نشست خبری چهار تشکل دانشجویی بسیج

چهار تشکل بسیج دانشجویی در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه به بیان دغدغه های خود در رابطه با بازگشایی مجدد سفارت انگلیس و تفاهم نامه برجام پرداختند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهدی رمضان زاده، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با اشاره به خبر بازگشایی سفارت انگلستان در تهران اظهار کرد: امروز می‌بینیم که نامحرم دانستن ملت فقط به بحث مذاکرات ختم نمی‌شود و بازگشایی سفارت انگلیس نیز با پنهان کاری دولت روبرو می‌شود؛ چرا ما ابتدا باید از گمانه زنی‌های یک خبرگزاری خارجی ماجرای بازگشایی سفارت انگلیس را بشنویم و بعد یک مقام عالی وزارت خارجه باید این خبر را بعد از آن تایید کند.

وی خاطر نشان کرد: ملت ایران خاطره خوشی از انگلیس و اقداماتش در طول تاریخ ندارند. انگلیسی‌ها همیشه به دنبال چپاول، زورگویی و استعمار بودند.خاطرمان هست که در فتنه 88 نقش انگلیس و ساماندهی بخشی از این فتنه گران در سفارت خانه این کشور صورت گرفت پس قطعا باید در ارتباط با چنین کشوری محتاطانه عمل کنیم.

این فعال دانشجویی اعلام کرد: در یک ماه گذشته در باره‌ی متن برجام سخن نگفتیم.تاخیر بسیج دانشجویی در بررسی متن برجام به علت حجم بالای آن و تخصصی بودن متن آن بود زیرا ما می‌خواستیم به صورت علمی و حساب شده و با مشورت کارشناسان متن برجام را بررسی کنیم که در نهایت یک متن به صورت 70 سوال جنبش دانشجویی در خصوص متن برجام مطرح شد که در نظر داریم در روزهای آینده این 70 سوال را به صورت علنی مطرح کنیم.

در ادامه جلال خالقی مسئول بسیج دانشجویی دانشکده خبر با بیان اینکه در مدت زمان بسته بودن سفارت انگلیس از میزان جاسوسی های آنها کاسته شده بود، گفت: امروز می بینیم بیگانگان از ملت ایران برای دولت محرم تر شدند تا جایی که خبر بازگشایی سفارت انگلیس را باید از زبان یک رسانه خارجی بشنویم و بعدش یک مسئول ایرانی می آید و توضیحاتی می دهد. حجم جاسوسی های این کشور با بسته شدن سفارتخانه اش کاهش پیدا کرد اما امروز دلیل بازگشایی آن برای ما مبهم است که در نوع خودش هم جای شگفتی دارد، هم گلایه.

وی ادامه داد: هنوز علت این پنهان کاری را نمی‌دانیم. نگرانی‌های امروز ما از بازگشایی سفارت انگلیس بسیار ناگوارتر از چیزی است که در کودتای انگلیسی-آمریکایی 28 مرداد رخ داد.

این فعال دانشجویی تصریح کرد:از دانشجویان و رسانه ها می خواهیم به دو کمپین «طرد روباه» و «طرح صداقت با مردم» که در باره ی بازگشایی سفارت انگلیس و اعتماد سازی توسط دولت باز می گردد، بپیوندند.

همچنین حسین اورکی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در سخنانی اظهار کرد: اخیرا در رسانه های خارجی مطلبی مبنی بر سفر وزیرخارجه انگلستان به ایران اعلام شده است.جای تعجب دارد که چرا دولت این مسئله مهم را با ملت در میان نگذاشته است. بسیج دانشجویی از عملکرد دولت در اطلاع رسانی این گونه اخبار گلایه مند است، سوال این است که چرا باید در این امر مخفی کاری وجود داشته باشد و چرا از ابتدا چنین چیزی نباید با مردم مطرح شود؟

وی با اشاره به خاطرات بد ایرانیان از سیاست ورزی‌های استکباری انگلستان نسبت به ایران خاطرنشان کرد: علت مخالفت ما با بازگشایی مجدد سفارت انگلستان، خاطرات بد و وحشتناکی است که از اقدامات این کشور در خاطر همه مردم ما مانده است. هیچ شخصی کودتایی که مسبب آن انگلیس بود را فراموش نمی‌کند، هیچ شخصی هشت سال جنگ تحمیلی با عراق و حمایت‌های این کشور از جنگ را فراموش نمی‌کند. همه اینها باعث می‌شود تا ما از بازگشایی دوباره سفارتخانه این کشور و حتی حضور یک مقام عالی رتبه آن در کشور احساس نارضایتی بکنیم.

این فعال دانشجویی با بیان این که همه اقدامات انگلیس علیه مردم ایران پازلی است برای تکمیل مخالفت ما با آن ها اعلام کرد: از دولت خواهش می کنیم تا کاری نکند که نسل‌های آینده این کشور به خاطر اقدامات نابه جای این دولت شرمنده باشند.امیدواریم در اقدامات دولت منافع ملی مد نظر قرار گیرد.

اورکی خطاب به مخالفان برنامه ی هسته ایران گفت: سوال من از کشورهای استکباری این است که علت نگرانی شما از کشور ایران چیست ؟ ما که در بحث بمب اتم فتوای مقام معظم رهبری را به عنوان بزرگترین شخصیت کشور داریم که این باعث می‌شود ساخت چنین چیزی حتی در ذهن هیچ یک از مقامات ما نیز جای نگیرد.

وی بررسی برجام توسط نمایندگان مجلس را ضروری خواند و ادامه داد: نمایندگان مجلس وظیفه دارند تا برجام را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهند و همه جوانب آن را به صورت موشکافانه تحلیل کنند .اگر نیازی به قانون یا تبصره ای دارد اعمال کنند و منتظر ارائه لایحه از سوی دولت نباشند ،سریع تر به این مسئله وارد شوند.

در بخش پایانی این نشست سهیل کیارش مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد، با اشاره به مذاکرات پایان یافته هسته ای گفت: هم ما می گفتیم که توافق خوب باید حاصل شود و هم طرف مقابل بر توافق خوب تاکید می کرد.رهبر معظم انقلاب ما از توافق خوب تعریفی ارائه دادند که باید منافع ملت ایران در مذاکرات حفظ شود.بررسی های نزدیک به یک ماه بسیج دانشجویی نشان می دهد که حداقل های منافع ملی در این توافق نامه رعایت نشده است.این مسئله را به آقای عراقچی هم گفتیم و ایشان در پاسخ گفتند که بهتر از این نمی توانستیم توافقی بدست بیاوریم.این در حالی است که آقای ظریف در مجلس گفتند اکثریت منافع ملی را رعایت کردند.

وی ادامه داد: قبل از مذاکرات تیم مذاکره کننده تاکید می کرد که با توجه به حفظ خطوط قرمز و منافع ملت مذاکره می کنند. در اینجا شائبه ایجاد می شود که مگر دستور داشتید حتما مذاکره کنید و به نتیجه برسید؟ دولت تاکید می‌کرد که هدف اصلی از مذاکرات رفع تحریم ها بوده است و حتی مشکل آب شرب مردم را هم به مذاکرات گره زدند. اما از بعد از کنفرانس خبری وین وقتی از تیم مذاکره کننده می پرسیم که برداشتن تحریم ها چه شد انکار می کنند که هدف اصلی‌شان از مذاکرات رفع تحریم ها بوده است.

این فعال دانشجویی همچنین مجلس را موظف به بررسی متن برجام دانست و اظهار کرد:مجلس موظف است از خطوط قرمز رهبری و حقوق ملت دفاع کند.

وی با اشاره به صحبت های اخیر رئیس جمهور گفت:صحبت های اخیر آقای روحانی در مورد شورای نگهبان و مجلس نشان از تضعیف جایگاه این دو نهاد در نظر دولت دارد. اگر ایشان اینگونه فکر می کنند بیایند و کل ارکان نظام را مدیریت کنند.

این فعال دانشجویی همچنین گفت: من نکاتی را که آقای فیروزآبادی اخیرا در باره ی برجام گفته اند را قبول ندارم. ایشان تخصصشان در بخش نظامی است.

انتهای پیام

کد N930842

خواندنی از سراسر وب