با تاکید بر همدردی با مردم،

تمام سلام: بزرگترین غم ما امروز بحران "زباله‌های سیاسی" در لبنان است

سیاسی

نخست وزیر لبنان امروز (یکشنبه) در کنفرانسی مطبوعاتی با تاکید بر اینکه برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز حق قانونی مردم لبنان است، گفت: همه در برابر اتفاقات روز شنبه مسئولیم و عاملان حمله به تظاهرکنندگان مجازات خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، تمام سلام، نخست وزیر لبنان در این کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد حوادث روز شنبه و به ویژه استفاده مفرط از زور علیه تظاهرکنندگان بدون مجازات نخواهد ماند.

وی گفت: لبنان در حال حاضر در شرایطی بغرنج و حساس به سر می‌برد و همه ما باید به مسئولیت‌هایمان عمل کنیم. همه گروه‌های سیاسی باید متحمل مسئولیت‌های خود شوند و هیچ کس نمی‌تواند از مسئولیت استفاده از زور علیه تظاهرکنندگان شانه خالی کنند.

تمام سلام ادامه داد: فریاد دردی را که دیروز در لبنان شنیدیم بی‌اثر نیست. این یکی از پیامدها و نتایج منفی خالی ماندن پست ریاست جمهوری است. تظاهرات مسالمت آمیز حق قانونی مردم لبنان است و ما هم باید آنها را در این تظاهرات حمایت و همراهی کنیم و جزئی از آنها باشیم. همه ما در برابر حوادث دیروز مسئولیم.

نخست وزیر لبنان با اشاره به شکست پیاپی احزاب سیاسی در انتخاب رئیس جمهور آینده این کشور عنوان داشت: باز هم تاکید می‌کنم صندلی ریاست جمهوری خالی مانده و باید به این ناتوانی فاجعه بار پایان داد. من پیش از این نیز در دوره‌های قبل نسبت به تعطیلی پست ریاست جمهوری هشدار داده‌ام و گفتم که این ناتوانی در انتخابات ریاست جمهور شما را در مسائل دیگر ناتوان می‌کند. امروز لبنان شاهد درگیری سیاسی است که همه را از بزرگ و کوچک فرا گرفته. نباید منتظر باشیم سحر و جادویی اتفاق بیفتد، دولت نمی‌تواند به این وضع ادامه دهد و بدون وجود قدرتی قانونگذار فعالیت کند. مردم حق دارند به این اوضاع اعتراض کنند و این مردم هستند که امروز دولت را در سایه تعطیلی موسسات از سوی نیروهای سیاسی ماخذه می‌کنند.

تمام سلام در ادامه اعلام کرد که از اعضای کابینه خواسته نشست فوری را در خصوص اوضاع فعلی تشکیل دهند.

وی گفت: به صراحت می‌گویم که نه شریک اوضاع متشنج کنونی بوده و نه هستم، من به مردم می‌گویم که یکی از شما هستم.

وی ادامه داد: هیچ سرزنشی متوجه حال شهروندان لبنانی نیست، در حالی که کشور هر روز شاهد اظهارات تفرقه آمیز و تحریک آمیز مسئولان است. من تاکید می‌کنم که صبر ما حد و حدودی دارد و باید هرچه سریعتر به مشکل بحران زباله رسیدگی شود. گرچه بزرگترین غم ما امروز بحران "زباله‌های سیاسی" در لبنان است.

روز شنبه در پی درگیری نیروهای امنیتی لبنان با تظاهرکنندگانی که خواهان حل مساله زباله‌های انباشته در پایتخت بودند، بیش از 100 تن زخمی شدند.

انتهای پیام

کد N930801