حمایت یک نماینده دموکرات دیگر از توافق هسته‌ای

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,برجام

یک نماینده دموکرات دیگر حمایت خود را از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری استار تریبون، ریک نولان، یک نماینده دموکرات کنگره ‌آمریکا روز شنبه با بیان این‌که ساعت‌های زیادی را در جلسات توجیهی محرمانه برای بررسی توافق هسته‌ای صرف کرده است، گفت: من به این نتیجه رسیده‌ام که این توافق بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. من با افراد زیادی صحبت کرده‌ام تا ببینم نتیجه رد توافق و پاسخ احتمالی ایران چه خواهد بود. من متقاعد شده‌ام که پیامدهای این اتفاق سخت و فاجعه‌بار است.

این دموکرات آمریکایی در ادامه تأکید کرد: من متقاعد شده‌ام که توافق بهتری وجود نخواهد داشت.

ایران و گروه 1+5 شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به‌علاوه آلمان در اواسط ماه ژوییه به یک توافق هسته‌ای جامع دست یافتند که بر اساس آن تحریم‌های بین‌المللی ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش لغو خواهد شد. کنگره آمریکا قرار است طبق قانون نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای اواسط ماه سپتامبر در خصوص آن رأی‌گیری کند که در صورت مخالفت احتمالی با وتوی رییس جمهور آمریکا مواجه خواهد شد.

ایمی کلابوچار و آل فرانکن، دو سناتور دموکراتی هستند که آخر هفته گذشته حمایت خود از توافق هسته‌ای را اعلام کردند.

کلابوچار با انتشار بیانیه‌ای گفت که اگر آمریکا توافق هسته‌ای را رد کند ایران قادر خواهد بود به فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش باز گردد. ما بر این باوریم که هیچ گزنیه جایگزین بهتری وجود ندارد.

هم‌چنین جرولد نادلر، نماینده دموکرات یهودی در کنگره روز جمعه اعلام کرد از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت می‌کند. وی اولین نماینده یهودی آمریکا است که پشتیبانی خود از این توافق را اعلام کرده است.

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا تهدید کرده است که در صورت رد توافق در کنگره آن را وتو خواهد کرد در این شرایط قانون‌گذاران برای خنثی کردن وتوی رییس‌جمهور به دو سوم آراء نیاز خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، نانسی پلوسی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا ضمن پشتیبانی قوی از توافق هسته‌ای گفت که دموکرات‌ها رأی کافی برای محفوظ نگه داشتند وتوی رییس‌جمهور را در اختیار دارند.

آمریکا و غرب در سال‌های اخیر با تکیه بر ادعای بی‌اساس خود مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای تحریم‌هایی را علیه کشورمان اعمال کرده‌اند که اکنون با وجود توافق هسته‌ای لغو خواهند شد.

این کشورها در حالی چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند که مقامات ایران همواره تأکید دارند فعالیت‌های هسته‌ای تهران ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و تسلیحات هسته‌ای در دکترین دفاعی این کشور جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N930804