نشست علمی مذاکرات هسته‌ای و علوم سیاسی

خوشرو: زمان‌بند شدن قطعنامه 2231 امری کم سابقه در تاریخ شورای امنیت است

سیاسی

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت:‌ پس از آغاز اجرای برجام باید مراقبت کنیم تا پرونده هسته‌ای از وضعیت فعلی‌اش بیرون بیاید و این فرصت را داریم تا موقعیت خود را در زمینه‌های مختلف تثبیت کنیم.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، غلامعلی خوشرو در سخنانی در نشست مذاکرات هسته‌ای و علوم سیاسی در ایران که از سوی انجمن علوم سیاسی و با همکاری برخی دانشگاه های کشور برگزار شد، گفت:‌ همچنان شاهد گفت‌وگوها در داخل آمریکا هستیم اما این گفت‌وگو ها درباره برجام نیست بلکه بحث ها درباره این است که بعد از این تفاهم ایران چه وضعیتی پیدا می‌کند.

وی گفت: مخالفان با توافق وین در آمریکا معتقدند اوباما از نقطه ضعف با ایران وارد مذاکره شده است. مسأله این است که دنیا تغییر کرده و هر کسی نمی تواند کاری که میخواهد را انجام دهد. آن‌ها می خواستند از طریق فشار به ایران در بحث هسته‌ای ایران را به خاک بیاندازند و بعد از آن رژیم ایران را ساقط کنند اما ایران از همان نقطه ای که آن‌ها فکر می کردند زمین بخورد برخاسته است و فهمیدند که باید با ایران تعامل داشت و از طریق جنگ و برخورد به نتیجه نمی رسند.

نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به اظهارات جان کری مبنی بر اینکه اگر ایران تسلیم پذیر بود در جنگ عراق و یا در زمانی که 150هزار نیروی آمریکایی در مرزهای ایران و عراق بود ، تسلیم می شد گفت: ایران امروز به یک طرف مطمئن برای تعامل قوی از سوی کشورهای قدرتمند تبدیل شده است.

خوشرو گفت:‌ آمریکایی‌ها ما را به بی ثباتی در منطقه متهم می‌کنند در حالی‌که ایران با ثبات ترین کشور منطقه است و برای استمرار این ثبات حاضر است به کشورهای همسایه کمک کند چرا که برای ثبات خود نیازمند ثبات در کشورهای دیگر است. ریشه بی ثباتی در منطقه ما ناشی از سیاست های غلط آمریکا و بازشدن فضای افراط گرایی است.

وی گفت: حدود یک دهه طول کشید تا برنامه هسته‌ای ایران پایه ریزی شود و حدود یک دهه وقت برد تا این برنامه از دل یک مناقشه بین‌المللی خارج و تثبیت شود و فکر می کنم ده سال دیگر در پیش داریم تا این موضوع به طور کامل احیا شود. باید مراقبت کنیم پرونده ایران از این وضعیت بیرون بیاید. این طور نیست که وقتی وارد فاز اجرایی برجام شدیم همه چیز را رها کنیم و فکر کنیم که کارها انجام شده است. ما فرصت داریم تا موقعیت خود را تثبیت کنیم و پرونده را از شورای حکام خارج سازیم.

وی گفت:‌ زمان‌بند شدن قطعنامه 2231 یکی از اقدامات کم سابقه ای بود که در رابطه با موضوع ایران اتفاق افتاد و ما کمتر شاهدیم که شورای امنیت برای اقدامات خود و درخواست‌هایش زمانی را تعیین کند.

انتهای پیام

کد N931029