بوکوحرام روابطش را با داعش تقویت می‌کند/ نهایی شدن جزئیات یک طرح منطقه‌ای علیه بوکوحرام

نیجریه

عوامل گروه بوکوحرام نیجریه درحال تقویت روابط خود با گروه تروریستی داعش هستند و این درحالی است که فرماندهان ارتش منطقه "لیک چاد" جزئیات استقرار یک نیروی مشترک برای مبارزه با شبه‌نظامیان بوکوحرام را نهایی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوکوحرام در مارس سال جاری میلادی با داعش اعلام وفاداری کرد و در ژوئن سال جاری میلادی در منطقه‌ای تحت عنوان "آفریقای غربی" اعلام خودمختاری کرد. از زمانی که محمد بوهاری، رئیس جمهور نیجریه در مارس سال جاری میلادی منصوب و متعهد شد تا شورش شش ساله بوکوحرام را متوقف کند، بیش از 1000 تن کشته شده‌اند.

"جاکوب زن" تحلیل‌گر نیجریه‌ای گفت، برآورد شده که بین 80 تا 200 شبه نظامی بوکوحرام در شهر "سرت" لیبی در حال مبارزه هستند.

وی افزود: نیروهای امنیتی الجزایر معتقدند شبه نظامیان بوکوحرام به دیگر شبه نظامیان در شمال نیجر پیوسته‌اند.

جاکوب زن ادامه داد: باز بودن مسیرهای مهاجرت از نیجریه به لیبی از طریق شرق نیجریه سفر را بسیار آسان کرده و داعش می‌تواند به راحتی به قاچاق چیان برای جابه جایی شبه نظامیان و تسلیحات از این مسیر پیشنهاد پول دهد.

از دیگر شواهد روابط بوکوحرام با داعش بازداشت احمد الاسیر، فرد تندروی داعش توسط مقامات لبنان در 15 اوت سال جاری میلادی در فرودگاه بیروت است. آن ها گفتند، احمد الاسیر قصد داشت با یک پاسپورت جعلی فلسطینی و با ویزای نیجریه به این کشور سفر کند.

سرویس‌ مهاجرت نیجریه گزارش داد: از ژانویه سال 2014 تا مارس 2015 از خروج 23 هزار و 472 تن از نیجریه جلوگیری شده است. اخیرا گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه برخی از شهروندان نیجریه برای پیوستن به گروه‌های تروریستی به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقا از نیجریه خارج می‌شوند.

هفت اوت سال جاری میلادی نیز دو شهروند نیجریه‌ای که در هند در حال تحصیل بوده‌اند بازداشت شدند چرا که قصد داشتند به صورت غیرقانونی به پاکستان رفته و به داعش در عراق بپیوندند.

از سوی دیگر در نشست دو روزه‌ای که در "انجامنا" برگزار شد، فرماندهان نظامی از نیجریه، جمهوری چاد، نیجر، کارمون و بنین با تسریع استقرار 8700 نیرو موافقت کردند که مرکز فرماندهی کل آن‌ها در انجامنا، پایتخت جمهوری چاد خواهد بود.

کمپین نیروهای نیجریه، جمهوری چاد و نیجر اوال سال جاری میلادی بوکوحرام را از شهرهای شمال شرقی نیجریه بیرون راندند اما بوکوحرام در سه ماه اخیر در این سه کشور و همچنین کامرون جان صدها تن را گرفته است.

یکی از افسرانی که در این نشست شرکت داشت، گفت: ما جزئیات استقرار نیروها را نهایی کرده‌ایم. فرماندهان این نیروها در چند روز آتی مکان‌های سنگربندی را بررسی خواهند کرد.

منابع نظامی گفتند، دو پست فرماندهی این نیروهای مشترک در نیجریه در "باگا" واقع در سواحل "لیک چاد" و در "گامبارو" در مرز کامرون قرار خواهد داشت.

سومین پست فرماندهی در شهر "مورا" واقع در جنوب کامرون ایجاد خواهند شد.

روسای ستاد ارتش این کشورها همچنین به افسران خود دستور دادند تا به مقر این نیرو در "انجامنا" منتقل شوند تا فورا به پست‌های فرماندهی کشورهای خودشان گزارش دهند چرا که تقریبا برای عملیات آماده شده‌اند.

انتهای پیام

کد N930513