امیر حاتمی در جمع وابستگان نظامی مقیم تهران:

یکی از اصول مهم سیاست امنیتی ایران کمک به تحقق ثبات منطقه است

سیاسی

معاون وزیر دفاع گفت: کمک به تحقق امنیت و ثبات در منطقه یکی از اصول مهم سیاست امنیتی ایران است.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر حاتمی جانشین وزارت دفاع در جمع وابستگان نظامی مقیم تهران به مناسبت بزرگداشت روز صنعت دفاعی و هفته دولت ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان این برنامه گفت: هفته دولت از آن رو گرامی داشته می شود که در ۳۴ سال پیش و  در چنین ایامی رییس جمهور و نخست وزیر دولت تازه تأسیس جمهوری اسلامی ایران با عملیات تروریستی گروهک منافقین که اینک رهبران و اعضای آن، آزادانه در اروپا و آمریکا به سر می برند، به شهادت رسیدند.

وی در خصوص نامگذاری روز صنعت دفاعی نیز اظهار کرد: این روز بدان مناسبت روز صنعت دفاعی نامگذاری شده است که در چنین ایامی قانون تشکیل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

حاتمی با بیان اینکه وزارت دفاع در چارچوب قانون اساسی و سیاستهای کلان دولت جمهوری اسلامی ایران و تحت فرماندهی  فرمانده معظم کل قوا وظیفه تولید قدرت ملی از طریق طراحی، تولید و تامین نیازمندیهای سخت افزاری و فناورانه نیروهای مسلح و همچنین تولید قدرت نرم دفاعی را بر عهده دارد ادامه داد: صنایع دفاعی ایران به عنوان یک بخش مهم از زیرساخت قدرت ملی جمهوری اسلامی بر اساس نوع و جنس تهدیدات علیه حاکمیت ملی، تمامیت ارضی،   منافع و امنیت ملی و در جهت تحکیم صلح، ثبات و امنیت در منطقه طراحی و سازماندهی شده است، لیکن سمت و سوی آن دفاعی است و نه تهاجمی.

وی افزود: وزارت دفاع ایران مفتخر است با وجود تمامی محدودیت ها و محرومیتهایی که از سوی دشمنان ملت ایران در یک دوره طولانی تحمیل شد، امروز قادر است تمام تجهیزات مورد نیاز دفاع بومی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را در همه حوزه های زمینی، هوایی، دریایی، فضایی و سایبری با ابتکار و خلاقیت، طراحی، تولید و تامین نماید.

معاون وزیر دفاع با تاکید بر اینکه این توانایی ها و همکاری و مشارکت با کلیه کشورهای منطقه و جهان، ما را قادر می سازد که یکی از اهداف مهم نیروهای مسلح در محیط پیرامونی مبنی برکاهش تنش، تهدید زدایی و مدیریت بحران ها را محقق سازیم اظهار داشت: در این فرایند حضور شما وابستگان نظامی و دفاعی محترم در تهران می تواند به ایجاد  بسترهای لازم جهت توسعه روابط دفاعی و نظامی در چارچوب منافع متقابل کمک نماید. این مهم از طریق شناخت فرصت ها و تهدیدات مشترک و همچنین ظرفیت های قابل تبادل در عرصه همکاری های دفاعی امکان پذیر است.

وی روند مسائل سیاسی و امنیتی منطقه و  جهان را نشان‌دهنده ایجاد تحولات قابل ملاحظه ای در ماهیت امنیت جهانی دانست و گفت: تروریسم و افراط گرایی، جنگ های نیابتی و مداخله گری سیاسی، توسعه  سلاح های کشتار جمعی از ویژگی های شرایط و تهدیدات جدید محیط امنیتی منطقه و بین الملل محسوب می گردد.   «هریک از ویژگی هایی که برای شرایط جدید امنیتی منطقه و جهان مطرح شد می تواند در زمره مصادیق تهدیدات مشترک ما و شما باشد. فلذا، ضروری است از طریق تبادل نظر و رایزنی های مشترک نسبت به مقابله با اضلاع مختلف تهدید اقدام گردد».

حاتمی ادامه داد: شرایط و ویژگی های جغرافیایی و قابلیت های اقتصادی منطقه ما به گونه ای است که موجبات دخالت قدرت های خارجی در برخی کشورهای منطقه را فراهم آورده و این امر منطقه را با موجی از تهدیدات فزاینده امنیتی و ژئوپلیتیکی روبرو ساخته است.

وی اظهار داشت: داعش و سایر جریانات تکفیری-صهیونیستی که با حمایت مالی، لجستیکی آمریکا و متحدین منطقه ایی آن شکل گرفته، با اقدامات جنایت بار و ضد بشری خود به تهدیدی جدی از عراق، سوریه و یمن گرفته تا شمال و غرب آفریقا و از افغانستان تا منطقه آسیایی مرکزی و شرق دور تبدیل شده است.

معاون وزیر دفاع گفت:‌ بر اساس اطلاعاتی که از سوی مقامات «سیا» منتشر شده، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اوایل سال ۲۰۱۲ از پدیده داعش کاملاً مطلع بود اما به جای آنکه آن را تهدیدی علیه حاکمیت ملی و تمامیت ارضی برخی کشورهای منطقه قلمداد کند از آنان به عنوان یک ابزار برای اهداف امنیتی  ایالات متحده و رژیم صهیونیستی استفاده کرد، لذا، اظهارات غیر مسولانه و سخیف فرمانده نیروی زمینی آمریکا مبنی بر اجتناب ناپذیر بودن تجزیه عراق که با همراهی متحدان منطقه ای آنها و ایجاد منطقه پرواز ممنوع در غرب سوریه بیان شده ناشی از بستر سازی های اطلاعاتی و امنیتی  دولت آمریکا ظرف سال های اخیراست. «ما نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به دقت تحولات منطقه و اقدامات خباثت آمیز آمریکا و متحدین او را زیر نظر گرفته و با کمک کشورهای دوست، دولتها و ملت های منطقه با تمام توان از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورهای منطقه حمایت خواهیم کرد».

امیر حاتمی با بیان اینکه بدیهی است دولت جمهوری اسلامی در چنین وضعیتی ساختار صنایع دفاعی خود را در پاسخگویی به نیازهای امنیتی و در جهت تحکیم صلح، ثبات و امنیت در منطقه طراحی و  سازماندهی نماید تاکید کرد: ما در طول سال های گذشته نشان داده ایم که از اراده و انگیزه واقعی برای اعتماد سازی و افزایش همکاری از طریق سازوکارهای دیپلماتیک از جمله دیپلماسی دفاعی برخوردار می باشیم و این امر به خوبی درفرایند اجرای دیپلماسی هسته ای و توافقات اخیر وین به اثبات رسیده است.

وی در ادامه گفت: اکنون که توافق نامه وین فضای جدیدی را در گفتمان های سیاسی، دفاعی و امنیتی در جهان ایجاد کرده بایستی با خلق فرصت های جدید بکوشیم روزنه های تنفس امنیتی را در فرایند مدیریت بحران ها در این منطقه حساس از جهان بیش از گذشته ایجاد نماییم و این مهم از طریق توسعه همکاری های دفاعی و امنیتی مبتنی بر منافع متقابل، تحکیم صلح، ثبات و امنیت در منطقه امکان پذیر است.

حاتمی گفت: کمک به تحقق امنیت و ثبات در منطقه یکی از اصول مهم سیاست امنیتی دولت جمهوری اسلامی ایران در منطقه بوده و بر این اساس معتقدیم امنیت فراگیر نیاز کلیه کشورهای منطقه است و این امر که امنیت در محدوده ای برقرار شود تا قدرت های مداخله گر در سایه آن بتوانند به سرمایه گذاری و استحصال منابع معدنی اقدام نمایند پذیرفته شدنی نیست. امنیت برای تمامی کشورهای منطقه باید تضمین کننده سرمایه گذاری های اقتصادی باشد. «اصل اساسی دیگری که جمهوری اسلامی ایران در سیاست امنیتی و دفاعی منطقه ای خود دنبال می کند، حمایت از کشورهای هم پیمان،   مستقل و مقاوم در برابر اشغال گری و مداخله جویی و تنش زدایی و اعتماد زایی با تمامی کشورهای منطقه است. این روند می تواند ضمن تقویت سیاست دفاعی همکاری جویانه، اجماع امنیتی مورد انتظار را با مشارکت کلیه کشورهای منطقه براساس رویکرد تامین امنیت و توسعه اقتصادی برای همه محقق سازد.»

امیر حاتمی در پایانم خاطرنشان کرد: پیام روز صنعت دفاعی برای کشورهای همسایه و نیز کشورهای دوست و مستقل جهان، صلح، دوستی، ثبات و احترام به منافع یکدیگر و برای دشمنان، نمایش قدرت بازدارندگی و اراده محکم مقابله با هر گونه تهدید و زیاده خواهی است.