش 25 نفر از اعضای خارج شده از حزب وی یک حزب رقیب به نام حزب «وحدت مردمی» تشکیل دادند.

انتظار می‌رود پروکوپیس پاولوپولوس، رییس جمهور یونان در تاریخ 28 اوت یک دولت موقت معرفی کند. پاولوپولوس براساس قانون اساسی مجبور است از بزرگ‌ترین احزاب مخالف به منظور تلاش برای تشکیل یک دولت پیش از تعیین رسمی تاریخی برای انتخابات دعوت کند. روز جمعه حزب محافظه‌کار «دموکراسی جدید» یک دستور کار سه روزه آزمایشی دریافت کرد. پس از آن نیز نوبت اعضای جداشده از حزب سیریزا در روز دوشنبه خواهد بود. با این حال شانس موفقیتی برای این فرآیند وجود ندارد زیرا هیچ گروهی نمی‌تواند تعداد کافی از قانونگذاران را برای به دست آوردن یک اکثریت پارلمانی به دست آورد. با این حال کنستانتوپولو، رییس جمهور یونان را متهم به نقض قوانین از طریق شتاب در فرآیند برگزاری انتخابات کرد.

انتهای پیام

کد N931275